Базавлуцька угода – перший в історії військово-політичний союз між Запорізькою Січчю та Кримським ханством
400 років тому, 3 січня 1625 року, був укладений союз між Запорізькою Січчю та Кримським ханством – Базавлуцька угода.
Україна і Крим тісно пов’язані між собою історичним минулим. Мирні і союзні відносини між українськими козаками і кримськими татарами почали виникати ще на початку XVI століття. Запорозько-кримський договір 1625 р. – перший з відомих договорів про взаємний ненапад і військово-оборонний союз між Військом Запорозьким і Кримським ханством, укладений у формі зобов'язальних листів 24 грудня 1624 на дніпровському острові Карайтебен під час перебування на Запоріжжі калги-султана Шагін-Гірея, який з військом ішов походом на Білгородську орду.
За часів гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного Військо Запорозьке набуло ознак справжньої держави: мало найкращу в Європі армію, взяло під опіку православну віру, відродивши Київську митрополію, закріпилося на українських землях і почало підписувати міжнародні угоди.
Михайло Дорошенко, як побратим Сагайдачного, був його послідовником у державних справах. 3 січня 1625 року він підписав договір про взаємний ненапад і військово-оборонний союз між Військом Запорозьким і Кримським ханством. Це перший подібний документ, що дійшов до нашого часу, який доводить, що Військо Запорозьке вже тоді було суб’єктом міжнародних відносин. Читати далі.