Безпека в Інтернеті: що потрібно знати кожному
Щороку 6 лютого у світі відзначається День безпечного Інтернету.
Багато хто думає, що безпека в Інтернеті – це ілюзія, і бути захищеним зараз неможливо, адже веб-сайти збирають конфіденційну інформацію так тонко, що ми навіть не знаємо, що саме про нас їм відомо.
І все ж це не так.
Існує низка дієвих порад, дотримуючись яких ми можемо убезпечити себе від багатьох проблем. Про них ми й говорили на останньому засіданні клубу «Дивослово». Безпечно користуватися Інтернетом нас навчала Оксана Золотухіна, фахівець Інтернет-центру у нашій бібліотеці. Ось якими порадами вона поділилася.
1. Оновлення програмного забезпечення
Найкращим захистом від вірусів є не антивірусний захист, а своєчасне оновлення програмного забезпечення. Адже його розробники слідкують за можливими загрозами і намагаються захистити свої продукти нововведеннями. Тому, коли ваш пристрій пропонує вам оновлення, не ігноруйте це!
2. Перевірка сайтів
Наполегливо рекомендуємо не вводити персональну інформацію (логін, пароль, номер телефону чи платіжної карти) на запити неперевірених сайтів.
Такі дані можна надавати лише тим ресурсам, які вже пройшли вашу перевірку, або відомим мережам (наприклад, Google, Facebook, Rozetka, ваші блоги на інформаційних ресурсах тощо).
І ще – обов’язково перевіряйте назву сайту в адресному рядку браузера (www.google.com.ua, а не www.goolge.com.ua).
3. Фішинг – виловлювання інформації
Останнім часом став популярним такий різновид шахрайства, як фішинг. Мета фішингу – отримання доступу до конфіденційної інформації користувача (логінів, паролів, даних платіжних карток).
Фішингові повідомлення зазвичай приходять на електронну пошту і спонукають до негайних дій, не залишаючи часу на роздуми. Шахрайські повідомлення найчастіше надходять від імені відомих брендів, знайомих, друзів чи банків та впливають на емоційне сприйняття інформації. Вони можуть:
- викликати тривогу за стан своїх банківських рахунків;
- обіцяти грошові вигоди з докладанням мінімальних зусиль (лотереї, повідомлення про можливий неочікуваний спадок тощо);
- пропонувати фінансові угоди з неймовірно вигідними умовами;
- закликати до пожертв після новин про стихійні лиха чи ще щось, або ж звертатися до вашого милосердя, пропонуючи допомогти хворим дітям.
Фішинг може використовувати не лише розсилку листів на електронні адреси, але й онлайн-оголошення, результати пошукових систем, імітацію «випливаючих» вікон із системними повідомленнями, смс-повідомлення розповсюдження інформації у соціальних мережах.
Не натискайте на подібні оголошення. Перевірте їх. Задля простої і швидкої перевірки – рідним чи друзям можна зателефонувати, благодійні фонди чи банки мають офіційні контакти, через які можна уточнити будь-яку інформацію, а якщо листи від незнайомих вам осіб чи джерел – просто ігнорувати їх.
4. Безпечний пароль – це перша гарантія того, що ваша особиста інформація перебуває під надійним «замком».
Пароль має бути складним (букви й цифри, великі й малі, не менше, ніж 8 символів). Паролі до різних ресурсів мають бути різними. Запам’ятайте, пароль не має містити особистих даних (наприклад, прізвище чи дату народження).
Паролі до важливих ресурсів (електронна пошта, сторінка в соціальній мережі) потрібно змінювати хоча б раз у 3 місяці. Якщо ж у вас багато паролів до різних ресурсів, записуйте їх або використовуйте програми зберігання паролів, наприклад, KeePass. Для надійнішого захисту використовуйте двохфакторну автентифікацію, де це можливо!
5. Не забувайте «виходити»
Те, що Google постійно слідкує за нами із комерційною вигодою, вдало прикриваючись покращенням пошуку інформації, знають всі. Та, виявляється, не лише він. Як пише Business Insider, Facebook може відстежувати онлайн-активність користувачів, які залишаються авторизованими у своєму обліковому записі Facebook. Це означає, що якщо Ви закрили вкладку Facebook, не натиснувши кнопку «вийти», і продивляєтесь інші сайти, які містять кнопку «like», то ці сайти можуть відстежувати і обробляти дані про Вашу діяльність (навіть якщо Ви не натискаєте на неї).
Також інтернет-активність може контролюватися на різних платформах, оскільки на Ваш обліковий запис Facebook можна увійти за допомогою будь-якого пристрою, підключеного до Інтернету.
Такі інтернет-гіганти, як Facebook, Amazon і Google мають великі прибутки від реклами та інформації про нас, яку вони захопили. Це ще одна причина бути обережним, тому що вони можуть тонко відняти у нас наше приватне життя і використовувати це для своєї вигоди.
Отже, не забувайте виходити зі своїх аккаунтів у соціальних мережах, поштових клієнтах тощо.
Родзинкою засідання стала розповідь пані Оксани про письменників-фантастів, які передбачали розвиток науки в майбутньому, зокрема й появу Інтернету.
Одним із перших таких письменників-пророків був Володимир Одоєвський, який у 1837 році у своєму незакінченому романі «4338» передбачив появу сучасних персональних блогів та Інтернету. Він писав: «Між знайомими будинками існують магнетичні телеграфи, за допомогою яких люди, що живуть на далекій відстані, спілкуються між собою». Читати ще.
Бажаємо усім вам безпечної та ефективної роботи в мережі Інтернет! А якщо у вас виникають труднощі чи запитання – приходьте до нашої бібліотеки. Тут вам завжди допоможуть!