Міжнародний день «Будьте добрими до юристів»
Міжнародний день «Будьте добрими до юристів»
(International Be Kind to Lawyers Day)
«Вимогливість клієнтів, велика конкуренція, колосальний обсяг роботи,
нестабільний ринок та ненормований графік – це все є викликами сучасної юриспруденції.
Сьогодні успішний правник повинен не тільки знати свою сферу роботи,
ле й бути швидким та йти в ногу з часом.
Для цього на допомогу приходять сучасні технології,
що дають змогу юристу спритно знайти та обробити необхідну інформацію»
В. Іванов
Міжнародний день доброти до юристів щорічно відзначається у другий вівторок квітня, у 2024 році – 9 квітня. Це неофіційне свято запроваджено в 2008 році з ініціативи Стіва Хьюза, американського експерта з комунікацій.
Цей день дає можливість людям визнати цінний внесок юристів у суспільне життя, і висловити свою вдячність за їхню наполегливу працю та відданість справі. Це також подія для заохочення людей бути добрими та поважними до адвокатів, які часто стають об’єктами критики та негативу. Цей день був створений як спосіб протидії негативним стереотипам юристів та сприяння більш позитивному іміджу адвокатури та інших юристів, привернути увагу людства щодо користі діяльності юристів, які, проте, часто не отримують подяки.
Як визначали мислителі давнини, право є мистецтвом добра та справедливості, а справедливість є найвищою правовою цінністю. Призначення юристів – служити добру, захищати права людей, створювати рівні умови для всіх і формувати в суспільстві загальне відчуття справедливості.
Юрист – загальна назва професії, яка об'єднує всіх тих, хто служить закону. Адвокат, прокурор, нотаріус, юрисконсульт, трудовий або податковий інспектор – все це юристи відповідних спеціальностей, кожна з яких пов'язана з певною галуззю права.
До обов'язків юриста входить підготовка і складання договорів, контрактів, участь у підготовці юридичних висновків, консультування з різних правових аспектів, участь у переговорах з клієнтом і юристами, які представляють контрагентів по угодах, представлення клієнта у судах, в різних органах державної влади, а також представлення інтересів клієнта перед контрагентами та партнерами по бізнесу, проведення огляду та аналізу чинного законодавства та запропонованих законодавчих актів, складання аналітичних документів з різних правових питань.
Спеціаліст зобов'язаний знати Конституцію України, чинне законодавство, цивільне, трудове, кримінальне, фінансове, адміністративне право, методи криміналістики, психологію, логіку, основи економіки, організації праці, виробництва і управління. Важливі якості юриста: високе почуття відповідальності, розвинене логічне мислення, ініціативність, наполегливість, копіткість, концентрація уваги, емоційна стійкість, гарна пам'ять.
Професія юриста, як своєрідний вид соціальної діяльності, виділяється серед інших цілим рядом специфічних властивостей, зумовлених тою роллю, яку відіграють право і законність у житті суспільства. Охорона прав і законних інтересів громадян, безкомпромісна боротьба з правопорушеннями, висококваліфіковане розв'язання різноманітних юридичних проблем – є змістом повсякденної діяльності юристів і разом з тим являється їх професійним обов'язком. Саме юристи, які мають ґрунтовні знання, відповідну професійну підготовку, високу правосвідомість, чітке розуміння своєї відповідальності за долю людей, наділені владними повноваженнями і здатні ефективно впливати на зміцнення законності і правопорядку у державі.
Необхідність виконання юристами своїх професійних повноважень, громадянського обов'язку ставить перед ними особливо високі вимоги до особистих якостей. Першочергово юрист має глибоко усвідомлювати, що свою місію він виконує будучи наділений високою довірою суспільства і держави, а тому його висока порядність, чесність, безкорисливість, об'єктивність, вдумливий підхід до кожної деталі справи, постійне прагнення до самовдосконалення повинні бути невід'ємними рисами його натури .
Характерною ознакою відданості юриста своїй справі, професійної зрілості є «загострене почуття справедливості». Для юриста це, насамперед, означає небайдужість до біди, нещастя інших людей, у тому числі і до таких, які через збіг складних життєвих обставин самі опинилися серед правопорушників. На відміну від інших громадян, юрист, саме завдяки своєму професійному хисту, спроможний не обмежуватися роллю спостерігача, а активно й ефективно домагатися відновлення порушених прав, встановлення справедливості. Зробити це – його професійний і громадянський обов'язок.
Всупереч відомому прислів'ю «людині властиво помилятися», юрист, як і лікар, не має права на помилку. Адже вона занадто дорого обходиться людині і суспільству в цілому. Її ціною іноді можуть бути тяжкі наслідки – втрата волі, здоров'я і навіть життя. Звичайно, ніхто не застрахований від прийняття хибних рішень, але у тому і полягає особливість юридичної діяльності, щоб «метод спроб та помилок» був для неї неприйнятний. Тому, рішення з будь-якої юридичної справи має бути глибоко виваженим, всебічно обміркованим, що і є головною передумовою його непогрішимості. Від поради або рішення юриста багато в чому залежить доля людини, добробут сім´ї, її майновий стан, економічний розвиток суспільства.
Таким чином, помилки в роботі юриста – це пряма загроза суспільним інтересам, які охороняються правом. За свої помилки кожний юрист несе особисту відповідальність. Однак слід зробити акцент на відповідальності позитивній, яка полягає у відповідальному, свідомому ставленні до своєї роботи, що забезпечує її високу якість.
Вивчаючи, хто такий юрист та адвокат, потрібно визначити, які обов'язки вони мають виконувати на роботі.
Спектр діяльності залежить від обраної спеціалізації:
- Прокурор чи адвокат. Професії зі своєї специфіки схожі. Вони спрямовані на застосуванні практичних навичок, знань. Прокурор виступає у ролі обвинувача, а адвокат – захисника. Єдина відмінність – прокурор має більше обов'язків у контролюванні виконання конституційних, правових норм.
- Суддя. Ґрунтуючись на надані документи, докази, вершник правосуддя виносить вирок згідно із законом.
- Професор юриспруденції, права. Це безпечна наукова діяльність, пов'язана з наданням інформаційної бази для учнів, студентів.
- Юрист-консультант. Хто такий юрист-консультант? На відміну від суддів, адвокатів, прокурорів, це зацікавлена особа. Він є співробітником організації, який здійснює захист її прав, а також ретельно слідкує за тим, щоб усі дії виконувались відповідно до чинного законодавства. Він займається юридичними консультаціями, укладанням договорів співробітників, документів, здатний вирішити конфліктні ситуації у судових розглядах чи приватному порядку. Будь-яку фірму представляє саме він.
Область діяльності кожної з перелічених спеціалізацій переважно пов'язана з регулярним вивченням правових норм, паперовою роботою. Щодо професій суддів, адвокатів, прокурорів, то вони вважаються потенційно небезпечними, несуть безліч ризиків, особливо щодо тих ситуацій, коли розглядаються справи з відомими особами.
Сьогоденні трансформації ринку правових послуг під впливом економічних, технологічних та геополітичних змін зумовлюють нагальну потребу змінювати і сам процес професійної підготовки юристів. Кардинальні зміни основного традиційного методу надання юридичних послуг зумовлені використанням новітніх інформаційних технологій. До звичних юридичних професій добавляються нові спеціалізації, які об’єднують право та ІТ технології: кіберслідчий, кіберполіцейський, мережевий юрист, віртуальний адвокат, юридичний технолог, аналітик юридичних процесів тощо.
Правознавець щодня працює з великою кількістю документів. На це він витрачає купу свого часу та сил, адже часто це механічна, нудна і монотонна робота. Водночас клієнт чекає на оперативну відповідь та розв'язання його питань. Тому наявність у правника цифрових інструментів-помічників є ключовою та обов’язковою умовою успішної роботи.
Однак не кожен такий інструмент може стати у пригоді, адже він має бути гнучким та технологічним. Не секрет, що правова галузь в Україні швидко розвивається і змінюється, тому кожен успішний юрист має слідкувати за величезною кількістю змін.
Викликом під час повномасштабної війни стала хвиля нововведень від уряду, парламенту та президента. Юристам, адвокатам, нотаріусам треба було у рекордні терміни ознайомитись із новими правилами та ввести їх у «гру». Однак усі ми розуміємо, що це лише початок масштабних змін, що триватимуть і після перемоги України.
Отже, юрист – це професіонал, який має фундаментальні та спеціальні правові знання, глибоко переконаний у винятковому призначенні права і законності для суспільства, кваліфіковано користується юридичним інструментарієм при розв´язанні юридичних проблем в ім´я захисту прав і законних інтересів громадян.
Специфічною рисою діяльності юриста є повсякденне зіткнення з найрізноманітнішими життєвими ситуаціями, юридичними казусами, які мають деякі спільні ознаки і у той же час часто істотно відрізняються. Досвідченим юристам добре відомо, що на практиці фактично не буває цілком ідентичних справ, випадків, абсолютно тотожних ситуацій, а відтак не може бути і стереотипів для їх вирішення. У професії юриста має місце нагальна потреба у творчому підході до встановлення істини у кожній конкретній справі, постійний пошук, можливість миттєво орієнтуватися у ситуації, готовність до прийняття нестандартних у межах закону рішень. «У наш час розвинених інформаційних технологій для юриста краще мати розум належно скроєний, ніж належно заповнений» Жан Луї Бержель
Міжнародний день «Будьте добрими до юристів» служить нагадуванням про важливість верховенства права та роль, яку відіграють юристи в його дотриманні. Юристи мають важливе значення для функціонування суспільства, оскільки вони допомагають забезпечити дотримання законів і забезпечення справедливості.
Для більш детального ознайомлення з темою пропонуємо звернутися до таких джерел:
- "Вірність закону - кредо мого життя" : інтерв'ю з І.Г. Побірченко. Право України. 2008. № 12. С. 155-158.
- Аронов Я. Професійна культура юриста та її значення у юридичній практиці. URL: https://library.krok.edu.ua/media/library/category/disertatsiji-avtoreferati-vidguki/aronov_2020-disertatsija.pdf (дата звернення 19.03.2024)
- Бабич І. Порівняльне правознавство в системі професійної підготовки юристів у Сполучених Штатах Америки. Юридична Україна. 2008. № 6. С. 10-15.
- Гірченко О.І. «Професія юриста». URL: https://podil.kyivcity.gov.ua/news/3945.html (дата звернення 04.04.2024)
- Іванов В. Успішний юрист – хто він? Виклики та реалії сучасної юриспруденції. URL: https://yur-gazeta.com/publications/actual/uspishniy-yurist--hto-vin-vikliki-ta-realiyi-suchasnoyi-yurisprudenciyi.html (дата звернення 01.04.2024)
- Кукуруз О. Політолог і юрист як суб'єкти реформування політико-правової системи України. Віче. 2010. № 7. С. 11-13.
- Лобачева О. Ольга Гуренко: «Український юрист схожий на гладіатора, який іде в бій практично без зброї». Діловий вісник. 2015. № 3. С. 30-33.
- Орлов С.Ф. Вплив необхідної інформації на формування світогляду юриста. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер. Юриспруденція. 2014. № 11, т.1. С. 34-36.
- Перспективи розвитку сучасної науки : матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. (2-3 груд. 2016 р.), [м. Львів]. Львів. 2016. Ч. 1. 199 с.
- Радомський І. Професійне спілкування в юридичній діяльності. Історія в школі. 2005. № 11/12. С. 61-64.
- Тильчик В.В. Методологія підготовки юристів як фахівців у сфері фінансових розслідувань: світовий досвід та використання його в Україні. Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського. Сер. Юридичні науки. 2021. № 32,1. С. 132-139.
- Черновський О.К. Професійна компетентність юриста. Право і суспільство. 2017. № 6. С. 35-40.
- Шнир Н. Консерватизм в юриспруденції або «законсервовані юристи». URL: https://jurliga.ligazakon.net/analitycs/61196_konservatizm-v-yurisprudents-abo-zakonservovan-yuristi (дата звернення 19.03.2024)
Підготувала Т. Федько