Міжнародний день сім’ї

Міжнародний день сім’ї
Пам’ятка читачеві

Щорічно 15 травня відзначається Міжнародний день сім’ї, встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році (резолюція A/RES/47/237 від 20.09.1993 р.). Встановлення цього дня покликане звернути увагу громадськості різних країн на численні проблеми сім’ї, бо коли зневажаються основні права однієї сім’ї, то під загрозою перебуває єдність всієї людської сім’ї, членами якої вони є.

Будучи одним із основних інститутів суспільства, першою сходинкою соціалізації людини, сім’я розвивається та видозмінюється разом із навколишнім світом, по-своєму реагуючи на вимоги часу, відповідаючи на громадські потреби, і сама формує їх. Як основний елемент суспільства, вона була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності та розвитку. Завдяки родині міцніє і розвивається держава, зростає добробут народу. В усі часи за ставленням держави, а також за становищем родини в суспільстві судили про розвиток країни. Це тому, що щасливий союз родини та держави – необхідна запорука процвітання і добробуту її громадян. З сім’ї починається життя людини, тут відбувається формування її як громадянина. Вона є джерелом любові, поваги, солідарності та прихильності, тим, на чому будується будь-яке цивілізоване суспільство, без чого не може існувати людина.

Слово «родина» походить від кореня «род», «рід», що говорить саме за себе. «Сім’я» має відношення до «семені» та продовження роду, тобто народження і виховання дітей, яке традиційно вважається основним призначенням створення сім’ї. Родина була і залишається хранителькою духовних цінностей, родинних традицій, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності і розвитку. З родини починається життя людини, тут відбувається формування її як громадянина.

Кожна людина має природне право на сім’ю. Це одне з найважливіших прав особистості, що закріплене в Загальній декларації прав людини (ст. 16), Міжнародному пакті про соціальні, економічні і культурні права (ст. 10), Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ст. 8, Конвенції про права дитини (ст. 16) тощо.

На національному рівні право на сім’ю гарантується Конституцією України (ст. 32), закріплене в Цивільному кодексі України (ст. 291) і Сімейному кодексі України (ст. 4). Право на сім’ю складається з права на проживання в сім’ї своїх батьків, права на вихід з неї, права на заснування своєї сім’ї, право на недоторканність сімейного життя, права на підтримання зв’язків з членами своєї сім’ї та родичами незалежно від того, де вона перебуває, права не бути розлученою із сім’єю проти волі особи. Сучасна державна політика орієнтована на створення правових, соціальних і економічних умов для належного функціонування та розвитку сім’ї, утвердження духовно і фізично здорової, матеріально та соціально благополучної сім’ї, забезпечення виконання сім’єю основних її функцій.

З метою допомоги вразливим сім’ям подолати складні обставини, а громадам – створити такі умови, щоб діти виховувалися у родинах замість інтернатів, в Україні за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) реалізовується міжнародний проект «Право на сім’ю». Проект передбачає роботу на усіх рівнях – від національного і до територіальних громад. На національному рівні – це поширення інформації про важливість сім’ї для кожної дитини, особливо в умовах війни, а також надання допомога політикам стосовно прийняття рішень в найкращих інтересах дитини. У територіальних громадах – здійснення роботи над збільшенням кількості та підвищення якості соціальних послуг – щоб запобігти потраплянню дитини з сім’ї до інтернату.

Міжнародний день сім’ї відзначають і в Україні. Цей день став особливим святом, адже українці споконвіків славилися міцними сімейними устроями, багатодітністю, духовною єдністю поколінь, повагою до батьків та до жінки-матері.  Сім'я – дуже важлива частина нашого життя, тому їй присвячено відразу кілька свят у році. День сім'ї в Україні часто святкують двічі: у травні (міжнародне свято) і в середині літа. Українці найчастіше вітають своїх рідних і близьких 8 липня. Свято вважається відносно молодим, адже вперше його відзначили в 2012 році, і дата 8 липня є зовсім не випадковою, адже саме в цей день у православному світі відзначають День Петра та Февронії. Ці святі покликані захищати шлюб та родинні зв’язки.

Мета святкування – зміцнити родинні цінності в суспільстві, підвищити цінність сімейних стосунків та традицій, пропагувати важливість виховання дітей у великій та згуртованій родині. Члени родини – це найрідніші у світі люди. І саме під час святкування Дня родини кожен має змогу замислитися, як сильно йому поталанило мати рідних та близьких людей, поряд з якими можна забути про незгоди та нещастя цього не завжди привітного світу.

Укладач: О. Михайленко

Сценарії для проведення свята з нагоди Дня сім’ї можна знайти в таких публікаціях:

  1. Басова І. Щаслива родина – щаслива Батьківщина (шкільне родинне свято): 7-11кл. / І. Басова // Виховна робота в школі. ─ 2016. ─ № 4. ─ С. 22.
  2. Бондаренко О. Батько і мати – два сонця гарячих (виховний проект) / О. Бондаренко // Виховна робота в школі. ─ 2018. ─ № 3. ─ С. 21-24.
  3. День родини // Соціальний захист сьогодні. ─ 2020. ─ № 5/6. ─ С. 70-71.
  4. Лавринець Ж. «З родини йде життя людини»: родинне свято до Міжнародного дня сім'ї / Ж. Лавринець // Виховна робота в школі. ─ 2020. ─ № 4. ─ С. 28-31.
  5. Міжнародний день сім'ї // Соціальний захист сьогодні. ─ 2020. ─ № 3/4. ─ С. 63.
  6. Філіпенко О. Знамено сім’ї - любов : літературно-музичний вечір до Дня сім’ї / О. Філіпенко // Шкільний світ. Сер., Шкільний світ. ─ 2015. ─ № 14(лип.). ─ С. 18-20.

Календар подій

       1
23 4 5 6 7 8
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30