Головна Книжковий майданчик Бібліографічні огляди Книжки для успішного навчання і виховання

Книжки для успішного навчання і виховання

Книжки для успішного навчання і виховання

Шановні вчителі та батьки! Пропонуємо вам огляд видань, які будуть корисні для особистого та професійного розвитку вчителів, а батькам допоможуть реалізовувати нелегку, але таку почесну місію виховання дітей.

Сподіваємося, після прочитання цих книжок вам буде легше торувати освітянський чи батьківський шлях.

Бронсон По. Батьки в шоці: новий погляд на виховання / пер. укр. І. Семенюк. – Харків : Ранок : Фабула, 2019. – 396 с.

По Бронсон та Ешлі Меррімен написали про стереотипні принципи виховання, що насправді не дають очікуваного ефекту. Вони говорять про похвалу, обман і складний підлітковий вік. А також про те, чи потрібно розмовляти з немовлятами і що робити, якщо під час сімейного обіду почалася сварка.
Спираючись на численні дослідження, автори спробували відповісти на найпоширеніші запитання та зосередитися на типових ситуаціях, з якими стикається більшість батьків.

 

Грей П. Свобода навчатись: гра проти школи. – Київ : Сварог, 2019. – 279 с.

Автор книжки, психолог Пітер Грей стверджує: якщо ви хочете, щоб діти досягли успіху в постійно мінливому світі, надайте їм свободу навчатись і розкривати власні інтереси. Спираючись на дані антропології, психології та історії, Грей показує, що вільна гра – основний спосіб, за допомогою якого діти вчаться контролювати своє життя, вирішувати проблеми, ладити з однолітками і стають емоційно стійкими.
Ця книга вносить сміливу парадоксальну пропозицію – звільнити дітей від кайданів установи, яка вбиває допитливість і яку ми звемо школою. Час перестати запитувати, що сталося з дітьми, і поставити запитання: що не так із системою. Книга «Свобода навчатись» розповість, що ми можемо зробити – як батьки і члени суспільства, – щоб поліпшити життя дітей і сприяти їх щастю і навчанню.
 

Гресь А.  Школа навиворіт. Що робити, якщо...?:  ситуації, які можуть трапитися з дитиною в школі. – Харків : Основа, 2017. – 79 с.

Цю книгу адресовано батькам та вчителям, які допомагають дітям навчитися бути учнями. «Перший раз у перший клас» — це досить складне випробування для дитини. Шкільне життя для маленького учня часто видається нелегким. І справа зовсім не в оцінках. У книзі для дбайливих дорослих наведено підказки щодо того, як не допустити проблему, як допомогти, якщо вона вже виникла, а також пропонується аналіз найпоширеніших проблем, які можуть виникнути в дитини як у перші шкільні дні, так і пізніше.

Книга допоможе психологічно підготувати дитину до школи. У ній розглянуто багато неприємних ситуацій, у які потрапляють діти під час навчання. Ви зможете пояснити дитині, що робити, якщо: не видно, що написано на дошці; не можеш знайти свій клас; вигнали з уроку; дражнять у класі тощо. Кожну ситуацію розділено на два блоки: поради для дітей (які можна читати разом) та інструкція для батьків. 


Єфременкова С. 20 важливих навичок, які допоможуть підготувати дитину до життя. – Харків : Основа, 2019. – 96 с.

Мета книги – розвиток певних якостей не лише у дитини, але й у себе. Чому це так важливо? Тому що діти практично не слухають дорослих, але вони чудово їх бачать. Хочете, щоб дитина була цілеспрямованою? Спочатку сформуйте цю рису в себе. Хочете, щоб малюк підтримував здоровий спосіб життя та займався спортом? Запишіться самі на тренування. Нечесно вимагати від дитини того, чого ви самі не робите.
Батьки мають подавати приклад. Ваші дії – це норма для дитини. Якщо ви щось робите чи не робите, вона приймає за нормальну поведінку, що вбирає у себе. Зміна свого мислення, стилю життя, звичок, розвиток власних якостей особистості – це створення нових якісних умов, у яких зростатиме дитина.

Кожний розділ цієї книги буде тими кроками, які потрібно пройти батькам, аби разом із дитиною бути впевненими, щасливими і задоволеними життям.

 

Кілбі Е. Розблоковане батьківство: як виростити здорових і щасливих дітей в епоху інформаційних технологій / пер. з англ. Р. Ладохіної. – Київ : КМ-БУКС, 2019. – 247 с.

Сучасні  діти практично від народження починають користуватися комп’ютерами, планшетами, телефонами тощо. Однак як це може позначитися на їхньому здоров’ї та розвитку? На які небезпеки наражає? А чи дає використання комп’ютерів якісь переваги дітям дошкільного та раннього шкільного віку?
Відповіді на ці запитання можна знайти в книжці британського психолога, доктора наук Елізабет Кілбі.
Авторка висвітлює тему не лише як досвідчений фахівець, а й як мати трьох дітей, яка добре знає, про що говорить.
 

Лопатіна О. О. Притчі для дітей і дорослих. – Харків : Основа, 2017. – 127 с.

Діти, як і дорослі, потребують мудрих порад, викладених у цікавій, казковій і стислій формі. Притчі – надзвичайно ефективний засіб виховання, навчання й розвитку. Мудрість, запропонована в простій та зрозумілій формі, учить дітей мислити, знаходити розв’язання проблем, розвиває в них уяву та мислення.
Зібрані в даній книжці притчі допоможуть юним читачам замислитися над своєю поведінкою і, можливо, змусять посміятися над власними помилками. Вони також допомагають зрозуміти, що завжди можна знайти кілька шляхів рішення однієї проблеми; що все в житті не ділиться тільки на біле й чорне, хороше й погане.
Притчі – це насіння. Потрапивши в серце дитини, воно обов’язково проросте.  

 

Матэ Г. Не упускайте своих детей: почему родители должны быть важнее, чем ровесники / Габор Матэ, Гордон Ньюфельд. – Киев : Сварог, 2020. – 351 с.

У даній книзі розглядається руйнівний вплив на стосунки дорослих і дітей, який надає конкуруюча прихильність до однолітків, коли дитина починає прислухатися до своїх друзів більше, ніж до батьків, коли друзі стають незаперечним авторитетом, а батьки розглядаються виключно як перешкода в житті і джерело грошей.
Автор доводить, що в силу своєї незрілості діти не здатні піклуватися один про одного, забезпечувати простір для особистісного зростання і безумовне прийняття. Але саме в цьому полягає головне завдання дорослих – дати своїй дитині відчуття надійної і безпечної прихильності, відчуття, що вона перебуває під надійним крилом батьківської любові, де не страшні жодні негаразди.

У прикладах, які наводить автор, йдеться переважно про підлітків, але цей підхід застосовується і до дітей будь-якого віку. Автор не тільки описує проблему, а й пропонує ефективні стратегії і підходи до налагодження і збереження взаємин між батьками й дитиною.

 

Перлман К. Ігноруйте!: щасливе виховання без надмірного контролю / переклала з англ. Ірина Серебрякова. – Київ : # книголав, 2018. – 239 с.

Занадто часто ми перебуваємо в перемовинах, суперечках і умовляннях дітей. У результаті, замість поліпшення, подібна поведінка буде не тільки тривати надалі, але й часто має тенденцію погіршуватися. Коли діти не отримують ніякої уваги або винагороди за неправильну поведінку, вони розуміють, що їх способи діяти неефективні і перестають це робити.
Використовуючи перевірені стратегії, ця книга показує батькам, як уникати участі в боротьбі за владу, припинити використовувати увагу в якості нагороди за неправильну поведінку, пропонує ефективні поведінкові методи модифікації для зменшення, а часто – і усунення проблеми в поведінці.

 

Робінсон К. Ви, ваша дитина і школа: як прокласти шлях до найкращої освіти / переклала з пол. Ганна Лелів. – Львів : Літопис, 2018. – 239 с.

Бути батьками у наш час – надзвичайно складна і важлива місія. Виклики, що постають перед ними, – безпрецедентні. За всю історію людства вперше питання голоду, медицини, побутової безпеки (звичайно, у загальному сенсі) відійшли на другий, десятий або й сотий план актуальності. Рухаючись далі пірамідою Маслоу, можна зауважити, що і базова необхідність в соціалізації, визнанні, приналежності, в більшій мірі, вирішена. А що далі? Чи є ще потреби в людини/дитини і чи вони вирішені?
Науковці наполягають, що так, потреби є і це – самоактуалізація, самовираження, творчість. «Ви, Ваша дитина і школа» – настільна книжка для батьків, які хочуть дізнатися, якої освіти насправді потребують їхні діти і як їм цю освіту забезпечити. Вона дає відповіді на запитання, як пізнати свою дитину, як виховати сильну особистість, як вибрати правильну школу та як зробити успішним майбутнє дитини.

 

Робінсон К. Школа майбутнього: революція у вашій школі, що назавжди змінить освіту / переклала з англ. Ганна Лелів. – 2-ге вид. – Львів : Літопис, 2018. – 255 с.

Відомий експерт з питань освіти Кен Робінсон, чий виступ на TED має понад п’ятдесят мільйонів переглядів, пропонує практичні рішення критичної проблеми, що постала перед сучасним світом: як змінити недосконалу освітню систему. Він закликає покласти край застарілій системі освіти й пропонує концепцію, яка спирається на індивідуальний підхід до учнів, сучасні технологічні досягнення й професійні ресурси, щоб зацікавити дітей у навчанні, підтримати їхню любов до пізнання й підготувати їх до викликів XXI століття.

У цій книжці ви знайдете безліч цікавих історій, спостережень, прикладів із практики, революційних досліджень та рекомендацій від фахівців зі всього світу, які змінюють освіту вже сьогодні.

«Школа майбутнього» знадобиться вчителям та батькам і підкаже їм, як розпізнати справжнє покликання своїх дітей. Вона буде корисна чиновникам-освітянам і політикам, які зможуть переосмислити природу й мету освіти.

 

Руденко А. В. Ігри і казки, які лікують: допоможуть подолати агресію, сором'язливість, тривожність, шкідливі звички : практ. посібник. – Харків : Основа, 2018. – 203 с.

Книга написана з великою любов’ю до людей – великих і маленьких. Адже дорослі люди так хочуть, щоб у їхніх дітей все в житті було добре. І дуже засмучуються, якщо щось трапляється не так. Адже багато психологічних проблем йдуть з життя, коли знайдені їх причини та усунуті наслідки.

Більшість особливостей поведінки та характеру дітей не є чимось загадковим. Потрібно тільки скористатися існуючим досвідом, вивчивши його і грамотно застосувавши для свого випадку. Книга поєднує в собі глибокий і продуманий підхід з легким і доступним викладом всіх прийомів і технологій.

Цю книгу швидше можна назвати практичним посібником, так як в ній ви знайдете інструкції, наочні лікарські карти, вправи для батьків і дітей.

 

Руденко А. В. Ігри і казки, які лікують: практ. посібник. – Харків : Основа, 2017. – Кн. 2: [допоможуть: навчити дитину говорити правду, бути наполегливою і цілеспрямованою, прищеплювати дитині любов до книг. – 2017. – 171 с.

Ця книга містить не лише практичні рекомендації, а й справжні «ключі» до розв’язання багатьох дитячих проблем. Вона написана з великою любов’ю до дітей і адресована дбайливим батькам і всім, хто бере участь у вихованні дітей.

Спираючись на цей практичний посібник, можна навчити дитину говорити правду, бути наполегливою і цілеспрямованою, прищеплювати їй любов до книг без нотацій, моралей, криків, сварок, а за допомогою гри і казки.

 

Фабер А. Как говорить с детьми, чтобы они учились / пер. с англ. Т. Новиковой. – Москва : Эксмо, 2011. – 285 с.

Унікальні стратегії спілкування, прості і доступні діалоги і чудові комікси допоможуть батькам і вчителям зрозуміти, як привчити дітей до зосередженості, самодисципліни і зробити з них відмінників у навчанні і в житті.

 

Шрагіна Л. І. Немовля - малеча - підліток: мудрі формули виховання. – Київ : Брайт Букс, 2018. – 154 с. 

Щоби зрозуміти свою дитину, треба навчитися розуміти її психологію, те, як вона мислить і що відчуває. А всі ж вони такі різні... Якою творчою формулою виховання скористатися, щоб із кожної непростої ситуації від народження і аж до підліткового віку знайти вихід, як не схибити й вибудувати гармонійні стосунки з вашою найріднішою малечею – саме про це і йдеться в цій книжці. Вона буде дуже корисною для батьків першокласників. У ній можна знайти заповіді для мами й татка майбутнього першокласника, вона пояснює, як успішно адаптуватися дитині до школи, як пережити шкільний стрес, як привчити дитину виконувати домашні завдання. Є поради й для батьків більш старших діток, яким доводиться долати такі серйозні проблеми, як булінг, різноманітні конфлікти з підлітками, роздратування тощо.  

Знайдіть час прочитати хоча б декілька з цих книжок – і ви нізащо не пошкодуєте! Продуктивного вам читання.

Укладач Лілія Віжічаніна

Календар подій

123 4 5 67
8 9 10 11 121314
15161718192021
22232425262728
293031