Головна Новини «Добре в Тебе на землі, радісно в Тебе в гостях...»

«Добре в Тебе на землі, радісно в Тебе в гостях...»

12.05.2021 10:36

Є люди, після зустрічі й спілкування з якими відчуваєш підйом сил і настрою; існує навіть вираз «Як ніби живої води напився». Здається, саме такий стан відчували всі, хто прийшов 7 травня до Херсонського художнього музею на презентацію поетичної збірки отця Авеля (монах Адам – ​​літературний псевдонім автора) «Монах на кровати».

Небагато відомостей про автора знаходимо в передмові до книги: «Підготовка до чернецтва проходила в сільській парафії, де Адам жив в маленькому будиночку при храмі і ніс послух просфорника, іконописця, співав на криласі. Прийнявши постриг у монастирі, він прожив близько 20 років у ніг старців. У нинішній час він живе в пустельному місці на Півдні України».

Відомо також, що отець Авель – син шанованого і улюбленого всіма херсонського художника Єгора Єгоровича Толкунова (1943-2018), тому презентація книги не випадково була організована саме в художньому музеї.

Про себе отець Авель майже нічого не розповідав, а питання про те, як він прийшов до рішення прийняти постриг, ніхто з присутніх не ставив. Мабуть, інтуїція учасників зустрічі підказувала, що таке питання буде недоречним, адже вибір чернечого шляху в результаті духовних шукань – складний і глибоко особистий, потаємний процес.

А ось про свою книгу «Чернець на ліжку» отець Авель розповідав охоче і з гумором. Вона народилася в період його відлюдництва на Кінбурнській косі. Це був період пізнання навколишнього світу через споглядання.

 

Cижу на веранде, смотрю на Творца,
Как он рисует
                                                                      Солнечным светом.

Богомол, що зайшов у гості помолитися; бджола, яка розпаковує бутон квітки; пустельна подруга білка, волоті очерету, стара дика груша, вітер, туман – об'єкти пильної уваги автора книги. Вони населяють його тихий і радісний світ. І любов автора до цих Божих створінь, до всього світу, передається читачеві через вірші, написані в жанрі японської ліричної поезії – хоку.

На думку приходять рядки з подячного акафісту «Слава Богу за все»: «Господи, добре гостювати у Тебе: духмяний повітря, гори, розпростерті в небо, води, як безмежні дзеркала, що відображають золото променів і легкість хмар. Уся природа таємничо шепочеться, уся сповнена ласки. І птахи і звірі носять печать Твоєї любові...».

Отець Авель не вважає себе поетом. Для нього Великим Поетом і Художником є ​​Творець – його він оспівує в кожному рядку своєї книги.

По закінченню цієї дивовижно теплої зустрічі приємно було отримати подарунок від отця Авеля – книгу «Монах на кровати» з оригінальним дарчим написом Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара, виконаним пензликом і тушшю у формі японської каліграфії. Цей екземпляр поповнить колекцію книг з автографами, що зберігаються у відділі рідкісних і цінних видань.

Дві графічні роботи – ілюстрації до книги – отець Авель подарував Херсонському художньому музею ім. О.О. Шовкуненка.

Ольга Лянсберг

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

    1 2 3 4
56 7 8 91011
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29