Головна Новини Енциклопедія духовного життя Півдня України

Енциклопедія духовного життя Півдня України

24.01.2022 13:46

Новий, 2022 рік, розпочався з приємних моментів.
Директор музею «Православна Одеса» Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря Михальченко Віктор Олександрович подарував нашій бібліотеці свою книгу.

Православная Одесса и Юг Украины: духовные персоналии, 1794-1925 / Авт.-сост. В. Михальченко.– Киев: Издательский отдел УПЦ, 2021.– 654 с. + XXVI с.

Зважаючи на хронологічні рамки дослідження, кількість біографічних статей та ілюстрацій, довідковий апарат книги та її обсяг, можна упевнено сказати: це фундаментальне енциклопедичне видання. 650 сторінок цієї книги вмістили величезний пласт духовної культури Півдня України.
До енциклопедії ввійшли найповніші біографічні дані про правлячих архієреїв Херсоно-Одесської єпархії, єпархіальних вікаріїв; служителів монастирів Одеси та Півдня України, серед яких представлені архімандрити, ченці та послушники. У книгу включено також біографічні статті про кліриків – дияконів, псаломників, д’ячків, паламарів, дзвонарів та співчих. Загалом – понад півтори тисячі персоналій.

Багато служителів церкви присвятили їй все своє життя, але неодноразово змінювали місця своєї служби. Ці переміщення також знайшли своє відображення в біографічних статтях. Достатньо сказати, що в географічному покажчику надано 87 посилань на «Херсон». Це говорить про те, що багато одеських священників служили в херсонських церквах – Катерининській, Свято-Духівській, Всіх Святих, Успенському соборі, храмі Стрітення Господнього та ін. Їхні прізвища збереглися в записах Метричних книг про проведені обряди хрещення, відспівування, одруження.

Унікальність видання полягає ще й в тому, що в ньому представлена ​​найповніша на сьогоднішній день інформація не тільки про самих духовних осіб, а й про склад їхніх сімей та родинні зв'язки. Для дослідників історії Херсонщини, для всіх, хто вивчає свій родовід, ця книга стане цінним джерелом інформації.
Слід зазначити високий рівень бібліографічного оформлення видання – наявність добре організованого довідкового апарату (іменного та географічного покажчиків, приміток до біографічних статей, системи бібліографічних посилань).
Книга дивує чудовим поліграфічним виконанням та наявністю багатого ілюстративного матеріалу.
У виданні використано матеріали із зібрань музеїв: «Християнська Одеса» Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря м. Одеси, «Православна Україна» Київської Митрополії УПЦ та Церковно-археологічної Київської духовної академії, Одеської національної наукової бібліотеки, Державного архіву Одеської області, приватних архівів та зібрань одеських колекціонерів.

І наостанок кілька приємних слів автору книги «Православная Одесса и Юг Украины: духовные персоналии, 1794-1925» Михальченко Віктору Олександровичу:

Шановний Вікторе Олександровичу!
Адміністрація, колектив та читачі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара вітають Вас із виходом  унікальної енциклопедії «Православная Одесса и Юг Украины: духовные персоналии, 1794-1925» (Київ, 2021) та висловлюють подяку за щедрий подарунок.
Успіхів Вам у подальших наукових дослідженнях!

PS Найближчим часом книга з автографом автора займе почесне місце у фонді краєзнавчого відділу та буде доступною для ознайомлення всім читачам.

Лянсберг Ольга

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031