Енциклопедія - це всесвіт, розташований в алфавітному порядку
"Насправді, мета енциклопедії - зібрати знання, розсіяні по світу,
привести їх у систему, зрозумілу для людей, що нині живуть,
і передати тим, хто прийде після нас, з тим, щоб праця попередніх століть
не стала непотрібною для століть наступних,
і щоб наші нащадки, збагачені знаннями, стали добрішими
і щасливішими, і щоб ми не канули у вічність, не зумівши послужити прийдешнім поколінням.
Дені Дідро
Є гарне слово «чому». З нього починається будь-яке відкриття. Чим частіше ви ставите це питання і знаходите відповідь, тим освіченішим ви стаєте. А допомогти вам знайти відповідь практично на будь-яке питання допоможуть словники та енциклопедії.
Що ж означає слово «енциклопедія»? Ми настільки звикли до цього слова, що вимовляємо його, не замислюючись. «Енциклопедія» - грецьке слово. А перевести його можна як «навчання з усього кола знань».
Енциклопедія як жанр наукової або науково-популярної довідкової літератури має певні особливості. Популярність викладу, розрахована на широке коло читачів, має поєднуватися з науковою чіткістю та логікою викладання матеріалу. Неприпустиме недбале, наближене, однобічне висвітлення явищ і фактів.
Цим енциклопедії відрізняються від інших видів наукових видань, у яких такі матеріали можуть наводитися в авторській концепції. Мові енциклопедії властиві стислість, чіткість, лаконічність формулювань, уникнення вузькофахових термінів, професійних жаргонізмів, розмовних і просторічних слів, вставних слів і зворотів, емоційно забарвлених оцінок, надмірної кількості скорочень.
Залежно від обсягу, енциклопедії умовно поділяють на великі (понад 12 томів), малі (7-12 томів), короткі (4-6 томів) та 1-3-томні, які переважно називають енциклопедичними словниками або довідниками.
Спосіб організації енциклопедії важливий для зручності її використання в якості довідкової літератури. Історично склалося два основних способи організації енциклопедії: алфавітний та систематичний (ієрархічний).
Сучасні засоби накопичення та обміну інформацією створюють все нові способи для збору, перевірки, обробки та подання інформації. Такі проекти як Вікіпедія є прикладом нових форм енциклопедії, в яких доповнення і вилучення інформації гранично спрощено. Онлайнові енциклопедії полегшують пошук інформації, наприклад, дозволяють шукати за ключовими словами.
Шановні читачі, відділ наукової інформації та бібліографії пропонує Вашій увазі книжкове бієнале «Вітражі мудрості: у світі енциклопедичних видань», на якому представлені різноманітні види енциклопедій і словників:
Енциклопедії загального змісту.
Спеціальні енциклопедії і словники.
Енциклопедії для дітей.
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу виставку та поринути у світ енциклопедичних видань!