Фотографії – живі свідки минулого

На черговому засіданні клубу любителів історії, яке відбулося 23 жовтня 2014 року, було розглянуто дуже цікаву тему: «Фотографії як джерело дослідження історії Херсона». Розібратися у цій важливій і дуже цікавій темі учасникам клубу допомагав Костянтин Сухенко, розробник сайту «НЕ Официальный сайт истории города Херсона», до речі, призер конкурсу серед громадських журналістів Херсонщини у номінації «Кращий  тематичний проект у громадянській журналістиці».
Спочатку Костянтин познайомив нас більш детально зі своїм сайтом, розповів про його розділи, їх змістове наповнення, перспективи.
Друга частина засідання була присвячена фотографіям. Ольга Лянсберг розповіла нам про перші фотографії Херсона.
Так, у Херсон фотографія прийшла з Одеси. Коли – точно невідомо. Але ясно, що при таких високих цінах на один знімок розвиватися могли тільки портретні ательє. Хоча заради особистого інтересу фотографи, звичайно ж, знімали і місто. У 50-ті роки XIX ст. такі фотографії повинні були бути. Іноді свій інтерес виникав і у державних структур.
Найбільш ранні виявлені нами фотографії Херсона поміщені в збірнику «Труды Херсонского губернского статистического комитета», виданого в 1863 р. Причому, це – справжні знімки, вклеєні в книгу. Шкода, тираж не відомий. Книга складається з двох частин. У першій частині на одній з перших сторінок вклеєна фотографія «Вигляд частини міста Херсона», у другій – «Вигляд пам'ятника князю Потьомкіну». Це – унікальні фотографії. Враховуючи те, що місто постійно змінюється, що за якихось 20 років відбуваються зміни дуже серйозні, то для дослідників ці знімки воістину є «скарбницею знань».
«Херсонские губернские ведомости» в 1868 році писали: «Фотография в наше время находит для себя все более и более применений: так, она применяется в скульптуре, астрономии, медицине, давно введена на западе Европы и в полицейские розыски, только мы, русские, несколько отстали в этом деле от своих соседей». Херсонський краєзнавець Євген Горностаєв відшукав інформацію, що в Херсоні спроба використовувати фотографію під час проведення поліцейських розшуків була зроблена ще в березні 1867 року. З цією метою відкрили губернську фотографічну майстерню, обладнання для якої було придбано на кошти губернської друкарні. Художник Хрестоносцов зобов'язався безкоштовно навчати фотосправі відряджених до нього двох молодих людей.
Фотографії з виглядами Херсона перестали бути рідкістю з 1902 року, коли у продажу з'явилися фото-листівки. Причому масштабні, що перевищують сотні видів, серії листівок друкувалися не тільки в Херсоні, але і в Петербурзі, Москві, Варшаві, і навіть в Дрездені та Стокгольмі. Але це вже зовсім інша історія.

 Костянтин Сухенко звернув нашу увагу на види Херсона 1950-1980-х років, презентувавши фотоальбом знаного у нашому місті бібліофіла Сергія Вікторовича Макарова. Перегляд фотографій допоміг нам відчути дотик до радянської епохи, дорослим людям – ніби збоку подивитися на життя нашого міста крізь призму 30-50-річної давнини, а молоді – побачити, як змінювалося наше місто, і не завжди, до речі, у кращий бік.
Це був такий собі вечір спогадів, що навіяв меланхолійний настрій. Під час зустрічі панувала дуже тепла, дружня атмосфера, кілька годин спілкування з гостем пролетіли дуже непомітно. Але на цьому все не закінчилося. Адже між учасниками клубу точилися жваві розмови про наше місто, хтось згадував своє дитинство, когось вразили види Херсона, які він побачив уперше. Тому ми дуже вдячні нашому гостю і будемо раді бачити його ще на засіданнях клубу. Адже він володіє невичерпним арсеналом унікальної інформації з історії рідного міста.

Коментарі

Напишіть свій коментар

27.03.2025
 
Штучний інтелект і дезінформація – нові виклики в епоху цифрових технологій: вебінар для учнівської молоді Херсона
27.03.2025
 
Формула щастя учасників розмовного клубу «Єдині»
26.03.2025
 
Презентація книги Олександри Орлової «Бакотський скарб»
25.03.2025
 
«Максим Рильський – поет краси та гармонії»: зустріч учасників проєкту «Мовно-поетичні лелітки»
25.03.2025
 
Онлайн-тренінг «Соцмережі: будьмо обережні»
20.03.2025
 
Поговорімо про стосунки
19.03.2025
 
Відвертість, емоційність та натхнення: онлайн-зустріч із Василем Зимою
19.03.2025
 
Державна реєстрація народження під час війни в Україні: онлайн-консультація в рамках проєкту «Я маю право»
19.03.2025
 
Відлуння війни, сила кохання в новелі Олеся Гончара «Модри Камень»: засідання читацького онлайн-клубу «Новела»
17.03.2025
 
Коковський Франц Михайлович – правознавець, письменник, драматург, літературний критик, етнограф, перекладач (140 років від дня народження)

Календар подій

 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930