Головна Книжковий майданчик Бібліографічні огляди "Зустріч за чаєм - та ж сама зустріч почуттів": 7 запашних книжок про чай

"Зустріч за чаєм - та ж сама зустріч почуттів": 7 запашних книжок про чай

"Зустріч за чаєм - та ж сама зустріч почуттів":
7 запашних книжок про чай

Ти хочеш кави? Може краще чаю?
Долоням холодно. Зігрітися пора.
Ти знаєш, я так часто помічаю,
Не вистачає людям затишку й добра.
Наталя Кропивницька

15 грудня відзначають неофіційне свято – Міжнародний день чаю. Чай – це напій, без якого неможливо уявити жодного дня: його п’ють на сніданок, обід, вечерю і в перервах між прийомами їжі.
Існує понад 1500 видів чаю.

Напевне, багато людей полюбляє цей смачний, духмяний та тонізуючий напій.

Комусь смакує справжній чорний чай, іншим – зелений з бергамотом, а хтось балує себе фруктовими або трав’яними чаями.

Цей чудодійний гарячий напій зігріє вас довгими зимовими вечорами, а холодним збадьорить улітку.

Відділ наукової інформації та бібліографії пропонує Вам добірку книг про історію та походження чаю, а також просто гарні історії, в яких чайні посиденьки займають геть не останнє місце. Читати як добірку, так і книжки бажано із теплим горнятком улюбленого напою.

 

Павич М. Пейзаж, нарисованный чаем: роман / пер. с серб.: Н. Вагапова, Р. Грецкая.  СПб., 2000. 267 c.

У романі автор веде читача вулицями Бєлгорода, сповненими містичних таємниць, та розповідає витончену історію розлучення закоханих та їх воз'єднання. У сюжеті химерно переплелися дійсність і сон, історія та сучасність, притчі про святих та розповіді про численні спокуси лукавого.

Чай у книзі сербського постмодерніста скоріше виконує атмосферну роль. Історію, яка балансує на межі вигадки та сну, можна читати з будь-якої сторінки. Для шанувальників химерних кросвордів та чаю з екзотичними ароматами.
«Пейзаж, нарисованный чаем на обложке этой тетради, представляет зрителю обзор несколько шире, чем в других разинских записных книжках… Для изображения моря использовано с десяток сортов чая. С первого взгляда можно различить китайский черный чай, положенный весьма густым слоем; сильно разведенный «Эрл грей»; настой чернильной травки, использованный остывшим или, возможно, до заварки, лишь замоченным в минеральной воде; зеленый матовый, нанесенный обильно и обозначивший игру морской воды; другие же сорта, как, например, бурый фруктовый чай «тропанас» и чай из крашеного диета «зимние сны», разлитые деревянной ложечкой, дослужили основой рисунка».

Тушкан Г. П. Джура: роман / Г. П. Тушкан. Л. : Лениздат, 1990. 541 с.

Роман про пригоди молодого киргизького мисливця Джури, який опинився у вирі революційних подій, що охопили Памір. Автор показує весь його нелегкий шлях від простого юнака-мисливця до свідомого, загартованого зрілого бійця.
Зелений чай у цьому романі – коштовність, і п'ю вони його дрібними ковтками.
«Чайхана переполнена. Люди, поджав ноги, сидят на цветных коврах, покрывающих пол, и неторопливо попивают кок чай из больших и малых пиал, лениво отмахиваясь от роящихся в воздухе мух».


Джефферіс Д. Дружина чайного плантатора: роман / Д. Джефферіс; пер. з англ. О. Тільної. Харків, 2017. 526 с.

Вже з назви роману стає зрозумілим, що під обкладинкою читача чекає дуже екзотична історія, наповнена смаками, ароматами та неймовірними пейзажами острова Цейлон. Тому запасайтеся чашечкою чаю і вперед на острови! Сюжет у книги «Дружина чайного плантатора» дуже інтригуючий. Ми спостерігаємо за життям однієї родини. Родини, кожний член якої має страшну таємницю. Що це за таємниці? Як можна спокійно жити, маючи на душі тягар? І що буде, коли всі дізнаються страшну правду?

Минуле, немов привид переслідує героїв роману. Книга наповнена підозрами, втратами та жалем. Але вони змушують замислитись над помилками героїв. А головна їх помилка –мовчання.  Життя було б набагато простіше, якби люди вміли відкритись один одному, а не замовчували свій біль.
«Гвен подивилася на найближчий покритий чайними кущами схил, що блищав на сонці яскравою зеленню. Збирачки чаю вже взялися за справу, їхні пальці, що зривали листя, маленькими пташками пурхали над кущами».


Сафарли Э. Когда я без тебя... Мне тебя обещали: романы, повесть / Э. Сафарли; отв. ред. М. Р. Баранова.  М. : АСТ, 2014. 666 с.

Герої книги постійно п'ють різноманітний чай: трав'яний, фруктовий, зі свіжим барбарисом та інжиром. Ще не побігли заварювати чай? Ось кілька цитат із книги, якими обов'язково надихнешся на нові чайні рецепти:
«Хочется думать в тишине, кутаться в толстое, байковое одеяло, вытащенное  по такому случаю из старинного дубового комода, попивать мятный чай с щепотью кардамона…».

«Из миниатюрных сундучков достаются мешочки со специями: они разогревают тело и душу. Сладковатый анис, кисленький барбарис, умиротворяющий кардамон, чувственный майоран, чарующая зира, солнечная куркума…».

 

Похлебкин В. В. Чай, его типы, свойства, употребление / В. В. Похлебкин. М. : Пищ. пром-сть, 1969. 136 c.

Чай здавна прославляли як цілющий напій. Він стимулює життєдіяльність організму, ліквідує втому, підсилює працездатність.
У цій книзі ви знайдете відповіді на всі ваші запитання про чай.
«Свежие чайные листья как салат едят в Бирме, а в Тибете варят из них суп, как из овощей. Кроме того, в Китае, Бирме, Таиланде широко распространено употребление в пищу квашеного чая леппет-со, который применяют не только как самостоятельное овощное блюдо, но и в сочетании с мясными, рыбными и другими (моллюсковыми) блюдами».

 

Глаузер Ф. Чаювання трьох літніх дам : женев. детектив. роман / Ф. Глаузер; пер. з нім. П. В. Таращука. Х. : Бібколектор, 2015. 221 с.

Це перший за часом створення детективний роман Ґлаузера, події в якому розгортаються в Женеві, де на той час засідала Ліга Націй і збиралися дипломати з усього світу.
У місті починаються загадкові вбивства, до котрих якимось чином причетні три таємничі літні дами, що додають у чай своїм гостям наркотики. Але ці жінки — лише знаряддя в руках ще більш втаємниченого «Учителя і Господаря золотавих небес».

Кэрролл Л. Алиса в стране чудес; Алиса в зазеркалье / Л. Кэрролл. Ветер в ивах / К. Грэм. Маугли / Р. Д. Киплинг. М. : Правда, 1991.  543 с.

Справжню чайну мандрівку варто закінчувати ідеальною чайною церемонією! Жартуємо, можливо не ідеальною, але найбільш цікавою в історії літератури. Чаювання дівчинки Аліси та Капелюшника з не менш відомими особами цієї надзвичайної історії надихне на не одну запашну чашку чаю.
А для когось можливо і стане першопричиною любові до цього напою.
«Около дома под деревом стоял накрытый стол, а за столом пили чай Мартовский Заяц и Болванщик; между ними крепко спала Мышь-Соня. Болванщик и Заяц облокотились на нее, словно на подушку, и разговаривали через ее голову…»
 

Орлова О. Чайна книжка. Історії про чай і не тільки / О. Орлова. К. : Брайт букс, 2019. 152 с.

Витончена порцелянова чашка, крихітна азійська піала чи старенький щербатий кухлик – затишна магія чаювання підвладна кожному й по всіх усюдах…

Випадково почути незвичайну розмову в антикварній крамниці чи прочитати щоденник із далекого минулого. Завітати на чаювання в американський парк, таємничий китайський монастир, маленьке українське селище чи ошатний вікторіанський маєток. Почути колискову від незнайомця, утамувати тугу маленького африканського хлопчика, покохати, пробачити, втратити і знайти.

Усе це, разом зі звичайними й дивовижними героями, пропонує пізнати й відчути «Чайна книжка. Історії про чай і не тільки» – духмяна й тепла колекція оповідань, зібраних по різних куточках світу, замішаних на чайних традиціях, настояних на любові, красі та мудрості.
 

 

 

А наостанок пропонуємо вам гарний вірш від української поетеси Роксолани Бегар про цей чудовий напій:

А чай то з ким попало і не п'ють,
Це надто вже спокійно й особисто,
П'ють з тими,що у душу не плюють,
А дивляться у очі щиро й чисто.

Він, як обійми,теплі і міцні,
Немов наркотик - в чайник лиш налитий,
Який породжує діалоги п'янкі,
В такі моменти ти простий, відкритий.

І забуваєш про невпинний час,
Весь світ в такий момент хай почекає,
Адже ця мить, вона лише для вас,
Нехай ніхто її не забирає.

Підготувала: А. Кисельова

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22232425262728
2930