29 квітня – День пам’яті всіх жертв застосування хімічної зброї
Міжнародний день заснування Організації із заборони хімічної зброї та День пам’яті всіх жертв застосування хімічної зброї відзначається щорічно 29 квітня з метою вшанування заснування Організації у 1997 році та пам'яті жертв хімічної зброї і назавжди звільнити людство від загрози цього виду зброї масового ураження. Головною метою цієї організації є забезпечення світової безпеки, встановлення контролю за виробництвом, зберіганням та застосуванням хімічної зброї, а також зниження її наявності на всій території світу.
Організація із заборони хімічної зброї продовжує свою діяльність та активно працює над тим, щоб у світі було ще менше хімічної зброї та більше миру.
Понад сто років тому в квітні 1915 року світ вперше зіткнувся з масштабним застосуванням хімічної зброї. У ході Першої світової війни німецькі війська розпорошили бойовий отруйний газ під час битви на Західному фронті у Фландрії біля міста Іпр. Тоді на сили своїх противників – англійців і французів – вони випустили 180 тонн хлору. Загинули п'ять тисяч людей.
Сьогодні хімічну зброю заборонено міжнародним правом. Однак вона, як і раніше, загрожує людству. Так, Із Сирії та інших місць не раз надходили повідомлення про застосування хімічної зброї.
Прототипи хімічної зброї використовували ще з античних часів. Найперші приклади – стріли, змащені отрутою, і практика отруєння колодязів із питною водою. Далі в діло пішли отруйні дими із сірки, смоли та мишʼяку. В епоху раннього Середньовіччя зʼявилось ноу-хау – «грецький вогонь» – горюча суміш, імовірно, сирої нафти, сірки, смоли та олії, але її точний склад невідомий. Уперше ця суміш використана візантійцями в битві проти арабського флоту в 673 році, який використовували в морських битвах.
У XV столітті митець, науковець і винахідник Леонардо да Вінчі пропонував начиняти снаряди сумішшю подрібненої крейди, мишʼяку й отруйних солей міді. Однак невідомо, чи вдалося втілити цей задум у життя. А що точно відомо, так це використання снарядів з отруйною беладоною під час облоги міст у XVІІ столітті. Читати далі.