Презентація видань «Літопис цивільного спротиву Херсона у вимірах повномасштабної агресії росії проти України у 2022 році» та «Херсон - 2022. З Україною в серці»
30 жовтня відбувся черговий «Вечір з Гончарівкою». Цього разу гостями зустрічі стали Олександр Черемісін, доктор історичних наук, професор кафедри історії, археології та методики викладання Херсонського державного університету, та Галина Михайленко, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри історії, археології та методики викладання Херсонського державного університету.
Науковці презентували два видання: «Літопис цивільного спротиву Херсона у вимірах повномасштабної агресії росії проти України у 2022 році» та «Херсон - 2022. З Україною в серці».
«Літопис цивільного спротиву Херсона у вимірах повномасштабної агресії росії проти України у 2022 році» (Суми: Університетська книга, 2023) – це 27 задокументованих інтерв’ю з херсонцями – учасниками подій про тимчасову окупацію міста. Упорядник видання Олександр Черемісін використовував у дослідженні метод усного інтерв’ю. Це дало змогу зосередити увагу на життєписах оповідачів із різним досвідом та рівнем усталеності життя. Те, що переживалося мешканцями тимчасово окупованого міста, виявилося для всіх несподіваною подією та справило вплив на все подальше життя. У підготовці збірника упорядник спирався саме на свіжі спогади та хотів показати послідовну картину досвідів пережиття окупації Херсону від початку й до звільнення, зробити її різнобічною
Усні історії побаченого, пережитого фіксують кілька часових проміжків. По-перше, те, що було до повномасштабної війни, як люди почувалися, як оцінювали власне життя. По-друге, окупація, післяокупаційний період і те, що з цими людьми відбувається зараз. По-третє, це орієнтація на майбутнє: зафіксувати побажання та прогнози людей щодо завершення війни. Унікальний досвід полягає в тому, що зазвичай історики до таких процесів зверталися вже після війни. Книга отримала схвальні відгуки колег та позитивні рецензії.
Друга книга з подібними інтерв’ю – «Херсон – 2022. З Україною в серці» (Суми: Університетська книга, 2024)) охоплює період 24 лютого – 11 листопада 2022 р.: початок повномасштабного вторгнення, події в Бузковому парку, проукраїнські мітинги, побут і запахи окупації, незламність і нескореність херсонців, злочини окупантів і багато інших подій. Її упорядниками є Галина Михайленко та Олександр Черемісін.
Приємно знати, що дана книга на конкурсі культурно-мистецьких проєктів Інституту української книги увійшла до переліку переможців у номінації науково-популярних творів.
Пан Олександр розповів, що про його досвід інтерв’юера розповідається в книзі Наталії Отріщенко «Розмови з тими, хто питає про війну» (Львів, 2024).
Для всіх херсонців, які пережили окупацію, деокупацію та зараз продовжують жити в місті, ці події назавжди з нами. Під час таких зустрічі ти знову все це переживаєш.
Дуже хочеться, щоб ці книги читали всі українці і могли краще зрозуміти та об’єктивніше оцінити надзвичайно складні сторінки історії міста Херсона, щоб за підтримки держави ці книги були в кожній бібліотеці України.
Дуже дякуємо пану Олександру та панні Галині за таку безцінну працю. Бажаємо успіхів та сил в подальшій діяльності.
Ми всі повинні зберегти пам'ять про ці події!