Головна Новини І словом, і ділом… Трансформуємо українську національну ідею разом

І словом, і ділом… Трансформуємо українську національну ідею разом

16.11.2019 11:21

У Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара 14 листопада відбулася важлива подія – презентація наукового видання «Трансформація української національної ідеї» (Упорядник Олесь Доній. К., 2019).

Дане видання – це збірка статей 30 відомих українських істориків, філософів, політологів, культурологів, серед яких – Олександр Кочетков, Роман Кудлай, Олександр (Олесь) Доній, Анатолій Єрмоленко, Сергій Гайдай, Олександр Щерба, Павло Гай-Нижник, Леонід Чупрій, Сергій Дацюк, Олексій Толкачов, Євген Уткін, Марія Кармазіна, Володимир Єшкілєв, Ірина Кресіна, Володимир Фесенко, Людмила Филипович, Віталій Кулик, Олег Покальчук, Ігор Щупак, Ян Валєтов, Тетяна Бевз, Олександр Бабіч, Віктор Савченко, Богдан Бернадський, Іван Патриляк, Володимир Волковський, Андрій Чуткий, Віктор Горобець, Тарас Чухліб, Володимир Сергійчук… Автори  дають власні відповіді на запитання про те, як розвивалася «українська ідея», чому і на якому етапі вона загальмувала, і що слід зробити, щоб «українська ідея» знову стала «українською мрією». Презентоване видання адре­соване в першу чергу тим, хто хоче розібратися в українських цінностях і готовий до їхнього оновлення. Упорядником збірки є Олесь Доній – відомий український громадський, політичний, культурний діяч, політолог, історик, який був модератором заходу в Херсоні.

У презентованій книзі вперше формулюється визначення української національної ідеї, яке пропонує Олесь Доній: це комплекс думок, уявлень і принципів, які засновані на спільних міфах минувшини та спільних мріяннях щодо майбуття, вигаданих, осмислених, складених і озвучених мислителями етносу, які впроваджуються в життя елітами та контрелітами цього етносу (державними, релігійними, воєнними, культурними, суспільними, підпільними) і впливають на вектор розвитку етносу. Згідно з цим визначенням стає зрозумілими, чому для участі в книжці було запрошено як тих, хто досліджує минуле, так і тих, хто аналізує сучасність, та тих, хто намагається зазирнути в майбутнє. Тож у збірці розкриваються три попередніх етапи розвитку української національної ідеї та формулюється наступний, четвертий, «конкурентний» етап. Його зміст розкриває Олесь Доній.

Презентація книжки відбулася вже в багатьох містах України. Перед відвідуванням Херсона Олесь Доній побував у Запоріжжі, Одесі, Миколаєві. Херсонці чекали на зустріч із паном Олесем, тому в залі їх зібралося близько пів сотні. Не обійшлося й без дуже жвавих дискусій, які показали, що кожному з нас треба виховувати себе й вчитися бути толерантними.

У ході презентації пан Олесь двічі цитував біблійні вірші. Один із них – «Спочатку було Слово». Тож він вважає своїм обов’язком донести важливі ідеї до українців через друковане слово. І ці ідеї автор представляє у вигляді чітких 25 пунктів, які можна прочитати у статті, що увійшла до збірки. Серед них – навчайся критичного мислення, вчися відстоювати власні принципи, підвищуй власний рівень культури, вгамуй власну агресію, веди здоровий спосіб життя, бережи природу, мандруй світом… і головне – будь щасливим.

А далі Олесь знову процитував Святе Письмо, де написано: «Віра без діл мертва». Тому дуже важливо кожному з нас задуматися, що ми можемо зробити для того, щоб в Україні жилося краще і щоб вона була конкурентоспроможною державою.

«Трансформація української національної ідеї» є частиною великого всеукраїнського проєкту, до якого вже долучилося чимало науковців та інтелектуалів. Олесь Доній і його колеги розраховують, що запропоновані ними ідеї матимуть широкий суспільний резонанс, і згодом планують видати нові книжки, покликані розгорнути дискусію про українську національну ідею. Тож долучайтеся до всеукраїнської дискусії!

03.05.2024
 
290 років від часу заснування Нової Січі, останньої Запорізької Січі (1734)
01.05.2024
 
Невпинно дбаємо про інформаційний імунітет херсонців
29.04.2024
 
29 квітня – День пам’яті всіх жертв застосування хімічної зброї
27.04.2024
 
Презентація книги Анастасії Шевченко «Рід Гошкевичів у соціокультурному житті України: «нова сімейна історія»»
27.04.2024
 
Незвичайні порівняння в поетичних творах: зустріч учасників проєкту «Мовно-поетичні лелітки»
26.04.2024
 
Антифейкова гра «Нота Єнота»: розвінчуємо фейки про Чорнобильську катастрофу
25.04.2024
 
Нариси з історії культури Європи. Неймовірний художник Станіслав Віткевич
22.04.2024
 
23 квітня – Всесвітній день книги й авторського права
18.04.2024
 
Фортеця ТЯГИНЬ – форпост європейської історії українського півдня
18.04.2024
 
Сумцов М. Ф. – один із перших бібліографів етнографічної науки в Україні

Календар подій

   1 2 3 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031