Віртуальна екскурсія «Історія грошового обігу в Україні»
На черговому «Вечорі історії з Гончарівкою» його учасників чекала захоплива віртуальна екскурсія «Історія грошового обігу в Україні» від Музею грошей Національного банку України. Гість «Вечора», Андрій Бойко-Гагарін, старший зберігач фондів Музею, розповів присутнім про домонетні форми грошей, про античні та середньовічні монети на теренах України й особливо – на півдні.
Цікаво було дізнатися, що перші монети, які з’явилися на території нашої країни, – це монети грецьких колоній: Ольвії (нинішнє с. Парутине Миколаївської обл.), Херсонесу (околиці сучасного м. Севастополя) та Пантікапея (м. Керч). Наприклад, оскільки покровителем Ольвії вважався Аполлон Дельфіній, перші монети в місті виготовляли у формі дельфінів. Із часом, щоб зупинити карбування приватних грошей, було введено єдиний стандарт монет «аси». Вони були великих розмірів і містили зображення Деметри, Горгони та ін.
У II-III ст. серед слов’ян ширяться срібні римські монети – денарії. Кожен імператор карбував на грошах свої зображення. Також ця грошова одиниця віддзеркалювала політичні події в імперії, є навіть монета із зображенням вбивства Цезаря.
Візантійські гроші – це монети не лише з символами християнства, але й із зображенням імператорів. Цікаво, що власне монетне карбування візантійських грошей з імітацією золота відбувалося на території Криму в V-IX ст.
На українських землях карбування власної валюти, златників та срібляників, започаткував київський князь Володимир Великий у Х-ХІІ ст. Ці монети – перші державні документи, що зберегли зображення тризуба – знака київських князів. На лицьовому боці монети зображено князя, який сидить на престолі, тризуб і напис «ВЛАДИМИР НА СТОЛЕ». На зворотному боці – карбовано лик Ісуса Христа і напис «А СЕ ЕГО ЗЛАТО». На відміну від країн Заходу, які починали карбування власних монет, копіюючи римські, з чужими портретами та написами, златники і срібляники містять виключно давньоруські написи і зображення своїх князів. Карбування срібних монет продовжили Святополк Окаянний, Ярослав та Олег Тмутараканський. Дізналися ми й про історію грошової одиниці періоду Київської Русі ХІІ-ХІV ст., який називають ще «безмонетним періодом». Адже через міжкнязівські чвари у Київській Русі карбовані монети зникли з обігу. Їх замінили масивні срібні злитки – гривні. А ще надзвичайно приємно було дізнатися, що наша гривня є найдавнішою грошовою одиницею серед східноєвропейських країн.
Цікаво було почути, що під час панування в Криму Золотої Орди монети там карбувалися в Кафі (м. Феодосія), Бахчисараї. Ординська нумізматика вирізнялася досить оригінальними рішеннями: на монетах могли ставити символи та побажання щастя тримачу монети. Також на гроші наносили епітети до хана, який карбував монету, або до міста. А ще в Золотій Орді була розмінна мідна монета, яка перебувала в обігу по примусовому курсу.
Дякуємо пану Андрію за цікавий та пізнавальний захід та чекаємо на наступну зустріч.