Кліовці на Католицькій, або Вивчаємо вулиці старого Херсона
Літо – чудова пора для неспішних прогулянок вулицями старого Херсона.
Можна годинами вдихати аромати квітучих троянд, акації, липи, милуватися чудовими краєвидами на Дніпро, архітектурними пам'ятками старовини і... дякувати Богові за те, що ми живемо в цьому чудовому південному місті.
І як добре, якщо з вами поруч людина, яка знає історію Херсона, присвячена у таємниці його вулиць, здатна допомогти вам відчути ритми життя старого міста...
Для членів клубу "КЛІО" таким провідником у минуле стала Наталія Шальнова. Вона провела чудову екскурсію однією з найстаріших вулиць Херсона – колишній Католицькій.
Ця вулиця показана на проекті передмістя 1785 року. Назва її неодноразово змінювалася в залежності від політичних умов у країні. Так, у 1927 році Католицька була перейменована у вулицю Паризької Комуни, а згодом об'єднана з вулицею Суворовською під загальною назвою – вулиця 1-го Травня. У травні 1941 року вулиця 1-го Травня була перейменована у вулицю Суворова.
У 2016 році хвиля перейменувань знову накрила Херсон. Багатьом вулицям повернули їх історичні назви і на карті міста знову з'явилися Лютеранська, Воронцовська, Старообрядницька та ін. А ось назва вулиці Католицька так і залишилася у минулому. Сьогодні це частина вулиці Суворова, якій присвячені рядки Абрама Кацева:
Ця вулиця,
залюднена ізрана, —
картинна галерея
незрівнянна.
Яскріють, плинуть
барви розмаїті.
Над цю красу
що ж краще є у світі?
А колись вулиця Суворовська закінчувалася трохи нижче перетину з Воронцовською. У 1899 році за проектом губернського архітектора Антона Сваріка було споруджено будинок правління і банку Товариства взаємного кредиту. Багатодекорований центральний напівкруглий об’єм цієї споруди увінчаний скульптурною композицією двох жіночих фігур із гербом товариства. Композиційне рішення будівлі було розраховане на завершення перспективи Суворовської вулиці. Ця будівля і донині є окрасою Херсона.
У ході екскурсії Наталія Шальнова також познайомила кліовців з історією католицького костелу (на честь якого і була названа вулиця Католицька), єврейської лікарні, старої аптеки та інших історичних будівель.
Спасибі, Наталіє, за час, проведений з Вами. Це було і приємно, і корисно!
Коментарі