Книжкові мандри: огляд творів сучасних українських письменників про подорожі
Де ще не звідані простори,
Ніким не бачені кольори.
Люблю, люблю цей смак, цей смак
Пригод. Бо мандри – то хвороба,
Її позбутися незмога.
Анастасія Витрикуш
Світ такий великий і різноманітний! Навколо нас, і далеко від нас. Пізнавати його розмаїття дуже заманливо.
Подорожі, нові країни та міста, люди, незабутні враження. Хто ж з нас не мріє про це? Особливо влітку, коли приходить час відпусток. Всю зиму і частину весни ми будуємо плани, прокладаємо маршрути, переглядаємо світлини яскравих краєвидів різних екзотичних країн або ж українських міст в Інтернеті, читаємо відгуки інших мандрівників.
Але інколи ви просто не можете нікуди поїхати: немає коштів або просто так склалися життєві обставини. Ось тоді в пригоді стануть улюблені книги.
Тож пропонуємо вам поринути у світ захоплюючих книжкових мандрів і прочитати, або ж вкотре перечитати улюблені книжки сучасних українських письменників про подорожі.
Роздобудько І. Мандрівки без сенсу і моралі / Ірен Роздобудько. - К. : Нора-Друк, 2012. – 189 с.
Письменниця ділиться враженнями з відпочинку та подорожей до різних країн світу: щиро, легко, невимушено, ніби оповідаючи добрим друзям за чашечкою духмяного чаю. Пані Ірен свідомо уникає занадто розкручених туристичних місць, прагнучи віднайти в кожній з країн щось своє, самобутнє та неповторне. Цікаво, що в кінці кожного розділу, який присвячений розповіді про ту чи іншу країну, Ірен Роздобудько розповідає також про найвідоміших письменників цієї країни і твори, які найбільше заслуговують на увагу.
Письменниця цікавиться фольклором, традиціями, кулінарією кожної з країн, а найсмачнішими рецептами та найвдалішими фотографіями люб'язно ділиться на сторінках книги.
"Мандрівки..." Ірен Роздобудько мотивують не засиджуватись вдома, а самому вирушати у подорожі, відкривати для себе все нові горизонти.
Чапай А. Подорож із Мамайотою в пошуках України / Артем Чапай. - Київ : Нора-Друк, 2011. - 270 с.
Ця книга про сучасну Україну без прикрас – з дірявими дорогами, із затягнутими поліетиленом вікнами у сільських хатах, з повсюдним безробіттям. Це була подорож від Коломиї до Луганська і назад, яку можна назвати «сковородуванням», бо саме про такі мандри Сковорода говорив, що вони можливі й без грошей. Упродовж двох місяців автор об’їздив усю країну на старенькому мопеді, ночував «де приймуть» та їв «що Бог дасть», аби тільки дізнатися нарешті, про що мріють пересічні українці та якою вони бачать свою країну — такі питання чув від нього кожен зустрічний.
«Ця історія майже нікого не залишить байдужим: людям з тієї чи іншої області напевне здаватиметься, що про їхній край сказано надто мало, упереджено або пропущено щось надзвичайно важливе. Прихильники так званої об’єктивності плюватимуться від неприхованої авторської небезсторонності. Втім, ця історія задумана саме так», – таким попередженням починається книга.
Ів Г. Японські історії : зб. оповід. / Галина Ів ; фот. Г. Ів. - Київ : КМ-БУКС : Ред. Міли Іванцової, 2016. - 188 с. : фот.
У книзі в багатьох оповіданнях головна героїня — молода українська жінка, сильна і водночас лірична особистість. Вона із захопленням спостерігає за життям зовсім іншої країни, мешканці якої живуть в іншій культурній парадигмі, дотримуючись інших звичаїв і традицій. І раптом з’ясовується, що в чомусь головному мешканці і Японії, і України дуже схожі. Вони так само закохуються, їздять на роботу та вирішують побутові негаразди.
Багато побутових подробиць життя в Японії. Прочитавши їх, можна дізнатися, як живуть в Країні вранішнього сонця іноземні студенти, як японці працюють, ставляться до домашніх улюбленців, до велосипедів та… до ремонту і багато про що інше.
Карпа І. Baby travel. Подорожі з дітьми, або Як не стати куркою / Ірена Карпа ; передм. авт. - Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. - 203 с.
Для шанувальників творчості епатажної Ірени Карпи може стати несподіванкою її амплуа матері двійко дітлахів. Втім, лейтмотив “як не стати куркою” натякає, що, власне, епатажність нікуди не зникла, а просто набула інакших акцентів.
Це книга про те, як не боятися нового досвіду, пересувань, культурних експірієнсів, самого себе. Тут вистачає і пригод, і практичних порад, і суспільно-культурних розвідок. Починаючи від скалолазання в Ліхтенштайні за два тижні до пологів і далеко не закінчуючи поїздкою до Індії з малюками віком півтора і два з половиною роки.
Книга не художня. Нерівномірні нотатки, помітки на полях, історійки, жарти і поради. Автор ні на що, крім як розважити читача й принести користь своїм досвідом, не претендував.
Кідрук М. Подорож на Пуп Землі : роман / Макс Кідрук. - Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. - 364 с.
В дитинстві автор захоплювався книгою, де розповідалося про крихітний, Богом забутутий острівець посеред Тихого океану – острів Пасхи, до якого неможливо дістатися. А ті, кому випала така можливість не рідко гинули або взагалі не поверталися.
В результаті Макс, будучи дорослим, вирішив будь-що не стало дістатися до нього nf побачити на власні очі. Він навіть придумав і розписав місячний маршрут подорожі. Вилетіти з України і прилетіти в Південну Америку, пройти більшу її половину і долетіти до цього острівця в Тихому океані... 4000 км.
Авантюрно, скажете ви? Так! Ще й як! Саме слова "авантюризм", "пригоди", "небезпека" є визначними в цьому романі.
Макс і його друг-напарник Ян подолають багато перешкод і випробувань, перш ніж доберуться до Рапа Нуї (це ще одна назва острова Пасхи). Разом вони не раз зазнають небезпеки в Перу, і Чилі. Не завжди удача і боги будуть на їхньому боці. Але справжнє бажання і непереможна мрія побачити на власні очі острів Пасхи виявиться сильнішим для обох.
Смаль Ю. Китайський щоденник української мами : зб. оповід. / Юлія Смаль ; фот. Ю. Смаль. - Київ : КМ-БУКС : Ред. Міли Іванцової, 2016. - 223 с.
Письменниця у формі щоденникових записів ділиться своїм досвідом півторарічного проживання в Китаї разом з родиною – чоловіком і трьома дітьми.
Це короткі есеї, роздуми, спостереження авторки, що ілюструють адаптацію української родини в умовах маленького (за китайськими мірками – півмільйона мешканців така дрібничка) містечка Піньху, а також їхні невеличкі мандрівки Серединною державою. «Незбагненна» Азія раптом стає досить зрозумілою і навіть близькою, а китайці, хоча й дивують своїми звичаями і безпосередністю, вже не здаються інопланетянами.
Пильний читач зробить для себе корисні висновки про китайський побут, звички, свята і забобони, дізнається про особливості кухні східного узбережжя Китаю, про принади Шанхаю і менш знаних місцинок, а також виявить, що білих іноземців китайці кличуть “лаоваями”, а Україну, по-своєму мелодійно, називають «Вукелан».
Сурін А. 280 днів навколо світу. Історія однієї мрії. У 2 томах / Артем Сурін. - Київ : Book Chef, 2020. - 432 с.
Артемій Сурін - громадський діяч, мандрівник і мрійник. Автор ідеї та засновник travel-спільноти ONE LIFE, яка об’єднала мандрівників із багатьох країн світу і стала повноцінним міжнародним рухом. Після важкої життєвої кризи і смерті батька Артемій вирішив здійснити навколосвітню подорож. Адже це була його дитяча мрія, знехтувати якою він не міг. Дізнатися, як живуть, про що мріють люди на всіх континентах нашої планети, стало його метою.
На героя чекав нелегкий шлях за суворими правилами навколосвітніх мандрівок від Британського Королівського географічного товариства: відвідати всі шість континентів Землі, перетнути всі меридіани, усі часові пояси, двічі - екватор, три океани й понад 40 країн.
100 000 кілометрів безперервного шляху без авіаперельотів - пересуваючись лише наземним і водним транспортом. 280 днів пригод і звершень, де з кожним кроком змінювався не лише світ навколо, а й сам герой. Шлях, який ледь не став фатальним, завершився в рідному домі - точці старту й фінішу.
За результатами навколосвітньої мандрівки Артемія Суріна прийняли до міжнародного клубу видатних мандрівників «The Explorers Club», нагородили орденом «Великі Українці сучасності», а експертна рада Книги рекордів України за результатами голосування обрала його бренд-амбасадором України у світі. Навколосвітня мандрівка, яку він здійснив, також встановила чотири національні і два світові рекорди.
Ця книга - відверта, захоплива й надихаюча розповідь про перипетії навколосвітньої мандрівки в наші дні.
Симоненко К. Два мільйони кілометрів до мрії / Костянтин Симоненко. - ФОП Симоненко К. В., 2022. - 468 с.
Костянтин Симоненко за 10 років подолав понад 2 мільйони кілометрів і відвідав усі 193 визнані країни світу. Його досягнення було офіційно внесено до Книги рекордів України. Всього 180 людей у світі змогли відвідати усі країни, це втричі менше, ніж людей, які побували в космосі.
У цій книзі ви не знайдете нудних описів із путівника. Тільки захоплюючі та повні гумору історії справжнього мандрівника! Автор дасть важливі поради з власного досвіду та розповість, які небезпеки чекають у дорозі, та як правильно готуватися до складних подорожей.
У книзі понад 300 фотографій, зроблених автором під час своїх подорожей! На вас чекають 468 сторінок повних пригод у найекзотичніших країнах нашої планети: Сомалі, Мавританії, Беніну, Того, Науру, Мікронезії, Вануату, Кірібаті, Палау, Тувалу, Північній Кореї, Бутану, Афганістану, Тринідаду і Тобаго, Перу, Болівії, Іраку, Саудівської Аравії, Ємену та багатьох інших!
Логвиненко Б. Ukraїner. Країна зсередини / Богдан Логвиненко. - Львів : Вид-во Старого Лева, 2020. - 307 с.
Неймовірної ваги і значимості проєкт. Відкриття України не лише для іноземців, а й для самих українців. Це справжній альбом-довідник, від якого вам запахне свіжезв'язаними віниками Поділля, вчується крик пеліканів, у роті посолодшає від меду диких бджіл та ніби аж потеплішає від овечих ліжників.
Ось він, перед вами - "Ukraїner. Країна зсередини". І назва абсолютно не випадкова - ви справді побачите Україну такою, якою досі не бачили, дізнаєтесь про маловідомі, але дуже цікаві та колоритні проєкти, заочно познайомитесь із сотнями непересічних українців, які тихо, але натхненно займаються улюбленою справою.
Ви побачите краєвиди, які зазвичай не показують у патріотичних роликах на Ютубі, але які є унікальними і від них аж подих забиває. Колосальна робота, зроблена стильно і з любов'ю. Після прочитання чи навіть просто гортання цієї книги вас нестримно потягне у мандри.
Наша країна багатошарова, захоплива, неймовірна, унікальна, багата на цікавих людей.
Мандруйте різними країнами та містами, мандруйте сторінками цікавих книжок. Насолоджуйтеся цілим світом, але не забувайте про книги!
Підготувала: А.Л. Кисельова