Головна Книжковий майданчик Бібліографічні огляди Книжкові мандри: огляд творів сучасних українських письменників про подорожі

Книжкові мандри: огляд творів сучасних українських письменників про подорожі

Де ще не звідані простори,
Ніким не бачені кольори.
Люблю, люблю цей смак, цей смак
Пригод. Бо мандри – то хвороба,
Її позбутися незмога.
(Анастасія Витрикуш)

Світ такий великий і різноманітний! Навколо нас, і далеко від нас. Пізнавати його різноманітність дуже заманливо.

Подорожі, нові країни та міста, люди, незабутні враження. Хто ж з нас не мріє про це? Особливо влітку, коли приходить час відпусток. Всю зиму і частину весни ми будуємо плани, прокладаємо маршрути, переглядаємо світлини яскравих краєвидів різних екзотичних країн або ж українських міст в Інтернеті, читаємо відгуки інших мандрівників.

Але цього року коронавірус кардинально зламав усі плани.  Кордони закрито та й страшнувато їхати кудись далеко.
Тож пропонуємо вам поринути у світ книжкових мандрів і прочитати, або ж знову перечитати улюблені книжки сучасних українських письменників про подорожі.

Роздобудько Ірен. Мандрівки без сенсу і моралі / Ірен Роздобудько. - К. : Нора-Друк, 2012. – 189 с.

Письменниця ділиться враженнями з відпочинку та подорожей до різних країн світу: щиро, легко, невимушено, ніби оповідаючи добрим друзям за чашечкою духмяного чаю. Пані Ірен свідомо уникає занадто розкручених туристичних місць, прагнучи віднайти в кожній з країн щось своє, самобутнє та неповторне. Цікаво, що в кінці кожного розділу, який присвячений розповіді про ту чи іншу країну, Ірен Роздобудько розповідає також про найвідоміших письменників цієї країни і твори, які найбільше заслуговують на увагу.

Письменниця цікавиться фольклором, традиціями, кулінарією кожної з країн, а найсмачнішими рецептами та найвдалішими фотографіями люб'язно ділиться на сторінках книги.

"Мандрівки..." Ірен Роздобудько мотивують не засиджуватись вдома, а самому вирушати у подорожі, відкривати для себе все нові горизонти.

 

Чапай Артем. Подорож із Мамайотою в пошуках України / Артем Чапай. - Київ : Нора-Друк, 2011. - 270 с.

Ця книга про сучасну Україну без прикрас – з дірявими дорогами, із затягнутими поліетиленом вікнами у сільських хатах, з повсюдним безробіттям. Це була подорож від Коломиї до Луганська і назад, яку можна назвати «сковородуванням», бо саме про такі мандри Сковорода говорив, що вони можливі й без грошей. Упродовж двох місяців автор об’їздив усю країну на старенькому мопеді, ночував «де приймуть» та їв «що Бог дасть», аби тільки дізнатися нарешті, про що мріють пересічні українці та якою вони бачать свою країну — такі питання чув від нього кожен зустрічний.

«Ця історія майже нікого не залишить байдужим: людям з тієї чи іншої області напевне здаватиметься, що про їхній край сказано надто мало, упереджено або пропущено щось надзвичайно важливе. Прихильники так званої об’єктивності плюватимуться від неприхованої авторської небезсторонності. Втім, ця історія задумана саме так», – таким попередженням починається книга.

Ів Галина. Японські історії : зб. оповід. / Галина Ів ; фот. Г. Ів. - Київ : КМ-БУКС : Ред. Міли Іванцової, 2016. - 188 с. : фот.

У книзі в багатьох оповіданнях головна героїня — молода українська жінка, сильна і водночас лірична особистість. Вона із захопленням спостерігає за життям зовсім іншої країни, мешканці якої живуть в іншій культурній парадигмі, дотримуючись інших звичаїв і традицій. І раптом з’ясовується, що в чомусь головному мешканці і Японії, і України дуже схожі. Вони так само закохуються, їздять на роботу та вирішують побутові негаразди.

Багато побутових подробиць життя в Японії. Прочитавши їх, можна дізнатися, як живуть в Країні вранішнього сонця іноземні студенти, як японці працюють, ставляться до домашніх улюбленців, до велосипедів та… до ремонту і багато про що інше.

 

Карпа Ірена. Baby travel. Подорожі з дітьми, або Як не стати куркою / Ірена Карпа ; передм. авт. - Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. - 203 с.

Для шанувальників творчості епатажної Ірени Карпи може стати несподіванкою її амплуа матері двійко дітлахів. Втім, лейтмотив “як не стати куркою” натякає, що, власне, епатажність нікуди не зникла, а просто набула інакших акцентів.

Це книга про те, як не боятися нового досвіду, пересувань, культурних експірієнсів, самого себе. Тут вистачає і пригод, і практичних порад, і суспільно-культурних розвідок. Починаючи від скалолазання в Ліхтенштайні за два тижні до пологів і далеко не закінчуючи поїздкою до Індії з малюками віком півтора і два з половиною роки.

Книга не художня. Нерівномірні нотатки, помітки на полях, історійки, жарти і поради. Автор ні на що, крім як розважити читача й принести користь своїм досвідом, не претендував.

 

Кідрук Максим. Подорож на Пуп Землі : роман / Макс Кідрук. - Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 364 с.

В дитинстві автор захоплювався книгою, де розповідалося про крихітний, Богом забутутий острівець посеред Тихого океану – острів Пасхи, до якого неможливо дістатися. А ті, кому випала така можливість не рідко гинули або взагалі не поверталися.
В результаті Макс, будучи дорослим, вирішив будь-що не стало дістатися до нього nf побачити на власні очі. Він навіть придумав і розписав місячний маршрут подорожі. Вилетіти з України і прилетіти в Південну Америку, пройти більшу її половину і долетіти до цього острівця в Тихому океані... 4000 км.

Авантюрно, скажете ви? Так! Ще й як! Саме слова "авантюризм", "пригоди", "небезпека" є визначними в цьому романі.

Макс і його друг-напарник Ян подолають багато перешкод і випробувань, перш ніж доберуться до Рапа Нуї (це ще одна назва острова Пасхи). Разом вони не раз зазнають небезпеки в Перу, і Чилі. Не завжди удача і боги будуть на їхньому боці. Але справжнє бажання і непереможна мрія побачити на власні очі острів Пасхи виявиться сильнішим для обох.

Смаль Юлія. Китайський щоденник української мами : зб. оповід. / Юлія Смаль ; фот. Ю. Смаль. - Київ : КМ-БУКС : Ред. Міли Іванцової, 2016. - 223 с.

Письменниця у формі щоденникових записів ділиться своїм досвідом півторарічного проживання в Китаї разом з родиною – чоловіком і трьома дітьми.
Це короткі есеї, роздуми, спостереження авторки, що ілюструють адаптацію української родини в умовах маленького (за китайськими мірками – півмільйона мешканців така дрібничка) містечка Піньху, а також їхні невеличкі мандрівки Серединною державою. «Незбагненна» Азія раптом стає досить зрозумілою і навіть близькою, а китайці, хоча й дивують своїми звичаями і безпосередністю, вже не здаються інопланетянами.

Пильний читач зробить для себе корисні висновки про китайський побут, звички, свята і забобони, дізнається про особливості кухні східного узбережжя Китаю, про принади Шанхаю і менш знаних місцинок, а також виявить, що білих іноземців китайці кличуть “лаоваями”, а Україну, по-своєму мелодійно, називають «Вукелан».

Мандруйте різними країнами та містами, мандруйте сторінками цікавих книжок. Насолоджуйтеся цілим світом, але не забувайте про книги!

Підготувала: А.Л. Кисельова

Календар подій

     1 2
345 6 789
10111213141516
17 181920212223
24 252627282930
31