Андрій Розумовський – меценат музичного мистецтва

На початку ХІХ ст. особливе місце у музичному житті Європи належало Андрієві Розумовському, синові гетьмана України Кирила Розумовського. Саме він підтримував розвиток квартетної музики, створивши перший у Європі професійний струнний квартет. На травневому «Вечорі з Гончарівкою» присутніх очікувала цікава лекція Альони Грабовець, історика Національного заповідника «Гетьманська столиця в Батурині» про цю видатну особистість.
Народився Андрій Розумовський у м. Глухові, яке впродовж 1708-1750 рр. було столицею та резиденцією українських гетьманів. Отримав домашню початкову освіту, а потім вдосконалив її у Страсбурзькому університеті, де отримав дипломатичну освіту. Загалом Андрій Розумовський близько 30 років перебував на дипломатичній службі в різних куточках Європи: Неаполі, Копенгагені, Стокгольмі та Відні. Всесвітнє визнання йому приніс Віденський конгрес, за організацію якого він отримав найвищі державні нагороди.
Андрій Розумовський вирішив пов’язати своє життя з австрійською столицею: одружився там та збудував прекрасний Віденський палац, який вражав архітектурою, внутрішнім убранством та виступав провідним осередком культурного та політичного життя. Там відбувалися музичні вечори, на яких можна було послухати Людвіґа ван Бетховена. Андрій Розумовський не просто захоплювався музикою та підтримував музикантів, а був її знавцем і новатором. Він мав музичну освіту та грав на скрипці та торбані.
Сьогодні Андрій Розумовський відомий як патрон Бетховена – він підтримав видатного композитора як морально, так і фінансово. Зі свого боку Бетховен на знак вдячності присвятив своєму меценату музичні шедеври: симфонії № 5 і 6, три струнні квартети № 7, 8, 9. На сторінці присвяти цих квартетів, зображено герб сім’ї Розумовських разом із родинним девізом. Згідно з дослідженнями українських музикознавців, під час написання квартетів видатний композитор використав та поклав в їх основу мотиви українських пісень: «Ой, на дворі метелиця» та «Від Києва до Лубен насіяла конопель». Ймовірно, що Бетховен міг їх перейняти від свого покровителя, який поширював за кордоном українську культуру.
Присвятивши один з найпопулярніших класичних музичних творів у світі, симфонію № 5, сину гетьмана України, видатний композитор увіковічив цим його ім’я.
У 1808 р. Андрій Розумовський створив перший у Європі професійний струнний квартет з постійним складом, який називали «Квартетом Розумовського» або «Квартетом Бетховена», адже репертуар складався з творів композитора. З членами квартету було укладено довічні контракти, а місцем для їх концертів слугував Віденський палац.
Зараз створені та діють різноманітні музичні школи, ансамблі, товариства, які носять ім’я Розумовського та його квартету. У 2002 р. за ініціативи нащадка Розумовських – Андреаса Розумовського – у Відні засновано «Товариство мистецтва та культури імені Розумовського». У 2006 р. за ініціативи цього товариства та під керівництвом Грегора Розумовського було створено «Квартет Розумовського», що відроджує пам’ять про меценатську діяльність сина гетьмана України у музичній сфері та проводить постійні виступи.
Дякуємо історикам Національного заповідника «Гетьманська столиця в Батурині» за цікаві та пізнавальні лекції.





