Головна Новини Мова кожного народу неповторна і – своя (2019 – Міжнародний рік мов корінних народів)

Мова кожного народу неповторна і – своя (2019 – Міжнародний рік мов корінних народів)

25.02.2019 09:34

За рішенням ООН 2019 рік оголошений Міжнародним роком мов корінних народів. Таким чином міжнародна спільнота прагне привернути увагу до збереження культури корінних народів та їхніх прав. За даними ООН, у світі до корінних народів належать 370 мільйонів осіб. Значна частина із них перебуває на межі зникнення.

Корінним народом називають той, який населяв певну територію споконвіків і не має власної країни. В Україні це кримські татари, караїми та кримчаки, а також греки Приазов'я, які переселилися з Криму на материкову Україну наприкінці 18-го століття.

Кримські татари – визнаний корінний народ, який сформувався як етнос на Кримському півострові. Цей народ – нащадок різних народів, які в різний час переселялися на півострів: таврів, скіфів, кіммерійців, сарматів, греків, аланів, готів, гунів, римлян, хазарів, половців, печенігів і монголо-татар.

На території Херсонщини ще до окупації Криму існували місця компактного проживання кримських татар. На даний час у Херсонській області їх проживає близько 10 тис. (більшість – у Генічеському та частково у Новотроїцькому районах).
Ми підтримуємо представників кримськотатарського народу в намаганні зберегти власну культуру.

21 лютого, у День рідної мови, у відділі наукової інформації та бібліографії відбулася презентація книжкової виставки «Мова кожного народу неповторна і – своя». Особливу увагу на ній приділено кримськотатарській мові.

Цікавим був виступ гості заходу, представниці кримськотатарського народу, Лілії Джаксім. Вона розповіла про історію та сучасний стан кримськотатарської мови, найвідоміших поетів та письменників. Було проведено паралелі між українською та кримськотатарською мовою, і в українській виявлено низку слів кримськотатарського походження.

Дуже хочеться, щоб і українська, і мови корінних народів, зокрема кримськотатарська, знаходили гідну підтримку української держави. Бо народ, який втрачає мову, втрачає і власну ідентичність.
Бережіть свою рідну мову! Вона – Ваш маленький Всесвіт!

Лілія Віжічаніна, бібліограф
Фото Алли Тягай

!

Календар подій

   1 2345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930