Головна Новини Нас об'єднає мова!

Нас об'єднає мова!

07.07.2015 06:07

«В умовах, що склалися, українська мова повинна стати об’єднувальним фактором для усіх громадян України. Кожен громадянин України повинен знати і поважати українську мову. Держава повинна всебічно підтримувати і сприяти відродженню української мови…» – під такими гаслами 1 липня 2015 року у Києві відбувся міжнародний форум «Нас об'єднає мова».
Захід пройшов на дуже високому рівні. Він зібрав усіх небайдужих до долі української мови – викладачів різних університетів України, політичних та громадських діячів, зокрема, учасників проекту «Безкоштовні курси української мови»; письменників, політологів.
Першим на форумі мав слово міністр освіти і науки України Сергій Квіт. Він зауважив: «вивчення української мови – це не примус, а обов’язкова норма. А розвиток української мови – не приватна справа активістів, а справа держави».
Ініціатор проекту Безкоштовних курсів української мови Олесь Доній у своєму виступі наголосив на тому, що «існує велика проблема – збереження мовного статус-кво. Адже як показують сучасні реалії, сьогодні окупованими є саме ті території, на яких терпляче ставилися до двомовності».
Особливо повчальним для учасників форуму був виступ голови Державної комісії з питань литовської мови у Литві Дайви Вайшнєне, яка поділилася досвідом реалізації державної мовної політики у наших сусідів і висловила пересторогу: «Якщо нехтувати державним підходом до розвитку мови, з часом вона просто перестане існувати, адже на неї не буде попиту».
Нещодавно усім відомі брати Капранови видали книгу для російськомовного читача, який бажає вивчати українську мову «Говорить и читать по-украински». Про цю книгу, а також про функціональне призначення мови в сучасному суспільстві один з братів розповів на форумі: «У державі не може бути й мови про дві національні армії чи три валюти. Це неможливо, адже веде до непорозумінь. Так само не може нормально працювати державний механізм, у якому розмовляють різними мовами – це теж веде до непорозумінь. Держава повинна мати вільний доступ до інформації, яка поширюється на її території. А для цього все повинно видаватись українською мовою. До кожного іноземного тексту має бути еквівалент українською мовою. На європейському просторі тим, що відрізняє одну країну від іншої, є не кордон, а мова. Державна мова – свого роду кордон інформаційного простору. Крім того, вона об’єднує різні народності в одну націю. Визнання мови державною – це не нагорода для мови, не заохочення, а важлива робота».
Відомий українець Левко Лук'яненко у своєму виступі наголосив на необхідності створення атмосфери української мови – ідеалу, якого треба досягти. Ця атмосфера має супроводжувати людину протягом всього її життя – у хаті, на вулиці, в освітніх установах; щоб коли вона створить власну сім'ю, то могла поширювати цю атмосферу на своїх нащадків.
Галина Мацюк, доктор філологічних наук, професор кафедри загального мовознавства Львівського національного університету ім. Івана Франка у своїй доповіді «Роль нових знань студентів і утвердження української мови як цінності в суспільстві» поділилися досвідом залучення студентів-філологів, майбутніх професіоналів до активної участі у наукових дослідженнях з мовознавства.
Подальшу роботу форум продовжив на секційних засіданнях. На секції «Популяризація української мови» викладачі та координатори проекту «Безкоштовні курси української мови» з багатьох міст України мали нагоду обмінятися досвідом. Херсон мала честь представити провідний бібліограф Херсонської ОУНБ ім. Гончара Лілія Віжічаніна.
Наш досвід виявився дуже цінним для усіх слухачів секції. Особливо багато запитань викликав пілотний проект «Українська мова для держслужбовців», який був успішно реалізований у Херсоні протягом листопада 2014 - травня 2015 рр. Найбільш успішні викладачі отримали подяки від Міністерства освіти і науки України, серед яких була і Лілія Віжічаніна.
Наприкінці роботи форуму була прийнята резолюція, в якій зокрема наголошувалось: «Тільки разом, об’єднавшись навколо усього того, що робить нас українцями і що намагалися знищувати наші вороги, в першу чергу, навколо мови – ми зможемо подолати виклики, які стоять перед нами, і рухатись вперед в напрямок європейської інтеграції, розвитку і процвітання».

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 2324
252627282930