Головна Новини Особисті дані та їх захист у сучасних реаліях

Особисті дані та їх захист у сучасних реаліях

02.03.2021 15:49

Одним із найбільш проблемних правових питань в еру інформаційних технологій є захист персональних даних. Особисті дані називають новою нафтою для економіки XXI століття. Проте ті, хто їх використовує, нічого не сплачують власникам – кінцевим користувачам, які створюють контент в інтернеті чи надають доступ до своїх смартфонів. У кращому разі користувачі можуть отримати безкоштовні сервіси чи додатки. До того ж у світі, поглиненому глобалізацією, дані користувача однієї країни можуть використовувати треті особи з будь-якого куточку світу.

В українському законодавстві одразу кілька законів регулюють питання надання інформації про фізичних та юридичних осіб. Це Закон «Про інформацію», що регулює відносини щодо одержання і поширення інформації, Закон «Про захист персональних даних», що визначає захист і обробку персональних даних, і Закон «Про доступ до публічної інформації», який надає право на отримання інформації, що знаходиться у володінні розпорядників.

Про те, як зазначені закони захищають особисті дані та які практичні кроки варто робити в напряму захисту особистої інформації, мали змогу дізнатися студенти Херсонського національного технічного університету в рамках реалізації проєкту «Школа інформаційного комфорту».

Тетяна Донченко, завідуюча відділом документів іноземними мовами, здійснила аналіз понять «інформація про особу» та «персональні дані» та як вони визначаються в законодавстві. А також акцентувала увагу на проблемі  визначення конфіденційної інформації.

Лілія Віжічаніна, завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, детально зупинилася на особливостях надання  згоди суб’єкта персональних даних та способах їх отримання.   

Оксана Золотухіна, завідуюча відділом електронної бібліотеки, надала низку дієвих порад, як убезпечити свої персональні дані. Серед них: не надавайте своїх даних. Нікому. Перевіряйте інформацію. Захищайте паролі. Використовуйте двохфакторну автентифікацію. Користуйтеся офіційними програмами.

Альона Вахтель, начальниця відділу зв’язків із громадськістю управління патрульної поліції в Херсонській області, висвітлила актуальне питання «Шахрайство: як захиститися та як діяти в разі обману». Було розглянуто такі серйозні проблеми, як телефонне шахрайство, зокрема отримання повідомлень про виграші, акції та розпродажі, шахрайство в інтернеті, із банківськими картками, схеми шахрайства на дорогах, способи навіювання довіри, і головне – як не потрапити на гачок до шахраїв.

Використання технологічними компаніями даних користувачів лише посилюватиметься. З одного боку, техногіганти – Apple, Google та інші – намагаються впорядкувати ці процеси, наприклад повідомляти користувачам, до якої інформації додаток запитуватиме доступ, та демонструвати її у вигляді етикеток. Таке рішення можна сприймати як відповідь компаній на збільшення інтересу до приватності та захисту даних із боку пересічних користувачів. З іншого, ці компанії навчилися чи не найкраще приховувати, які дані своїх клієнтів вони використовують і з якою метою.

За наявності політичної волі та за умови спільних зусиль використання інформації користувачів може бути впорядковане. Проте це занадто глобальне завдання, яке не може бути втілене навіть протягом декількох років. З іншого боку, якщо цей ринок не буде впорядковано, то хаосу на ньому стане ще більше, і тоді постраждають усі – і користувачі, і компанії, для яких дані є паливом, ресурсом, необхідним для їхнього існування та процвітання. Тому так важливо бути уважним та обачливим, ділячись своїми особистими даними з ким-би там не було. Сподіваємося, отримана молоддю інформація, убезпечить їх від проблем, пов’язаних із наданням особистих даних, та зробить їхнє життя в інформаційному світі більш безпечним.

Бережімо себе і будьмо обачними! Наша безпека – і в наших руках!

Також радимо почитати:

 1. Баловсяк Н. Безправне володіння: Кому насправді належать дані користувачів у цифрову епоху. Український тиждень. 2021. № 1/2/3. С. 52-55.
 2. Баловсяк Н. Смерть приватності. Український тиждень. 2020. № 6. С. 44-47.
 3. Гуйван О. Охорона персональних даних як потреба демократичного суспільства. Підприємництво, господарство і право. 2018. № 4. С. 34-40.
 4. Лясковець О. Щодо питання службової таємниці та персональних даних як правового режиму інформації з обмеженим доступом. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Сер. Право. 2015. № 35 т. 2. С. 129-131.
 5. Мікуліна М. Щодо інформаційної приватності фізичної особи. Держава і право. 2013. № 60. С. 214-218.
 6. Нашинець-Наумова А. Доступ до конфіденційної інформації: запобігання новим викликам і загрозам. Підприємництво, господарство і право. 2017. № 3. С. 204-207.
 7. Рибальченко Л. Проблеми безпеки персональних даних в Україні. Регіональна економіка та управління. 2019. № 4 ч. 2. С. 68-71.
 8. Тунік А. Захист персональних даних: аналіз вітчизняного законодавства. Підприємництво, господарство і право. 2011. № 8. С. 97-100.
 9. Тунік А. Персональні дані, інформація про особу, конфіденційна інформація про особу: аспекти співвідношення. Підприємництво, господарство і право. 2012. № 5. С. 50-54. 
 10. Чуприна О. Співвідношення понять «персональні дані», «інформація про особу», «конфіденційна інформація про особу». Підприємництво, господарство і право. 2013. № 1. С. 104-108.
 11. Щодо обов'язку повідомляти особисті дані для забезпечення ефективного захисту авторських прав у межах цивільного провадження: правові позиції Суду Європейського Союзу. Право України. 2019. № 6. С. 203-205.

Календар подій

    1 234
567 8 910 11
12131415161718
19202122232425
2627282930