Головна Новини Палац гетьмана України Кирила Розумовського. Музей та культурно-мистецький осередок України

Палац гетьмана України Кирила Розумовського. Музей та культурно-мистецький осередок України

24.08.2023 11:47

Чергова зустріч в рамках проєкту «Вечори історії з Гончарівкою» була присвячена 14-й річниці відкриття палацу гетьмана Кирила Розумовського (22 серпня 2009 р.), після реставрації 2003-2008 рр.

Юлія Фурсова, завідувачка відділу Палац Розумовського Національного заповідника «Гетьманська столиця в Батурині», яка багато сприяла співпраці Херсонської обласної універсальної наукової бібілотеки імені Олеся Гончара з Батурином, провела для присутніх екскурс в історію палацо-паркового ансамблю Кирила Розумовського.

14 років він гетьманував. Свідомо обрав своєю столицею Батурин, який в 1708 році став жертвою московської навали та був вщент зруйнований. Кирило Розумовський 1750 р. ініціював переніс гетьманської столиці саме до Батурина, бо хотів, щоб це було саме в тому місці, де гетьманував Мазепа.

Вже у 1764 р. російська цариця Катерина ІІ вирішила ліквідувати рештки політичної автономії Лівобережної України та усунула Кирила Розумовського з його посади. Вона хотіла, щоб зник і слід гетьманства. Йому було заборонено відвідувати батьківщину, лише через три десятиліття колишній гетьман зміг повернутися до Батурина і збудувати тут лише один-єдиний, проте грандіозний палацово-парковий ансамбль. Для здійснення свого задуму Кирило Розумовський запросив одного з провідних тогочасних архітекторів - Чарльза Камерона, який збудував палацовий комплекс у Батурині, його єдиний мистецький витвір на території тогочасної України. Будівництво тривало з 1799 року до смерті Розумовського у 1803 році. А потім недобудований палац змінив кілька власників і досить швидко почав занепадати.

Вже у ХХ столітті палац кілька разів намагалися реставрувати, але чи то коштів не вистачало, чи бажання.

Ініціатором відновлення пам’яток Батурина став третій Президент України Віктор Ющенко. У 2002 р. розроблено комплексну програму збереження пам’яток заповідника «Гетьманська столиця», реалізація якої розпочалася в 2003 р. У 2003-2008 рр. під егідою Президента України  Віктора Ющенка  та при благодійній участі українських меценатів палац Кирила Розумовського відреставрований виключно українськими майстрами.

З 2009 р. тривала копітка робота над створенням в палаці музейної експозиції. 22 серпня 2009 р. палац гетьмана Кирила Розумовського урочисто відкрито Президентом України В. Ющенком. Не було стільки речей, щоб заповнити ними 54 кімнати палацово-паркового комплексу. Львівська галерея мистецт передала багато оригінальних речей: ікони, меблі. Серед цінних експонатів, що належали гетьману Кирилу Розумовському і його родині, в експозиції представлено: палаш лейб-компанійський XVIII ст., який належав Кирилу Розумовському. Зберігався він в родині Розумовських у  Відні. Подарований прямим нащадком гетьмана Грегором Розумовським у день урочистого відкриття палацу 22 серпня 2009 р.

Постійно змінюються експонати в палаці гетьмана України Кирила Розумовського. Не має постійно сталої виставки. Саме це й приваблює відвідувачів.

Проводяться різноманітні конференції, презентації книжок. Важлива увага зосереджена на роботі з молоддю. З 2012 року проводиться щорічний Обласний фестиваль-конкурс молодих виконавців імені  Андрія Розумовського з метою популяризації культурного надбання родини Розумовських як видатних історичних діячів та меценатів, залучення молоді до скарбниці національної спадщини засобами музичного  мистецтва.

Щорічно у рамках відзначення річниці з дня народження Кирила Розумовського 18 березня з метою виявлення обдарованих дітей та молоді, залучення їх до словесної творчості та мистецтва, формування творчої культури молодих проходить конкурс «Розум-Фест».

Відреставрований палац символізує собою відродження нашої історії, повернення українських державних діячів із небуття. Це дуже тішить, підтримує та надихає!

Бажаємо працівникам Національного заповідника «Гетьманська столиця в Батурині» процвітання та такого ж ентузіазму, який вони проявляють у своїй діяльності!

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
252627282930