Правознавець, викладач, реформатор: 205 років від дня народження Пія Даневського
Правознавець, викладач, реформатор: 205 років від дня народження Пія Даневського
17 травня 1820 р. в невеликому маєтку в Радомисльському повіті Київської губернії в небагатій родині польського дворянського роду народився Пій Никодимович Даневський.
Незважаючи на ранню смерть батьків, Пій зміг здобути гарну освіту. Після закінчення Овруцького повітового та Радомисльського дворянського училищ навчався в Другій Київській гімназії, де за відмінні успіхи в російській словесності та грецькій мові був нагороджений золотою медаллю та атестатом з правом на чин XIV класу.
Після закінчення гімназії вступив на юридичний факультет Київського університету св. Володимира. Під час навчання за свою наукову роботу «Про управління в Росії від часу великого князя Іоанна III до імператора Петра Великого» був нагороджений срібною медаллю. Також написав твір з фінансових питань «Про дарування між чоловіком і дружиною на початку римського права». Закінчив університет зі званням дійсного студента та з правом здобути ступінь кандидата права.
Після закінчення університету його направили до Ніжинського юридичного ліцею кн. Безбородька як добре підготовленого фахівця: був викладачем, а потім – професором цивільних законів та законів державного благоустрою.
Під час роботи у Ніжині захистив магістерську працю «Про викуп родового майна», а також написав кілька наукових досліджень, серед них: «Історія межового законодавства в Росії» та «Про джерела місцевих законів, що діють у деяких губерніях та областях Російської імперії».
П. Н. Даневський читав лекції, слідуючи історико-догматичному методу та керуючись при викладі теорії законів державного благоустрою працями німецького юриста та правознавця Роберта Моля.
На початку 1845 року захистив дисертацію «Про джерела місцевих законів Державної ради в Росії деяких губерній і областей Росії» і був затверджений в званні магістра цивільного права на посаді професора ліцею по кафедрі цивільних законів. У 1853 р. переведений на посаду експедитора Державної канцелярії. З 1859 р. – помічник статс-секретаря Державної Ради з департаменту законів. У цей час П. Н. Даневський написав працю «Історія освіти Державної ради в Росії».
З 1862 року служив старшим чиновником імператорської канцелярії та був членом комісії з 9 осіб для складання проєктів законоположень, що належать до перебудови судової системи. З 1865 року П. Н. Даневський служив у міністерстві юстиції: був членом консультації при міністерстві без утримання, але зі збереженням посади старшого чиновника II відділення, членом комітету при морському міністерстві для складання проєкту нового статуту Російсько-американської компанії та колоніального становища.
На П. Н. Даневського було покладено також доручення бути присутнім у спеціальному комітеті при міністерстві фінансів для розгляду припущень про засоби винагороди Російсько-американської компанії за поступку США колишніх колоній Росії в Америці. Був призначений головою департаменту Одеської судової палати: «за відмінність» – переведений у таємні радники. З 2 липня 1870 отримав призначення сенатором.
Помер у ніч із 19 на 20 квітня 1892 р. у містечку Свєнча, Полтавської губернії.
П. Н. Даневський опублікував цілу низку статей юридичного змісту в російських та німецьких виданнях, які були гідно оцінені фахівцями того часу.
Вибрані праці:
- Речь об источниках местных законов, действующих в некоторых губерниях и областях Росийской империи. – Київ, 1846. – 79 с.
- История образования Государственного совета в Росии. – СПб, 1859. – 59 с.
Література про нього:
- Касяненко Ю. Я. Даневський Пій Никодимович / Ю. Я. Касяненко // Юридична енциклопедія: в 6 т. – Київ : Вид-во «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1999. – Т. 2 : Д–Й. – С. 8.
- Календар Ніжина на травень 2025 рік: дати, події, імена [Електронний документ] // Ніжин City : [вебсайт] – Електрон. дані. – Режим доступу : https://nizhyn.city/blogs/417102/kalendar-nizhina-na-traven-2025-rik-dati-podii-imena. – Назва з екрана. – Дата публікації : 30.04.2025. – Дата звернення : 01.05.2025.
Підготувала Т. Федько