Як отримати повторні свідоцтва та витяги про державну реєстрацію актів цивільного стану в Україні
Як отримати повторні свідоцтва та витяги про державну реєстрацію актів цивільного стану в Україні
Фізичні документи нерідко губляться або пошкоджуються. Особливо актуальна така проблема для українців нині, в умовах повномасштабної війни. Лишитися без документів – неприємний досвід. Втім, це можна легко виправити. Адже громадяни мають можливість отримати дублікати документів, у тому числі – свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та витягів із Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, здійснюється всіма відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами, які знаходяться на підконтрольній Уряду України території.
Звернутися з заявою про повторну видачу таких документів можна очно або через «Дію» і потім отримати документ у відділі ДРАЦС чи поштою.
Очне звернення до ДРАЦС
Зверніться до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Із собою візьміть оригінал паспорта та ідентифікаційний код і виконайте такі кроки:
1. Сплатіть мито – 51 коп. (0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян).
В умовах воєнного стану в межах адміністративно-територіальної одиниці, що входить до затвердженого Міністерством юстиції переліку адміністративно-територіальних одиниць, в яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, а також у разі звернення внутрішньо переміщеної особи – за видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану повторно державне мито не справляється.
2. Напишіть заяву (зразок заяви надають співробітники ДРАЦСу).
Термін надання послуги – один робочий день.
На свідоцтві, що повторно видане, робиться відмітка «Повторно».
Повторно видане свідоцтво має таку саму юридичну силу, як і попередньо виданий документ.
Куди звернутися, якщо відмовлено у наданні послуги?
Підстави для відмови у наданні послуги:
- відсутність у суб’єкта звернення права на отримання адміністративної послуги з видачі свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану повторно;
- відсутність документа, що підтверджує сплату державного мита, або документа, що підтверджує право на звільнення від сплати державного мита;
- скаргу може подавати оскаржувач, представник оскаржувача.
Органи, до яких можливо звернутися зі скаргою: Міністерство юстиції України, Окружний адміністративний суд.
Отримання документа через «Дію».
Через портал «Дія» можна відновити такі втрачені документи:
- свідоцтво та витяг про народження;
- свідоцтво та витяг про смерть;
- свідоцтво про зміну імені;
- свідоцтво про реєстрацію чи розірвання шлюбу.
І все це можна замовити всього за кілька кліків, не виходячи з дому.
До речі, за час існування відповідної послуги на порталі «Дія» українці скористалися сервісом вже понад 30 тисяч разів.
Як це зробити?
Щоб замовити дублікат свідоцтва чи витяг онлайн, варто:
- авторизуватися на порталі «Дія»;
- знайти «Послуги» та вибрати «Довідки й витяги»;
- вибрати потрібний документ;
- вказати, для кого документ і причину повторної видачі;
- вибрати, де заберете документ;
- сплатити послугу;
- підписати заяву «Дія. Підписом» або іншим КЕП.
На порталі «Дія» можна замовити дублікати свідоцтв та витягів про:
- народження;
- зміну імені;
- реєстрацію шлюбу;
- розірвання шлюбу;
- смерть.
За результатами розгляду вашої заявки одержати необхідний документ можна у відділі ДРАЦС, до якого подано заяву, або за допомогою сервісу доставки оператора поштового зв’язку «Укрпошта» в межах області за місцем розташування відповідного відділу.
Часті питання та відповіді
Кому надано право на повторну видачу свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану?
1. Повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.
2. Свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя та близьким родичам померлого на підставі їх заяви та представникові органу опіки і піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва або у разі наявності заповіту чи доручення.
Нормативна база
Нормативні документи, що регулюють надання послуги:
Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», стаття 19 Закону України «Про адміністративні послуги» частина третя статті 3Декрет КМУ від 21.01.1993 №7-93 «Про державне мито» підпункт е) частина 5 статті 3; частина 18) статті 4; Постанова КМУ від 02.09.2022 №989 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 213» повний текст Розпорядження КМУ від 27.06.2015 №669-р «Про реалізацію пілотного проекту у сфері державної реєстрації актів цивільного стану»; Наказ ЦОВВ від 18.10.2000 №52/5 «Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» пункт 9 розділу І; пункт 11 глави 2 розділу ІІ, розділ IV Наказ ЦОВВ від 09.07.2015 №1187/5 «Порядок розгляду відділами державної реєстрації актів цивільного стану – учасниками пілотного проекту заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, поданих через мережу Інтернет» розділ І; Наказ ЦОВВ від 07.07.2012 №811 «Інструкція про порядок обчислення та справляння державного мита» повний текст; Наказ ЦОВВ від 24.07.2008 №1269/5 «Інструкція з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян» підпункти 2.1.7, 2.1.8 пункту 2.1 розділу ІІ, пункт 4.5 розділу IV.
Консультацію підготувала Алла Берлим,
авторка проєкту «Я маю право»