Головна Новини Жінки в житті Т.Г. Шевченка: роздуми на клубі «РозМова»

Жінки в житті Т.Г. Шевченка: роздуми на клубі «РозМова»

06.03.2024 07:07

Цілі покоління українців ще зі шкільної парти виховувалися на образі поета-мученика, бідолашного кріпака в кожусі та шапці. Про Тараса Шевченка, стильного академіка, геніального художника, митця-трудоголіка, голос якого зачаровував жіноче товариство, не розповідалося. За життя український геній не був позбавлений щирої прихильності та уваги жінок. Простакувата петербурзька наймичка, сільська дівчина, актриса театру, княжна, дружина полковника, донька священика… Усі ці жінки були частиною особистого життя поета. Про них ми і говорили на черговому засіданні розмовного клубу «Розмова».

Учасники підготували розповіді про деяких жінок у житті великого Кобзаря, зокрема про ровесницю та сусідку Оксану, яка була дитячим коханням Шевченка. Саме про неї поет згадує у вірші «Мені тринадцятий минало…». Їхні родичі вважали, що діти одружаться, коли підростуть. Проте Оксана не дочекалася Тараса з Петербурга й вийшла заміж. Прослухали чудову пісню на ще один вірш, який Шевченко присвятив Оксані  «Коли ми в купочці росли». Дізналися ми й про кохання поета до Ганни вродливої. Так Шевченко називав дружину полковника Закревського – Ганну. Він малював її портрети, присвятив багато вірші, але ці стосунки не мали майбутнього. Пісня на поезію Шевченка «Якби зустрілися ми знов» у виконання Леоніда Мазура яскраво зображує це почуття поета.

Згадали ми й  про княжну Варвару Рєпніну, проте це вона була закохана в Шевченка, а він, хоч і ставився до неї з повагою, але взаємністю не відповідав. Спілкування між поетом та княжною радше нагадувало щиру дружбу та пошану, а не пристрасть, якою так хотілося Варварі. Вона виділяла багато коштів на підтримку Шевченка, захоплювалася його талантом. Послухали про доньку священника – Феодосію Кошиць. Шевченко був серйозно налаштований та прийшов свататись, але отримав відмову від батьків, бо був їм не до вподоби. Попівна Феодосія не могла суперечити батькам та згодом збожеволіла й померла.

Кохав Шевченко й 16-річну акторку Катерину Піунову. Поет робив усе задля театральної кар’єри обраниці, а згодом запропонував створити сім’ю, але Піунова, не оцінивши його старань та ще й злякавшись різниці у віці, втекла від нього з молодим актором театральної трупи.

Лукерія Полусмак – останнє кохання й розчарування Тараса. Вона була наймичкою друзів Шевченка, й на його прохання отримала волю. Кобзар найняв їй репетитора та задаровував дорогими подарунками, добиваючись прихильності, потім пропонував заміж – і Лукерія погодилася, але що ж тоді не склалося? Дослідники називають кілька версій: від зради з тим самим репетитором до відмови переїхати з Петербурга в Україну.

Ось як буває: мав стільки коханих жінок, проте так і не одружився.

І наостанок ми поговорили про «нешевченківські вірші», тобто фейкові цитати Т.Г. Шевченка.

А ще рекомендуємо список літератури з теми «»Жінки в житті Т.Г. Шевченка».

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22 2324 25 26 27 28
29 30