Головна Бібліографічний всеобуч Бібліографічна робота бібліотек: на допомогу фахівцю Сайт «Віртуальний бібліограф» як робочий інструмент для масового інформування

Сайт «Віртуальний бібліограф» як робочий інструмент для масового інформування

Сайт «Віртуальний бібліограф» як робочий інструмент для масового інформування

Сьогодні веб-сайти стають невід’ємною частиною сучасної бібліотеки і сприймаються як презентація її образу в інформаційному просторі. Сайт відділу наукової інформації та бібліографії «Віртуальний бібліограф» ХОУНБ ім. Олеся Гончара  було створено у лютому 2011 р. Він є складовою частиною бібліотечного порталу https://lib.kherson.ua

Основна мета цього електронного ресурсу – надати користувачу уявлення про різноманітність функцій відділу наукової інформації та бібліографії як інформаційного, культурного центру, посередника між користувачем і світовими інформаційними ресурсами.

 Сайт «Віртуальний бібліограф» відповідає ключовим вимогам віртуального представництва бібліотеки: це глибина змісту, простота навігації, оперативність оновлення інформації, доступність для користувачів і єдність дизайну всіх розділів.

Протягом десяти років ведеться активна робота по формуванню його контенту. Постійно збільшується кількість сторінок сайту. Так, на 21.09.2021 р. кількість сторінок сайту – 16602.

Переважна більшість сторінок є унікальними; представлені двома мовами – українською та російською.

Сайт «Віртуальний бібліограф» створювався саме для читачів, а не для бібліотекарів, тому інтереси користувача були в першу чергу враховані при виробленні загальної структури та стратегії наповнення цього віртуального ресурсу. Проте структура сайту постійно змінювалася відповідно до потреб часу і сьогодні багато матеріалів адресовано саме бібліотечним фахівцям, діяльність яких пов’язана з довідковим обслуговуванням, підвищенням рівня бібліотечно-бібліографічних знань читачів та популяризацією читання.

У розділі «Наш відділ» розміщено основні відомості про напрями роботи відділу наукової інформації та бібліографії ХОУНБ ім. Олеся Гончара, його фонд, довідковий апарат, співробітників та послуги, які надаються читачам.

Особливу увагу бібліотечним фахівцям пропонуємо звернути на розділ «Бібліографічний всеобуч», в якому розміщено  матеріали, пов’язані з бібліографічною діяльністю: «Бібліографічна робота бібліотек: на допомогу фахівцю», «Довідково-бібліографічний апарат як база бібліографічного обслуговування користувачів», «Довідково-бібліографічне обслуговування в бібліотеці», «Інформаційні потреби і типи бібліографічних довідок: сучасні підходи та визначення»,  «Методика виконання бібліографічних та фактографічних довідок», державні стандарти на бібліографічний опис, таблиці Л. Б. Хавкіної, українсько-російський словник бібліотечних та бібліографічних термінів тощо.

Тим, хто займається складанням бібліографічних покажчиків, слід звернути увагу на консультації та методичні поради з питань бібліографування: «Бібліографічні пам’ятки: поради укладачеві», «Модель проспекту гіпотетичного бібліографічного посібника», «Алгоритм складання бібліографічного покажчика».

Корисну інформація зі складання і оформлення списків літератури до наукових робіт викладено на сайті для студентів та аспірантів.

Повні тексти бібліографічних покажчиків, інформаційних дайджестів, пам’яток читачеві (40 назв), тематичні списки літератури, статті співробітників відділу в періодиці відображено в електронній бібліотеці в розділі «Наші публікації». Усі ці матеріали бібліотекарі можуть роздрукувати і використовувати в своїй роботі.

Великий розділ сайту «Книжковий майданчик» буде однаково цікавим як для пересічного читача, так і для бібліотечного фахівця. 

Тут розміщено багато матеріалів із питань популяризації книги та читання, організації роботи клубних об’єднань – таких, що висвітлюють теорію, а також практичний досвід роботи фахівців ХОУНБ ім. Олеся Гончара в цьому напрямі (наприклад: «Соціокультурні проєкти Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара», «Клубні об'єднання при бібліотеках: теоретичні аспекти організації та діяльності», «Діяльність клубних об'єднань «Кліо» та «Дивослово» на базі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара як приклад клуб…»).

Інформація з розділу «Наші читачі рекомендують» допоможе бібліотекарю зорієнтуватися у світі найбільш цікавих книжкових новинок й пропонувати їх для читання, спираючись на позитивні читацькі відгуки.

Сьогодні, особливо для південно-східних областей України, дуже актуальним є питання використання української мови в повсякденному та діловому житті.

Нинішнього законодавства для протекціонізму щодо української мови – достатньо, треба лише спрямувати зусилля на популяризацію мови та створення платформи для її вивчення. Для того, щоб вона стала поширеною мовою спілкування, треба відкривати більше українських шкіл, вечірніх шкіл для дорослих та курсів вивчення української мови. Фахівці відділу наукової інформації та бібліографії ХОУНБ ім. Олеся Гончара цілком підтримують політику держави в мовному питанні й роблять вагомий внесок у справу українізації.

Книжкові огляди та виставки, відеоогляди літератури різної тематики – усе це продукт інтелектуальної праці бібліографів ХОУНБ ім. Олеся Гончара, представлені на сайті «Віртуальний бібліограф» для вільного використання фахівцями інших бібліотек. Найкращі матеріали про українську книгу розміщено в розділах «Читай по-українськи», «Дивослово», «Бібліографічні огляди», «Віртуальні виставки».

У процесі підготовки різних бібліотечних заходів дуже часто з’являється потреба у використанні афоризмів – думок визначних особистостей України: відомих державних та культурних діячів, а також письменників класичної та сучасної української літератури. У «Галереї української афористики» представлено багату колекцію афоризмів – витворів нашого історичного буття і національної свідомості.

У цьому ж розділі можна знайти афоризми та крилаті вислови, вірші, прислів’я, приказки, загадки про книгу, бібліотеку та бібліографію. Потреба в цих матеріалах стає особливо відчутною в період підготовки до Дня бібліотек, а також на початку навчального шкільного року, про що свідчать статистичні показники відвідувань сайту.

У 2014 році на сайті «Віртуальний бібліограф» було започатковано новий проєкт – «Портретна галерея», яка складається з трьох розділів («Зарубіжні письменники», «Українські письменники», «Херсонські письменники»). Багато живописних і графічних робіт, представлених в цій галереї, є унікальними і досі в мережі Інтернет були відсутні. Ці матеріали будуть корисними при підготовці масових заходів, пов’язаних із творчістю письменників або для оформлення бібліографічних покажчиків і пам’яток читачеві.

Розділи «Клуб любителів книги «Кобзар», «Клуб любителів історії», «Дивослово» є своєрідними літописами діяльності цих об'єднань. Сторінки, присвячені роботі клубів, містять багато ілюстративного матеріалу та цікавої фактографічної інформації, пов’язаної з тематикою окремих засідань.

В останнє десятиріччя в наше життя стрімко увірвався термін «віртуальність». Бібліотеки у віртуальному інформаційному середовищі спробували пристосувати свої традиційні форми послуг до нових реалій. З розвитком інтернету бібліотеки одержали нову категорію користувачів – віртуальних, тобто тих, хто користується послугами бібліотеки віртуально, не приходячи в неї. Через віртуальну службу «Запитай у бібліографа», що розміщена на сайті користувач має можливість отримати відповідь у письмовому вигляді на  будь-яке запитання відносно усіх напрямів роботи бібліотеки та її фондів.

Розвиваючи дистанційний доступ до джерел інформації, бібліотеки створюють віртуальні простори, на яких успішно функціонують усі бібліотечні технології. А це означає, що кожна бібліотека стає провідником нової культури – культури віртуального інформаційного обміну, віртуального читання, віртуального спілкування і пізнання.

 

Консультацію підготувала
головний бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії
ХОУНБ ім. Олеся Гончара
Лянсберг О. В.

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031