Як зареєструвати шлюб в Україні під час війни. Шлюб з військовослужбовцем
Як зареєструвати шлюб в Україні під час війни.
Шлюб з військовослужбовцем
Весілля – важлива та радісна подія в житті кожної людини. Закоханим хочеться якнайшвидше вирішити питання з реєстрацією шлюбу та поринути у спільне сімейне життя. Хоча війна і розвела на різні території багато пар, але це не згасило бажання українців офіційно оформлювати свої стосунки. Навпаки, кількість охочих одружитися лише зростає.
Які особливості та основні документи для державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану?
Відповідно до статей 28 та 32 Сімейного кодексу України заява про реєстрацію шлюбу подається нареченими (жінкою та чоловіком) особисто до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором, а саме до будь якого відділу РАЦС України, незалежно, де зареєстровано місце проживання наречених.
Шлюб можна зареєструвати без місячного очікування. Якщо ви не можете з'явитися у запланований день з поважної причини, термін реєстрації можна перенести за письмовою заявою.
Перелік документів для реєстрації шлюбу не змінився – це паспорт громадянина України або паспортні документи іноземця чи документ, що посвідчує особу без громадянства.
Особи, які раніше перебували в шлюбі, повинні надати документи, що підтверджують його припинення:
- свідоцтво або рішення суду про розірвання шлюбу;
- свідоцтво про смерть у разі, коли помер один із подружжя;
- рішення суду про надання права на шлюб (якщо особам 16-17 років);
- документ, що підтверджує сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від сплати державного мита.
Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їхні представники.
Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.
Шлюб реєструється після спливу 1-го місяця від дня подання особами заяви про державну реєстрацію шлюбу.
За наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього терміну.
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченої та нареченого з пред’явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця чи документа, що посвідчує особу без громадянства.
Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається.
Основні поважні причини для скорочення місячного терміну:
- у разі вагітності нареченої (довідка про вагітність);
- наявність дитини (свідоцтво про народження);
- якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого (довідка лікуючого лікаря);
Шлюб у таких випадках реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.
Перешкоди до реєстрації шлюбу:
- перебування у іншому шлюбі;
- наявність родинних зв’язків прямої лінії споріднення;
Якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене до суду.
Шлюб з військовослужбовцями
Постанова Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану», якою передбачався особливий порядок дистанційного укладення шлюбу для військовослужбовців, а саме, якщо один із наречених є військовослужбовцем Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування поліцейським, особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівником закладу охорони здоров’я, втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 року № 1226 «Про визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 213 і від 2 вересня 2022 р. № 989», яка набрала чинності з 30 жовтня 2024 року.
Таким чином, державна реєстрація шлюбу з військовослужбовцями відбувається на загальних підставах і для скорочення місячного терміну д цьому випадку, може бути посвідчення про відрядження військовослужбовця.
Крім того, бажаючим військовослужбовцям швидко зареєструвати шлюб, можна скористатися послугою «Шлюб за 24 години». У цьому разі присутність військовослужбовця під час державної реєстрації шлюбу обов’язкова, або послугою реєстрація-онлайн – через електронний портал «Дія». У цьому разі присутність військовослужбовця під час державної реєстрації шлюбу не обов’язкова.
Державна онлайн-реєстрація шлюбу
У мобільному застосунку «Дія» на постійній основі запрацювала послуга «Шлюб онлайн».
Процедуру реалізації експериментального проєкту щодо проведення державної реєстрації шлюбу в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, врегульовано Порядком реалізації експериментального проекту щодо проведення державної реєстрації шлюбу в електронній формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2024 року № 345.
Державна реєстрація шлюбу в електронній формі (послуга «Шлюб онлайн») включає:
- проведення державної реєстрації шлюбу;
- організацію та проведення індивідуального обряду державної реєстрації шлюбу в електронній формі;
- доставку та вручення свідоцтва про державну реєстрацію.
Як подати заяву онлайн через портал «Дія»?
Весь процес триває менше 15 хвилин, а скористатися послугою можуть громадяни України, старші 18 років, які мають електронний підпис.
Щоб подати заяву про шлюб у «Дії», потрібно:
1. Авторизуватися на порталі «Дія» та перейти у розділ «Сім’я».
2. Обрати послугу Заява про шлюб.
3. Заповнити заяву. Тут можна обрати час та місце реєстрації шлюбу, церемонію у святковій залі та інші додаткові послуги.
4. Сплатити адміністративний збір.
5. Підписати заяву електронним підписом.
6. Далі ваш партнер отримає посилання на заяву електронною поштою. Він має авторизуватися у кабінеті на порталі, перейти за посиланням з пошти та підписати заяву електронним підписом.
Обраний вами ДРАЦС надішле результат розгляду заяви та деталі щодо церемонії на вашу електронну скриньку.
Нова послуга в «Дії» особливо актуальна для захисників та захисниць, які не мають можливості бути присутніми особисто, проте зможуть офіційно оформити свої стосунки на відстані під час відеоконференції.
Скористатися послугою «Шлюб онлайн» можуть повнолітні громадяни України (чоловік та жінка), які мають реєстраційний номер облікової картки платника податків та паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлений засобами Єдиного державного демографічного реєстру. Це можливо за умови, якщо чоловік і жінка не перебувають у шлюбі на момент подачі заяви, відомості про розірвання їхнього попереднього шлюбу наявні у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Шлюб за 24 години
Для того, щоб провести державну реєстрацію шлюбу, потрібно звернутися до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Для того, щоб скористатися сервісом з реєстрації шлюбу в скорочені терміни, нареченим необхідно зробити кілька простих кроків:
- Звернутись до організатора державної реєстрації шлюбу, відомості про якого розміщені відповідним територіальним органом юстиції на офіційному сайті.
- Обрати дату та час для проведення державної реєстрації шлюбу.
- Укласти цивільно-правовий договір про надання послуги.
- Завітати на власне весілля.
Для отримання відповідної послуги, заявник має подати такі документи:
- паспорт громадянина України (паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства). У разі, якщо Замовником є іноземець, особа без громадянства, додається документ, що підтверджує законність його перебування на території України;
- індентифікаційний номер платника податків (у разі наявності);
- у разі якщо замовники або один з них раніше перебували у шлюбі, – документи, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок органу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо. Документи, складені іноземною мовою, подаються разом з їхніми перекладами українською мовою, засвідченими в установленому порядку;
- документи про сплату державного мита та про сплату платних послуг, що надаються органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Куди звернутися?
Одружитися за добу можна за адресами, зазначеними на сайті Міністерства юстиції України.
Реєстрацію проводять виключно працівники органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Громадяни, які перебувають за межами України, можуть зареєструвати шлюб у дипломатичних представництвах та консульських установах за кордоном.
Вартість послуг з організації проведення державної реєстрації шлюбу складається з:
- вартості послуг Організатора;
- вартості додаткових послуг локації;
- платних послуг органу державної реєстрації актів цивільного стану;
- державного мита.
Переваги застосування «Шлюбу за добу»:
- Реєстрація шлюбу в час та у місці, обраному нареченими.
- Відсутність необхідності звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
- Відсутня необхідність чекати.
Незважаючи на виклики воєнного часу, кохання продовжує надихати, єднати та дарувати надію. Реєстрація шлюбу з військовослужбовцем – це не лише важливий юридичний крок, а й символ глибокої підтримки, довіри та взаємної відповідальності. Українське законодавство демонструє гнучкість та людяність, дозволяючи серцям об'єднуватися навіть у найтяжчі моменти. Пам’ятаймо, що справжнє кохання – це сила, яка здатна перемагати будь-які перешкоди.