Скарби книжкові, скарби небесні...
Нарешті після літніх канікул члени клубу «КЛІО» зібралися на чергове засідання.
Кінець вересня ознаменований двома святами: День міста та День бібліотек, тому тема засідання «Книги про рідне місто» була обрана не випадково. Допомогти висвітлити її люб’язно погодилась Таїсія Видайко – представник найкращого в Херсоні видавництва «Наддніпряночка». Вона ознайомила присутніх з книжковою продукцією видавництва за останні 5 років. Це була цікава розповідь про такі видання, як: «Херсон в историях, преданиях и былях» В. Хмеля, «Улица Суворова. Суворовская: нетленная летопись края» Є. Горностаєва, «Відлуння Великого Степу» та «Новоросія» О. Паталаха, «Каховщина – любов моя» А. Яблонської та інші.
Вони усі є безцінним подарунком для херсонців – чудовим джерелом для вивчення історії рідного краю та взірцем художнього оформлення.
Члени клубу з захопленням слухали книжковий огляд від пані Таїсії, перегортали сторінки, розглядали ілюстрації, ділились своїми враженнями один з одним.
Друга частина засідання була присвячена надзвичайно цікавій темі – «Метеорити України як етнотериторіальні маркери», яку висвітлив у своїй доповіді український астроном Володимир Козлов.
Кліовці мали унікальну можливість дізнатися не лише цікаві факти про метеорити, але й потримати їх частинки (з особистої колекції доповідача) у власних руках. Серед цікавинок про метеорити особливо вразили такі факти:
- найпоширеніші метеорити мають кам’яний склад; 6-7% метеоритів – залізний;
- найбільший зі знайдених метеоритів має масу – 1 тонна 700 кг (!), і зараз він знаходиться у музеї в Росії;
- на території Антарктиди знайдено 39000 метеоритів, США – 1900, Мароко – 800, Оману – 3400;
- на кожному квадратному кілометрі є залишки 1-2 метеоритів.
Цікаво, у Криму не знайдено жодного метеорита. Найбільше ж метеоритів в Україні виявлено на території Донецької області – 6.
Існують декілька факторів частоти знаходження метеоритів:
- географічний (залежно від ландшафту);
- демографічний (чим більше людей проживають на певній території, тим більше метеоритів там знаходять);
- етнографічний (чим більше люди люблять свою землю, тим більше метеоритів знаходять на території свого проживання).
Закінчив свою розповідь пан Володимир словами: «Любіть матінку-Україну – тоді ви знайдете багато цікавого!».
Коментарі