Головна Новини СВУ: страсна весна 1930-го

СВУ: страсна весна 1930-го

17.04.2025 07:33

Рівно 95 років тому так само буяла весна, люди готувалися до Великодня, а в приміщенні харківської опери відбувався судовий процес над «українським контрреволюційним запіллям», «петлюрівським табором», «бойовими терористами фашистського типу» – саме такі ярлики навішувалися на підсудних. На лаві підсудних опинилося 45 осіб – відомих українських культурно-громадських діячів, письменників, титулованих учених, кооператорів, педагогів, студентів, на чолі яких стояв шанований академік Сергій Єфремов.

«Вечір історії з Гончарівкою» був присвячений саме цій трагічній сторінці української історії.

Гостя зустрічі Інна Галак, кандидатка філологічних наук, заступниця директора Музею видатних діячів української культури, відкрила перед присутніми завісу харківської оперної зали, де розгорталась ініційована владою постановка під назвою «Спілка визволення України» (СВУ), вражаюча своїм демонічним задумом. Цей сфальсифікований судовий процес, по суті, став епілогом Української революції та прологом масових репресій та Голодомору в 30-х роках. Радянська влада відпрацювала «гепеушну» методологію та засоби, принципи дії яких виразно відчуваємо і сьогодні з боку окупантів.

Всього у зв'язку зі справою СВУ було заарештовано близько 5 тис. людей. У день народження Тараса Шевченка, 9 березня 1930 р., у Харківському оперному театрі відкрився судовий процес, на який навіть видавали запрошення. Упродовж 40 днів тривало це відкрите шоу, театр абсурду. Особливо вражав і гіпнотизував глядачів 46-й пустий стілець, який навіював думку: «Це – місце для тебе!».

Якихось серйозних речових чи документальних доказів самого факту існування та діяльності СВУ суду представлено не було. Звинувачення ґрунтувалося на визнаннях самих підсудних, вибитих з них слідчими, на їхньому особистому листуванні та щоденниках.
19 квітня, напередодні Великодня, було зачитано вирок. Усі звинувачені по сфабрикованій «справі» були визнані винними та засуджені до різних строків тюремного ув’язнення і заслання. Пізніше вони знов були заарештовані. Радянська система працювала на знищення всього українського.

І зараз росія не полишає спроб знищити Україну з особливим цинізмом, як і сто років тому, коли справу «СВУ» транслювали по радіо впевнені у своїй вседозволеності репресивні органи. 

Захід засвідчив важливість збереження історичної пам’яті та глибшого осмислення боротьби за державність, що триває й сьогодні.

Організатори подякували всім присутнім за проявлену зацікавленість та підтримку у спільній справі популяризації та збереження історичної правди.

Календар подій

 1 2 3 45 6
7 8 9 10 11 1213
14 15 16 17 181920
21222324252627
282930