"В мені живе весела природа...": "Труффальдіно з Бергамо" на сцені театру ім. М. Куліша
5 жовтня 2012 в театрі ім. М. Куліша відбулося відкриття 77-го театрального сезону.
Херсонському глядачеві була представлена музична комедія «Труффальдіно з Бергамо» за п'єсою Карло Гольдоні «Слуга двом панам» у постановці Заслуженого діяча мистецтв України Олега Натяжного. Треба сказати прямо - свято вдалося. За літо публіка, схоже, скучила за своїми улюбленцями. Втомившись від повсякденних життєвих проблем, передвиборчих пристрастей, мильних телевізійних серіалів, глядач від душі радів витівкам головного героя - хитромудрого Труффальдіно:
Пред вами я в прологе выхожу,
Чтоб вам сказать, кто я...
Я выдумка поэта, но я жив.
Я весел, быстр, умен и лжив.
Ну, словом-я такой, каким быть нужно,
Чтоб жить со всеми ласково и дружно.
Я с виду глуп и прост,
Я вышел из народа
И хоть на дурачка порою я похож,
Но все ж во мне живет веселая природа.
Я мигом проведу любого из вельмож!
Трохи про п'єсу.
Написана вона була в 1745 році для актора Антоніо Саккі та складалася з багатьох імпровізаційних сцен. Потім була переписана в 1749 році, в останньому варіанті ми її і знаємо. У передмові до п'єси Гольдоні назвав «Слугу двом панам » «комедією-жартом». Він зазначав, що вона близька до імпровізованої комедії масок і не є комедією характерів, тому що в ній розвинений лише характер Труффальдіно.
П'єсу відрізняють майстерно побудована інтрига і милі забавні герої - типові персонажі венеціанської комедії масок - Панталоне, Брігелла, Труффальдіно (один з різновидів маски Арлекіна), Сільвіо (маска - Капітан), Смеральдіна (Коломбіна), Доктор Ломбарді (Доктор), закохані (Сільвіо і Кларіче). Комедію-жарт складно уявити без щасливого кінця. Так і наша комедія закінчилася трьома весіллями - одночасно зі своїми панами і сам Труффальдіно одружується на Смеральдіні.
У виставі взяли участь Заслужені артисти України Олександр Мельник і Ружена Рубльова, а також: Віктор Овсієнко, Лоліта Мінасян, Наталя Буренко, Тетяна Мисак, Руслан Вишнівецький, Сергій Михайловський, Євген Гамаюнов та інші. Судячи з тривалості оплесків, якими глядач обдарував артистів, спектакль херсонцям припав до душі.
На прем'єрі були присутні губернатор Херсонщини Микола Костяк і мер міста Володимир Сальдо. Схоже, що наша влада любить театр. Губернатор, наприклад, пообіцяв за рахунок спеціальної премії від голови облдержадміністрації зшити нові костюми музикантам театрального оркестру; поміняти стільці в глядацькому залі. Від губернатора і мера артистам театру винесли на сцену шикарні кошики квітів. У цей вечір губернатор також оголосив про присвоєння почесного звання «Заслужений артист України» улюбленцеві херсонської публіки - Олександру Мельнику. Одним словом, все було чудово...
І тільки один момент викликав смуток - в центрі театрального фойє на красивому диванчику самотньо сидів Микола Куліш (!). Схоже, що поряд з ним можна було сфотографуватися і навіть взяти у нього автограф (!). У цьому році виповнюється 120 років з дня народження драматурга світового масштабу. Театральний сезон можна було б відкрити п'єсою нашого земляка Миколи Куліша - все ж театр носить його ім'я. Невпевнена, що його п'єси є взагалі в планах театру на цей рік. А тому маленька фігурка на диванчику, покликана уособлювати собою чи не найбільшу трагічну особистість епохи Розстріляного Відродження, викликала лише гірке здивування...
Лянсберг Ольга
Коментарі
У нас замечательный театр и прекрасные актёры, нам есть кем гордиться!