Головна Про відділ Проєкти відділу "Вечори історії з Гончарівкою" Міжнародний вечір історії з Варданом Харутаняном

Міжнародний вечір історії з Варданом Харутаняном

21.12.2023 07:25

Черговий унікальний «Вечір історії з Гончарівкою» цього разу відбувся у форматі «живої книги» за підтримки міжнародного проєкту «Lost in Tranzition».

Нашим гостем був Вардан Харутанян – вірменський суспільний діяч, правозахисник, публіцист, політв’язень радянського періоду, автор книг «Інакодумство в радянській Вірменії» (2014) та «Політв’язень» (2018).

Кураторка вечорів, пані Лілія, розповіла, що вірменська спільнота є надзвичайно великою в Херсоні, а Гончарівка тісно співпрацювала з херсонським товариством «Союз вірмен України». Наші спільні заходи проходили на високому рівні в теплій та щирій атмосфері. Нам дарували книги вірменською мовою та картину, яка вціліла під час обстрілу книгозбірні.

Пан Вардан розповів, що в радянський період з усіх 15 республік організований рух на незалежність був тільки в Естонії, Латвії, Литві, Україні, Вірменії та Грузії. Представники цих республік у місцях позбавлення волі товаришували між собою.

Вардан Харутанян у 1978 р. вступив у боротьбу проти радянської влади, беручи участь у роботі підпільних організацій, що діяли у Вірменії. Був у Національній об'єднаній партії Вірменії. У 1980 році за підпільну діяльність був заарештований і засуджений до 5 років позбавлення волі та 3 років заслання. Термін відбував у колоніях для політв'язнів на Уралі (Перм-35 і Перм-36), а заслання в Магадані.

Вардан відбував ув’язнення разом із багатьма українцями, з деякими з них товаришував, зокрема зі Степаном Хмарою, Мирославом Мариновичем, Юрієм Шухевичем, а також з відомим кримськотатарським діячем, нині Героєм України, Мустафою Джамілєвим та багатьма іншими. Вірмени, які боролися проти радянського ладу, так само боролися й за Україну. І так само зараз, коли йде війна в Україні – це боротьба й за Вірменію. В Україні вирішується доля всього західного світу. Є суттєва різниця, що було два роки тому й зараз. Вірменія починає поступово виходити з-під диктатури росії. А буквально два роки  тому не могло бути й мови про це. Те, що відбувається зараз – це трагедія українського народу й можливість зупини російську імперію. Вардан за ці майже два роки війни чотири рази бував в Україні: на півдні, на сході, висвітлював події для вірменського читача. Публікував бесіди з громадськими діячами та звичайними людьми. Вардан зауважив, що не бачив жодного українця, який би сумнівався в Перемозі чи в правоті України.

Вардан Харутанян є автором двох книг, написаних вірменською та російською мовами – «Инакомыслие в советской Армении» та «История политзаключённого». Перша книга більш академічна, а інша – це спогади про друзів, з якими відбував ув’язнення в таборах. Вардан поділився з нами, чим же з його точки зору відрізнялися українці від інших політв’язнів: стійкістю, чисельністю та най тривалішими термінами ув’язнення. За одне й те саме вірменин міг отримати 5 років, естонець – 2, а українець 8. Запам’яталася історія про хлопця, який відбував термін і запитав в українців, чому за написання листівок він отримав 2 роки, а в них за це більше. «А що ти написав?» – запитали його. «Свободу народу», – відповів хлопець. «А ми писали –  Свободу українському народу!»

У 1988 році після закінчення терміну ув’язнення Вардан Харутанян повернувся до Вірменії і став учасником загальнонаціонального руху, що розгорнувся у Вірменії в ті роки.

Протягом 1991-1995  рр. займався питаннями обміну людей, узятих у полон у результаті бойових зіткнень на вірмено-азербайджанському кордоні, був учасником процесу встановлення вірмено-азербайджанського цивільного діалогу, займався проблемами вірменського населення, яке зазнало переселення внаслідок війни на Кавказі.

З 2008 р. – координатор комітету захисту політичних в’язнів та репресованих у Вірменії.

Вардан багато розповідає молоді про свою боротьбу проти радянського влади – щоб пам’ятали й не допустили повтору.

Дякуємо Вардану за цікаву розповідь. Такі зустрічі надзвичайно корисні, бо стосуються нас усіх, хто має такого підступного ворога як росія.

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 2324
252627282930