Вийшло в світ перше факсимільне видання праці Сергія Сільванського «Старый Херсон. I. Греческое предместье»
Для Херсонського видавництва «Наддніпряночка» стало доброю традицією до кожного ювілею рідного міста радувати херсонців унікальними книжковими проектами, кожен з яких - знакова подія в культурному житті міста. Ось і до 235-річчя Херсона «Наддніпряночка» підготувала подарунок жителям міста, гідний цієї дати - факсимільне видання книги Сергія Сільванського «Старый Херсон. I. Греческое предместье» - як данина поваги автору - херсонцю-краєзнавцю і талановитому збирачеві книжкових знаків.
Видання 1928 р. |
Вперше книга була надрукована в 1928 році в херсонській типографії кооперативної артілі «Друкар» у кількості 300 примірників. Сьогодні це унікальне видання збереглося лише в небагатьох бібліотеках України та Росії; книга давно перетворилося на бібліографічну рідкість. Один з небагатьох збережених у місті примірників нещодавно було подаровано бібліофілом Михайлом Андрійовичем Ємельяновим Херсонському обласному краєзнавчому музею. Саме цей екземпляр, добра воля і допомога співробітників музею дозволила «Наддніпряночці» реалізувати свою давню мрію - подарувати херсонцям факсимільне видання книги Сергія Сільванського «Старый Херсон. I. Греческое предместье» - першу частину задуманого ним великого дослідницького полотна про старе місто.
Декілька слів про автора: Сергій Олександрович Сільванський (1893-1937) - краєзнавець, відомий публіцист, громадський діяч і захоплений збирач унікальної колекції книжкових знаків, займає особливе місце в історії культурного життя Херсона початку XX століття. Коло інтересів Сергія Сільванського було досить широке: отримавши юридичну освіту в Московському університеті, він писав вірші, статті, нариси з історії міста, приймав активну участь в організації художніх виставок, друкувався в місцевій пресі. У Херсоні протягом 1927-1929 рр. він видав книги, присвячені краєзнавству, книжковому знаку і бібліотекознавству: «Провинциальные книжные знаки» (1927), каталог «Херсонская художественная выставка» (1927), «Песни сердца» (1928), «Старый Херсон. 1. Греческое предместье» (1928), «Библиография изданий Л.О.Б. (Ленинградского общества библиофилов за V лет)» (1929), «Книжные знаки Александра Скворцова» (1929). У 1929 році Сергій Олександрович випустив книгу «Бібліотеки старого Херсона», обкладинку якої оформив чудовий московський майстер І.Ф. Рерберг. До неї були включені, головним чином, приватні книжкові зібрання, що виділяються своєрідністю власників або самим характером бібліотек, що мали книжковий знак. Останніми з виданих С.А. Сільванським у Херсоні праць, присвячених екслібрису, стали «Книжные знаки Александра Скворцова».
Як зазначає Ольга Лянсберг, бібліограф, завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії Херсонської обласної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, «майже всі книги Сергія Сільванського відрізняються невеликим обсягом, скріплені дротяними скобами і були видані в м'яких обкладинках досить незначним тиражем. Однак це жодним чином не зменшує їх історичну та бібліофільську цінність».
Видання «Старый Херсон. 1. Греческое предместье» 2013 року - стильне і незвичайне. Колектив видавництва «Наддніпряночка» постарався на славу і скромна за формою праця нашого земляка набуло гідного подарункового вигляду.
У подарунковому футлярі акуратно розташувалися факсимільне видання книги С. Сільванского, яке повністю повторює видання 1928 р. і брошура «Уютная старина, воспетая Сильванским» - своєрідне послання сучасним читачам від видавців, істориків та зберігачів бібліографічних раритетів.
Родзинка книги - ексклюзивна ручна робота - відтворені старовинні фото і малюнки М.Ф. Нечитайло-Андрієнко, акуратно вклеєні на сторінки книги. До речі, добірка з п'яти фотографій 60-70-х рр. XIX століття є однією з найстаріших серій фотозображень Херсона. А авангардистські малюнки старого Херсона Михайла Нечитайло-Андрієнко надали книзі Сільванського особливої художньої цінності.
Всіх, хто зважиться відкрити незвичний футляр, очікує особливе знайомство: ви обов'язково відчуєте на собі розумний проникливий погляд цікавого молодого чоловіка в гімназичній куртці із стоячим коміром і хвацько, по моді того часу, закрученими вусами. Це - Сергій Сільванський. Вірніше, його ескізний портрет, творчо осмислений і відтворений талановитим дизайнером Євгенією Рєпіною по єдиному збереженому кабінетному фотопортрету нашого славного земляка, зробленому у фотоательє Можаровського в 1912 році. На колінах у свого господаря затишно розташувалася Джені - улюблений фокстер'єр колекціонера. Тепер зовсім невипадковим видається використані в колажі рекламки і оголошення з херсонських газет початку ХХ століття, серед яких - про зникнення самки фокстер'єра зі смужкою на лобі... Стара листівка громадської бібліотеки в Херсоні - не просто дизайнерська деталь, а подорож туди, де юний Сергій Сільванський і його товариш-гімназист, майбутній письменник Борис Сергєєв (Лавреньов) знайомилися зі світом книги.
Взявши в руки раритетне видання, ви знову будете приємно здивовані прихованою деталлю - книжковим знаком (екслібрисом) самого Сергія Олександровича Сільванського роботи його друга Михайла Нечитайло-Андрієнко - не менш відомого в свій час "херсонського парижанина" - сценографа і літератора, який зробив вагомий внесок у сучасне європейське мистецтво.
Досвідчений читач знає: кожна, нехай на перший погляд незначна деталь, промальовані ескіз або затушована фотографія на сторінках книг херсонського видавництва «Наддніпряночка» має сенс, зашифроване послання найуважнішим і найдопитливішим читачам.
Колектив Херсонського видавництва «Наддніпряночка» щиро сподівається, що книга Сергія Сільванського, яка отримала нове життя в 2013 році, розбудить у читача непідробний інтерес до минулого і майбутнього нашого Херсона. Адже, кажучи словами самого автора: «Дещо залишилося від старого Херсона, і хочеться цю затишну картину закарбувати, так як пройде ще кілька років - зникне і вона... Потрібно нагадати про те, що було, описати те, що є. До ювілею міста це до речі... ».
Юлія Майнер
Коментарі