Головна Про відділ Проєкти відділу Правовий всеобуч Видатні правознавці Воронова Лідія Костянтинівна – український правознавець, фахівець у галузі фінансового права

Воронова Лідія Костянтинівна – український правознавець, фахівець у галузі фінансового права

Воронова Лідія Костянтинівна – український правознавець,  фахівець у галузі фінансового права

«У будь-якій галузі права і галузі законодавства основним джерелом є Конституція України,
що вміщує принципові положення, які регулюють повноваження Верховної Ради України,
Президента України, Кабінету Міністрів України та Рахункової палати в галузі фінансів.
Якщо уважно придивитися до конституційних норм, то людина, знайома з фінансовим законодавством,
відразу зрозуміє, що будь-яка норма кращої в Європі Конституції України
для своєї реалізації повинна мати фінансове забезпечення,
яке може виділятися державою при  наповненому доходами бюджеті» .
Л. К. Воронова

Лідія Костянтинівна Воронова – видатний вчений, український правознавець, фахівець у галузі фінансового права, доктор юридичних  наук (1982), професор (1984), академік Національної академії правових наук України (1993), Заслужений юрист України (2006), Заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка (2008), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2011), Людина з великої літери, своє життя присвятила становленню та розвитку фінансово-правової науки, перший український науковець, яка відстоювала існування фінансового права як окремої галузі права.

Л. К. Воронова народилася 5 жовтня 1931 року у м. Темір (нині – Актюбенська область, Казахстан) у родині військовослужбовця. Середню освіту здобула у школі № 7 м. Житомира. Батьки Лідії Костянтинівни стали для неї життєвим орієнтиром. Вони були мірилом совісті, людяності, по них звіряла власні вчинки. Від батьків вона взяла наполегливість, любов до науки. 

Шлях у велику науку Лідія Костянтинівна розпочинала з юридичного факультету Львівського державного університету імені Івана Франка. Цей заклад, який закінчила з відзнакою у 1954 р., по праву гордиться своєю випускницею. Її основним напрямом діяльності стало дослідження проблем фінансового (бюджетного, податкового і банківського) права. 

Лідія Костянтинівна Воронова входить до золотого фонду наукової правової еліти, вона стала одним із найбільш поважних науковців у галузі фінансового права в Радянському Союзі та незалежній Україні. Цьому сприяв і досвід практичної роботи у правоохоронних органах, який здобула після навчання. У 1960 р. переїхала до Києва. У 1963 р. закінчила аспірантуру Київського державного університету імені Тараса Шевченка, блискуче захистила дисертацію на здобуття наукового ступеню кандидата юридичних наук на тему: «Бюджетні права Української РСР». Основним напрямом її досліджень стали актуальні питання розвитку теорії фінансового права та його інститутів.

Активна наукова діяльність увінчалася присвоєнням Лідії Костянтинівні звання доцента кафедри державного та адміністративного права (1966). З вересня 1975 р. до вересня 1996 р. обіймала посаду завідуючої кафедри державного та адміністративного права Київського державного університету імені Тараса Шевченка. У 1982 р. Лідія Костянтинівна в Московському державному університеті імені Ломоносова блискуче захистила докторську дисертацію на тему: «Теоретичні питання правового регулювання видатків державних бюджетів союзних республік». Закономірно і справедливо, що після всесоюзного визнання саме їй довірили очолити Фінансово-правову школу в Україні. Читала курси фінансового права та спецкурс з банківського права, а також спецкурс «Актуальні проблеми фінансового права». Понад 20 років Лідія Костянтинівна викладала студентам Фінансово-правового коледжу предмет «Фінансове право». 

У 1984 р. Лідії Вороновій присвоєно вчене звання професора. Тривалий час вона була єдиним доктором юридичних наук в Україні в галузі фінансового права.

У науковому доробку знаного в Україні, на теренах СНД, а також в далекому зарубіжжі науковця понад 200 публікацій, серед них підручники, навчальні посібники, монографії, статті у вітчизняних часописах, у спеціалізованих виданнях Москви, Загреба, Будапешта.

У 1973 р. Л. К. Воронова випустила перший в Україні навчальний посібник з фінансового права українською мовою. Наукові праці за сприяння Лідії Костянтинівни видавалися часто. Вона – співавтор підручників з фінансового права, які готували московські видавництва (1976, 1978, 1989, 1993, 1994); відповідальний редактор, співавтор та керівник авторських колективів підручників з фінансового права, які видані у 1973, 1983, 1988, 1998, 1999, 2002, 2003, 2006 роках; співавтор 12 монографій (1979,1996); автор підручника «Фінансове право України» (2006). 

Л. К. Воронова розробила низку пакетів методичних матеріалів з нормативного курсу фінансового права та спецкурсів «Проблеми правового статусу кредитних установ», «Банківське законодавство України», брала активну участь у законопроєктній роботі з підготовки актів бюджетного, податкового, банківського та іншого законодавства.

Як знаний фахівець у галузі фінансового права, часто виступала з доповідями на міжнародних симпозіумах юристів-фінансистів. Лідія Костянтинівна підготувала близько 20 докторів наук та понад 100 кандидатів юридичних наук. Сотні науковців пройшли школу Воронової, багато з них стали відомими всій країні і за це щиро їй завдячують.

У 2001 році створено науково-дослідний інститут фінансового права (сьогодні – Науково-дослідний інститут фіскальної політики) за ініціативи ректора Національного університету державної податкової служби, професора Петра Мельника та ректора Національної академії імені Ярослава Мудрого, президента Національної академії правових наук України, академіка НАН України Василя Тація. Керувала процесом створення установи знаний вітчизняний учений, класик фінансового права Лідія Костянтинівна Воронова.

Основна робота Лідії Костянтинівни тісно перепліталася з громадською: у 1988-1991 рр. – член експертної ради ВАК СРСР; 1996-1998 рр. – член президії ВАК України; протягом 1998-2004 рр. входила до складу експертної ради та спеціалізованої ради при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого; була членом Ради спілки юристів України, редакційної колегії журналів «Право України» та «Вісник Академії правових наук України».   У 2006 році вченій було надано звання Заслуженого юриста України.

Нагороджена орденом «За заслуги» III ступеня (1999), орденом княгині Ольги ІІІ ступеня (2003), Почесною грамотою Верховної Ради України (2009), відзнакою Вищої школи СРСР «За отличные успехи в работе» (1980), «За наукові досягнення» Міністерства освіти України (2008). Відмінник освіти України (1998), лауреат премії імені Ярослава Мудрого, Заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка (2008). У 2011 р. Лідія Костянтинівна стала лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки за участь у створенні 5-томного видання «Правова система України: історія, стан та перспективи» (2008 р.)

Померла Л. К. Воронова 31 жовтня 2015 р. у м. Києві.

На сьогодні багато традицій, що склалися у фінансистів-правознавців, здаються споконвічними, що з'явилися разом із самою наукою. Однак їх поява в якості об'єктивно усталеної істини – це Лідія Костянтинівна Воронова.

Пам’яті фундатора фінансово-правової науки України кожного року проводиться Міжнародна науково-практична конференція «Вороновські читання» з питань фінансового права. 

Історія цього заходу походить з ініціативи зберегти і розвинути доктрину фінансового права, підвалини якої в Україні й на всьому пострадянському просторі заклала академік НАПрН України, професор Лідія Костянтинівна Воронова. Звідси й дата проведення заходу – 5 жовтня – у день народження науковця. 

Запроваджено Премію імені Л. К. Воронової, яка є колективним визнанням видатних заслуг правознавців-науковців  у розвитку науки фінансового права України. Присудження цієї Премії має за мету відзначити не тільки видатні досягнення в галузі фінансово-правової науки, а й стимулювати їх до активної та плідної роботи на користь України.

Премія присуджується таємним голосуванням на засіданні Комітету з присудження Премії імені Лідії Костянтинівни Воронової, який створюється з представників юридичної громадськості України. Незважаючи на свою нетривалу історію, ця премія вже здобула статус однієї з найавторитетніших відзнак у своїй галузі. 

«…для мене став безцінним досвід, набутий на кафедрі під її керівництвом у колективі, який складався з відомих сьогодні на всю Україну вчених, державних діячів, педагогів. Це був той фундамент, на якому вибудовувалося розуміння, яким має бути професіонал у правовій галузі. Лідія Костянтинівна була для мене довгі роки другою мамою, її поважали й любили мої батьки. Я вчилася на її прикладі все життя. Мрію, щоб наша кафедра фінансового права, Національної академії правових наук України, на якій працюють її учні, отримала її ім’я, бо Лідія Костянтинівна – це Людина з великої літери в усіх своїх намірах і діяннях…» (О. П. Орлюк).

Активна життєва позиція, талант науковця, глибока людська порядність, почуття відповідальності за доручену справу, доброта – такою залишиться у пам’яті всіх, хто знав Лідію Костянтинівну Воронову.

 

Запрошуємо Вас ознайомитися з працями Лідії Костянтинівни Воронової та літературою про неї:

  1. Воронова Л. К. Сучасний стан надання адміністративних послуг в Україні за умов децентралізації // Держава та регіони. Сер. Державне управління. – 2019. – № 1. – С. 32–37. 
  2. Воронова Л. К. Бюджетно-правове регулювання в СРСР. – К. : Вища шк., 1975. – 184 c.
  3. Воронова Л. До дискусійних питань щодо предмета і методу фінансового права // Вісник Академії правових наук України. – 2003. – № 2/3. – С. 313–324. 
  4. Воронова Л. Конституція України і фінансове законодавство / Л. Воронова // Право України. – 2012. – № 1/2. – С. 111–124.
  5. Ісаєва Н. К. Воронова Лідія Костянтинівна // Юридична енциклопедiя : в 6 т. / редкол.: Ю. С. Шемшученко (гол. ред.) та ін. – К. : УРЕ ім. М. П. Бажана, 1998 – Т.1 : А – Г. – 1998. – С. 516–517.
  6. Короткий В. А. Воронова Лідія Костянтинівна // Енциклопедія Сучасної України / редкол.: І. М. Дзюба. – К. : Координац. бюро ЕСУ НАН України, 2001 – Т. 5 : Вод – Гн. – 2006. – С. 178.
  7. Кучерявенко М. П. Воронова Лідія Костянтинівна / М. П. Кучерявенко, Н. Л. Губерська // Велика українська юридична енциклопедія : у 20 т.; редкол.: В. Я. Тацій (голова) [та ін.]. – Харків : Право, 2016 – Т. 6 : Фінансове право. – 2020. – С. 115–117.
  8. Лідії Костянтинівні Вороновій – 70 років // Вісник Академії правових наук України. – 2001. – № 3. – С. 274–275.
  9. Лідія Костянтинівна Воронова – фундатор науки фінансового права в Україні // Право України. – 2013. – № 1/2. – С. 459–461.
  10. Лідія Костянтинівна Воронова // Вісник Академії правових наук України. – 2003. – № 3/4. – С. 288–290.
  11. Латковська Т. Ювілей академіка НАПрН України Лідії Костянтинівни Воронової // Право України. – 2011. – № 10. – С. 325–327.
  12. Финансовое право : учебник / Л. К. Воронова, Л. А. Давыдова, М. В. Карасева [и др.]; отв. ред. Н. И. Химичева. – М. : БЕК, 1995. – 525 c.
  13. Фінансове право: ( за законодавством України) : навч. посiб. для вузiв / Бекерська Д.А.,Воронова Л.К.,Кадькаленко С.Т.,Iсаева Н.К.,Мартьянов I.В.,Пришва Н.Ю.,Сусляк Ю.В,. ; ред.: Л. К. Воронова, Д. А. Бекерська. – К. : Вентурі, 1995. – 272 c.
  14. Фінансове право: навч. посiб. : в 2 т. / упоряд.: Л. К. Воронова, М. П. Кучерявенко. – Х. : Консум, 1999 – Т. 1. – 1999. – 575 с. ; Т. 2. – 1999. – 527 с. 
  15. Цивільне право : навч. посiбник для студ. юрид. вузiв i ф–тiв / голов. ред. О. А. Підопригора, Д. В. Боброва. – К. : Вентурі, 1995 – Ч. 2 / Л. К. Воронова [та iн.]. – 1996. – 478 с.

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22 2324 25 26 27 28
2930