Ярмарки Херсонщини: джерельна база дослідження

Більшість із нас сприймає ярмарки як місце, де сільськогосподарські продукти продаються дешевше, ніж в магазинах. Але гість «Вечорів з Гончарівкою» – краєзнавець Олег Лиховид – розширив уявлення присутніх про ярмарки та історію їх розвитку на Херсонщині. Для вивчення цієї теми він користувався архівами, довідниками, тодішнім законодавством і періодичними виданнями.
На Півдні перша ярмарка відбулася в 1754 р. у фортеці Єлизавети у нинішньому місті Херсоні. Дізналися учасники зустрічі, що спочатку була назва «ярманок». Це був симбіоз класичного українського ярмарку та східного базару, культур та традицій.
Ярмарка була не лише місцем придбання товарів, а справжнім масштабним дійством. Пізніше такі ярмарки (ярманки) почали проводитися в Каховці, Каланчаку, Великій Маячці, Західних Каїрах, Олешках, Чєлбасах, Раденському, Скадовську.
Завдяки М. Гоголю всі ми добре знаємо про Сорочинський ярмарок, а от письменник і етнограф О. Афанасьєв-Чужбинський «прорекламував» у своїй книзі «Подорож у південну Росію» саме нашу Херсонщину, зокрема Каховку та Олешки. З цієї книги ми можемо дізнатися, що місцеві ярмарки на Херсонщині нічим не поступалися Сорочинському.
Дякуємо пану Олегу за цікаву та пізнавальну розповідь про нашу рідну унікальну Херсонщину з такою багатою історією.





