Захоплива розповідь про фортецю Тягинь для херсонців «золотого» віку

Традиційно в понеділок Гончарівка збирає довкола себе допитливих херсонців поважного віку, які мають велике бажання дізнаватися більше про історичну спадщину свого краю. Темою чергової зустрічі стала маловідома, але надзвичайно цікава фортеця Тягинь.
Про цю пам’ятку розповіла Наталія Бімбірайте, голова правління ГО «Культурний центр Україна-Литва» та директорка ГО «ІРЦ "Правовий простір"». За її словами, багато українців не знають про Тягинь, адже тема замовчувалась в імперські та радянські часи, а систематичні археологічні дослідження почались лише в останні роки.
У середньовіччі землі Херсонщини входили до складу Великого князівства Литовського. Наприкінці XIV ст. тут пролягали важливі торгові шляхи, і князь Вітовт збудував цілу мережу фортифікацій, серед яких – фортеця Тягинь. Вона займала стратегічну позицію між гирлом річки Тягинка та Дніпром, що дозволяло контролювати водні й сухопутні маршрути.
Перші розкопки тут у 1914 році провів археолог Віктор Гошкевич. А в період з 2016 до 2021 рр. дослідження продовжила Південна Середньовічна експедиція під керівництвом Світлани Біляєвої. Археологи виявили численні артефакти, які свідчать про поєднання культур литовців, українців і татар. Серед найцінніших знахідок – унікальна залізна булава XV ст., перша подібна річ у Північному Причорномор’ї.
На жаль, після підриву Каховської ГЕС територію Тягині було підтоплено, а через постійні обстріли доступ до неї наразі неможливий. Попри це, пані Наталія провела для гостей події захопливу мандрівку віртуальним музеєм Тягинь, що дозволило кожному бодай подумки доторкнутися до славетної історії.
Це був чудовий вечір. Щиро дякуємо Наталії Бімбірайте за тісну співпрацю з Гончарівкою та як завжди натхненні зустрічі.


