Життя і наукова діяльність видатного вченого-юриста, професора Петра Омеляновича Недбайла
Життя і наукова діяльність видатного вченого-юриста, професора Петра Омеляновича Недбайла
Законність як правовий режим
суспільного життя є відносно
самостійним явищем
державно-правової сфери.
Петро Недбайло
Петро Омелянович Недбайло – видатний вчений-правознавець, член-кореспондент АН УРСР (з 1969 р.), заслужений діяч науки і техніки УРСР (з 1967 р.), доктор юридичних наук (з 1957 р.), професор (з 1959 р.) народився 12 липня І907 р. в с. Ново-Новицьке Чернігівської губернії (тепер – Клинцовський район Брянської області Росії) у селянській родині.
Після закінчення 1930 р. Харківського юридичного інституту ім. Л. М. Кагановича працював слідчим окружної прокуратури у м. Луганськ, а згодом – у Харківському юридичному інституті – викладачем кафедри теорії держави та права.
З 1934 р. П. О. Недбайло – співробітник Науково-дослідного інституту радянського будівництва і права Центрального виконавчого комітету УРСР.
У 1935-1936 рр. працював у Державному арбітражі м. Харків. Протягом 1936-1937 рр. Петро Омелянович був курсантом школи однорічників 68-го стрілецького полку м. Ахтирка Харківської області. У 1937-1939 рр. навчався в аспірантурі Харківського юридичного інституту під керівництвом професора В. І. Слівцовського та працював над дисертацією на тему «Закон в социалистическом государстве».
1939 р. П. О. Недбайло був направлений на педагогічну роботу до Львівського державного університету ім. І. Франка. Працюючи деканом юридичного факультету (1940-1941 рр.) і завідувачем кафедри державного та адміністративного права, вчений брав активну участь у перебудові роботи університету й факультету на нових засадах, читав лекції та вів спецсемінари з теорії держави і права, одночасно читав лекції у Львівській обласній партійній школі.
Під час Другої світової війни Петро Омелянович служив помічником військового прокурора Одеського та Приволзького військового округів (липень 1941 р. - січень 1942 р.), обіймав на різних фронтах посаду заступника начальника Головної військової прокуратури Радянської Армії (січень 1942 р. - квітень 1946 р.). За заслуги перед Батьківщиною в роки війни він нагороджений медалями «За перемогу над Німеччиною», «За перемогу над Японією», «За трудову доблесть» і «XX років перемоги у Великій Вітчизняній війні».
Демобілізувавшись у званні підполковника, П. Недбайло повертається до наукової та викладацької роботи в Львівський університет, обіймає посаду завідувача кафедри теорії держави і права та декана юридичного факультету (1946-1949, 1952-1954 рр.). Він зосереджує свої наукові інтереси на загальнотеоретичних проблемах закону та законності. Упродовж року після завершення плідної праці з оновлення кандидатської роботи молодий учений, який пройшов шлях війни, успішно захищає кандидатську дисертацію в Москві в Академії суспільних наук. Головні ідеї, що містяться в дисертації – закономірність верховенства закону в системі нормативних актів соціалістичної держави, а також підвищення ролі закону як тенденція розвитку радянського законодавства, ясно та чітко висловлені в його наукових статтях.
11 грудня 1947 р. П. О. Недбайло отримав ступінь кандидата юридичних наук за успішно захищену в Академії суспільних наук (м. Москва) кандидатську дисертацію «Закон в социалистическом государстве», 8 травня 1948 р. вченого було затверджено в ученому званні доцента з кафедри «Радянське державне право», а 21 січня 1959 р. – професора з кафедри «Державне право».
З 1950-х рр. П. О. Недбайло досліджував правові норми, основні засоби й вимоги правозастосування, а також проблеми історії та теорії юридичної науки, визначення її предмета і функцій.
У 1954-1956 рр. П. О. Недбайло навчався у докторантурі Інституту права їм. О. Я. Вишинського АН СРСР, де 1 березня 1957 р. захистив докторську дисертацію «Применение советских социзлистических правовых норм», а 5 липня 1958 р. рішенням Вищої Атестаційної Комісії йому було присуджено ступінь доктора юридичних наук. Пізніше на базі цих досліджень вчений підготував та опублікував дві фундаментальні монографії: «Советские социалистические правовые нормы» (Львів, 1959) і «Применение советских правових норм» (Москва, 1960).
Одним із перших у радянській теорії права Недбайло звернув увагу на значення юридичних гарантій правильного застосування правових норм, що поклало початок розвитку досліджень цієї проблематики в радянському законодавстві. Авторські наукові пошуки в 1957 році завершуються у формі докторської дисертації «Застосування радянських правових норм». Згодом видаються монографії «Радянські соціалістичні правові норми» та «Застосування радянських правових норм», які стали ґрунтовним внеском у формування юридичної науки і нині продовжують позитивно впливати на її подальший розвиток.
Наукову й викладацьку роботу Петро Недбайло поєднував з активною громадською діяльністю. Працюючи вже в Київському університеті ім. Тараса Шевченка з 1959 року (і до кінця своїх днів) виступав натхненником й організатором двох всесоюзних наукових конференцій, присвячених законності й застосуванню норм права. Він очолював секцію науково-технічної ради Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти УРСР, був ректором Київського міського університету правових знань, відповідальним редактором міжвідомчого наукового збірника «Проблеми правознавства».
Тривалий час П. Недбайло був членом редколегії наукового журналу «Радянське право» (нині відомий як «Право України»).
60-70-ті роки ХХ ст. – найбільш плідні у становленні Петра Недбайла як ученого-теоретика. Його велика наукова заслуга – обґрунтування зростання ролі норм права в розвитку суспільства, об'єктивної необхідності вдосконалення механізму правового регулювання, і зокрема максимального використання таких властивостей юридичних норм, як їх формальна визначеність, чіткість і ясність приписів. Ці ідеї вчений розвиває і пропагує саме на початку 60-х років XX ст., коли в юридичній літературі (та й не тільки в ній) були досить поширені уявлення про звуження сфери правового регулювання в міру успіхів соціалізму, про витіснення юридичних норм моральними тощо.
Важливою сферою діяльності П. О. Недбайла була участь у роботі міжнародних організацій, конференцій, нарад, суспільно-політичних конгресів. Протягом 1948-1949 рр. і з 1958 р. – протягом 12 років вчений представляв Українську РСР у Комісії ООН з прав людини, а у 1967 р. був обраний її головою. У складі наукових та урядових делегацій з візитом П. О. Недбайло відвідав Чехословаччину, Польщу, Францію, Швейцарію, Швецію. З 1959 р. вчений брав участь у роботі XIV, XV, XVII і XIX сесіях Генеральної Асамблеї ООН, був доповідачем VI (юридичного) Комітету XVII сесії Генеральної Асамблеї ООН.
2 грудня 1968 р. на пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН П. О. Недбайла удостоєно звання лауреата премії ООН «За видатні досягнення в сфері захисту прав людини», заснованої на честь Міжнародного року прав людини, яким Генеральна Асамблея оголосила 1968 р. у зв'язку з двадцятиріччям Загальної декларації прав людини. У майбутньому присудження премій за внесок у справу забезпечення достоїнства і цінності людської особистості було заплановано проводити кожні п'ять років. Вручення медалей лауреатам відбулося 9 грудня 1968 р. на урочистому пленарному засіданні Генеральної Асамблеї. У своєму виступі П. О. Недбайло вказав, що присудження йому високої і почесної премії ООН в галузі прав людини – це перш за все оцінка зусиль українського народу, народів інших країн у благородній справі забезпечення розквіту людської особистості, її гідності і цінності.
Загалом професор П. Недбайло – автор більше ніж 150 наукових праць з різних проблем правознавства, у тому числі монографії, навчальні посібники, статті, рецензії, в яких поєднувався теоретичний аналіз досліджуваних проблем з їх практичною значимістю.
Присудження Петру Омеляновичу Недбайлу почесного звання “Заслужений діяч науки і техніки Української РСР” (1967 р.) й обрання його членом-кореспондентом Академії наук УРСР (1969 р.) із задоволенням було сприйнято українською громадськістю як закономірне визнання внеску вченого у розвиток юридичної науки.
П. Недбайла запам’ятали у наукових колах як здібного організатора наукових досліджень, педагога, громадського діяча. Як учений П. Недбайло вмів дивитися вперед, підтримував усе нове й прогресивне. Науковець прагнув робити наукові відкриття, втілювати інноваційні ідеї. Зокрема, він багато зробив для запровадження та викладання навчального курсу з основ правової кібернетики (що вперше в нашій країні було здійснено в 1968 році в Київському університеті). Зазначений навчальний курс мав серйозне теоретичне та методологічне забезпечення й не був суто прикладним.
Неквапливий та небагатомовний, професор П. Недбайло користувався беззаперечним авторитетом у всіх науково-педагогічних колективах країни. Для нього існував лише один критерій при оцінці заслуг і переваг ученого – його робота, служіння науці, улюбленій справі. Кожен, хто звертався до нього, зустрічав увагу і справжню зацікавленість.
Помер П. О. Недбайло 31 жовтня 1974 р.
Безмежно відданий юридичній науці, він присвятив усі сили, весь свій час вирішенню актуальних наукових проблем підвищення ролі права і законності в суспільстві, відстоюванню прогресивних правових ідеалів.
Працелюбний, принциповий та вимогливий до себе й до своїх співробітників, демократичний і справедливий – Петро Омелянович Недбайло був і залишився в пам’яті всіх, хто його знав, видатним вченим, активним борцем за законність, талановитим вихователем молодих наукових кадрів, доброзичливою Людиною.
Документальна спадщина П. О. Недбайла зберігається в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського з 1977 р. У результаті науково-технічного опрацювання сформовано особовий архівний фонд члена-кореспондента АН УРСР П. О. Недбайла за № 217, який складається з чотирьох описів загальною кількістю 665 справ та налічує 8055 документів за 1930-1974 рр.
У фондах нашої книгозбірні збереглося окреме видання П.О. Недбайла – «Ввведние в общую теорию государства и права» (К., 1971 р.), збірка, де професор написав VIII розділ – «Україна в період розгорнутого будівництва комунізму» (К., 1967 р.) та наукова праця «Международная защита прав человека», яка увійшла до щорічника «Советский ежегодник международного права. 1968».
Пропонуємо ознайомитися з роботами вченого та літературою про нього:
1. Визначний теоретик права, педагог, державний діяч – Петро Омелянович Недбайло // Право України. - 2009. - № 8. - С. 172-177.
2. Вітрук М. Петро Омелянович Недбайло - видатний український правознавець / М. Вітрук, П. Рабінович // Вісник Академії правових наук України. - 2007. - № 2. - С. 3-12.
3. Доротюк О. Г. Громадська, наукова та правова діяльність Петра Недбайла у воєнний та післявоєнний період / О. Г. Доротюк // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер. Юриспруденція. - 2014. - № 12 т.1. - С. 50-52.
4. Доротюк О. Г. Особливості застосування правових норм у працях П. О. Недбайла / О. Г. Доротюк // Часопис Київського університету права. - 2010. - № 1. - С. 50-57.
5. Недбайло П. Е. Международная защита прав человека / П. Е. Недбайло. – С. 35-54 // Советский ежегодник международного права. 1968. – М. : Наука, 1969. – 518 с.
6. Недбайло П. Е. Советское социалистическое право и законность в политической организации общества / П. Е. Недбайло. – С. 377-417 // Україна в період розгорнутого будівництва комунізму. Політична організація суспільства. – К. : Наукова думка, 1967. – 447 с.
7. Недбайло П. Марксистсько-ленінська філософія і юридична наука / П. Недбайло // Комуніст України. – 1967. - № 2. – С. 83-89.
8. Недбайло П. Е. Введение в общую теорию государства и права : предмет, система и функции науки / П. Е. Недбайло. - К. : Вища шк., 1971. - 160 c.
9. Петр Емельянович Недбайло // Советское государство и право. – 1975. - № 3. – С. 156.
10. Рабінович П. Петро Омелянович Недбайло (до 100-річчя від дня народження) / П. Рабінович // Право України. - 2007. - № 7. - С. 116.
11. Стащенко О. Концептуальні основи вчення П.О. Недбайла про право / О. Стащенко // Підприємництво, господарство і право. - 2009. - № 12. - С. 150-153.
12. Шипко Л. Історія формування, структура та документальний склад особового архівного фонду члена-кореспондента АН УРСР П. О. Недбайла / Л. Шипко. – С. 322-336. // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського / НАН України, Нац. б-ка України ім.. В. І. Вернадського. – К., 2012. - Вип. 34. – 536 с.
13. Юридическая процессуальная форма : теория и практика / общ. ред.: П. Е. Недбайло, В. М. Горшенев. - М. : Юрид. лит., 1976. - 279 с.