Зруйнований «новий світ»: Голокост у селищі Найнвельт на Херсонщині
27 січня у світі відзначається День пам’яті жертв Голокосту. Дана трагедія не оминула й щонайменше 10 тисяч євреїв, які проживали на території Херсонської області.
Під час чергового «Вечора історії з Гончарівкою» Юрій Капарулін, дослідник історії і права, доцент кафедри національного, міжнародного права та правоохоронної діяльності Херсонського державного університету, запрошений дослідник та лектор Центру Вайзера з вивчення Європи та Євразії Університету Мічигану (США), висвітлив історію Голокосту в селищі Найнвельт на Херсонщині та поділився однією неймовірною історією порятунку єврейської дівчинки Рити Розенберг, яка 1941 р. вкотре приїхала з Києва на літні канікули до своєї тітки і стала заручницею обставин.
Дослідник зазначив, що впродовж серпня-жовтня 1941 р. на Півдні України нацистське командування вчинило масові вбивства єврейського населення, яке проживало в межах п’яти єврейських національних районів. Унаслідок цього було зруйновано унікальні осередки єврейського життя, витоки яких сягали початку ХІХ ст.
Після звільнення цих теренів з-під німецької окупації у 1944 р. на місцях злочинів розпочалися розслідування Надзвичайної державної комісії зі встановлення та вивчення злочинів німецько-фашистських загарбників. За матеріалами слідств було виявлено десятки місць масових розстрілів, імена причетних до злочину осіб, зібрано перші свідчення очевидців, складено загальну статистику втрат тощо. До сьогодні ці джерела залишаються одними з основних під час вивчення історії Голокосту. Однак пошук таких комплексів джерел, які можна поєднати в одній багатогранній історії, залишається непростим завданням. Саме тому окремі виявлені випадки особливо цінні.
Дякуємо нашому шановному гостеві за висвітлення таких щемливих сторінок історії, знати про які необхідно.