Херсон-Харків об’єднані українською: про англіцизми в українській мові
25 вересня 2024 року відбулася чергова зустріч учасників розмовного клубу – проєкту, що реалізується у співпраці Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара та всеукраїнського проєкту «Єдині».
Тема зустрічі виявилася дуже актуальною – «Англійські запозичення в українській мові». Кінець ХХ – початок ХХІ ст. став часом розширення політичних, економічних та культурних зав’язків України з англомовними країнами. Це спричинило посилення надходження в українську мову іноземної, зокрема, англійської, французької, німецької лексики. Запозичення зустрічаються у найрізноманітніших тематичних групах: політика, економіка, фінанси, кіно, телебачення, музика, розваги, комп’ютерна та побутова техніка, спорт, побутова техніка, страви та напої, тварини, медицина, одяг, тканини, офісна техніка та багато ін.
Вплив запозичень на українську мову можна розглядати з двох різних сторін: з одного боку, наша мова постійно збагачується, поповнюється новими термінами та поняттями; а інші вважають, що англіцизми засмічують нашу мову, витісняючи власне українські слова. Відповідь на це важливе запитання учасники клубу шукали разом із модераторкою клубу Лілією Віжічаніною та гостею зустрічі Тетяною Донченко, завідувачкою відділом документів іноземними мовами Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара.
У результаті змістовних обговорень, виконання низки практичних вправ присутні дійшли до висновку: без мовних запозичень в українській мові не обійтися – це явище в глобалізованому світі є абсолютно нормальним. У той же час важливо розуміти, в якій сфері спілкування їх варто використовувати, а де краще уникати. Також не варто забувати про словотвірні можливості української мови і, де можливо, знаходити запозиченим словам українські відповідники.
Ми можемо впливати на мову, яка є живим організмом, постійно розвивається. А тому будемо свідомо до цього ставитися, щоб привносити тільки корисне в українську мову – одну з найкрасивіших мов світу.