Головна Новини Дмитро Яворницький – Нестор Запоріжжя: діяльність батька історії українського козацтва на Херсонщині

Дмитро Яворницький – Нестор Запоріжжя: діяльність батька історії українського козацтва на Херсонщині

04.03.2019 12:58

Його ще за життя називали "характерником" та "Нестором Запорожжя". Вченому вдалося змінити погляди цілого покоління українців на власну історію і повернути героїчні сторінки козацтва в памʼять народу. Здогадалися, про кого йде мова?

Це Дмитро Яворницький – видатний український історик, археолог, етнограф, фольклорист, член Наукового товариства імені Тараса Шевченка, Всеукраїнської академії наук, Московського археологічного товариства. Його роль у дослідженні історії українського козацтва, а також українського побуту важко переоцінити. Праці Дмитра Яворницького «Історія запорізьких козаків», «Вольності запорозьких козаків», «Із української старовини», та інші і сьогодні є цінними джерелами для дослідження вченими.

Та не всім відомого, що декілька разів вченому довелося побувати на Херсонщині. Про те, якими були причини відвідування Херсонщини Дмитром Яворницьким, дізналися учасники та гості клубу «КЛІО» від Андрія Лопушинського – сучасного дослідника козацтва. Він розповів дуже цікаві факти про дружні зв’язки Дмитра Яворницького з родиною Комстадіусів, у результаті  Дмитром Яворницьким була написана книжка «История села Фалеевки-Садово».

Про родину Комстадаусів відомо таке. Федір Савелійович Комстадіус вибрав військову кар’єру і в молдавську кампанію 1770-1774 років перейшов на російську службу. Поселившись на Півдні Російської імперії, на Херсонщині, він знайшов в особі М. Л. Фалєєва свого майбутнього друга і благодійника. Останній заповів Федору Савелійовичу свою «Інгульську дачу». У 1806 році Федір Савелійович Комстадіус був затверджений у дворянському званні в Києві, а Інгульська дача перетворилася на зразковий маєток, який отримав назву Садове-Фалєєвка. Старший син Ф. С. Комстадіуса – Август Федорович (1777-1859) був херсонським губернатором і через свою дружину Явдоху Василівну Синельникову поріднився з потомством українського гетьмана Данила Апостола.

Про інші факти перебування Дмитра Яворницького на Херсонщині, про те, де в Херсоні він читав свої лекції, ви зможете дізнатися, прочитавши статтю Андрія Івановича Лопушинського, яка скоро вийде у світ.

Варто лише сказати, що це було дуже цікаве засідання, яке пролило ще більше світла на наукову діяльність Дмитра Яворницького – геніальної особистості в історії української науки.

Лілія Віжічаніна, керівниця клубу «КЛІО»
Фото Алли Тягай

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031