Гетьман Дем’ян Ігнатович – борець за свободу і незалежність України
27 березня 2024 року відбувся черговий «Вечір історії з Гончарівкою».
Наша онлайн-зустрічі була присвячена постаті Дем’яна Ігнатовича та 355-й річниці з дня започаткування гетьманської резиденції у місті Батурині. Гостем зустрічі була історикиня Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця в Батурині» Алла Батюк.
Лекторка розповіла нам про єдиного гетьмана, який не мав знатного походження, й тільки три роки був при владі. Народився Дем’ян Ігнатович 1621 р. біля м. Короп на Чернігівщині у селянській родині. Прізвища в селян не було, і, скоріш за все, Дем’ян взяв патронім від імені по батькові. При Богданові Хмельницькому він показав себе вправним воєводою й отримав козацький чин. Зі звичайних селян змінив свій соціальний статус. У 1665 р. Дем’ян Ігнатович згадується вже чернігівським полковником. Цю посаду могла зайняти лише людина з військовим та управлінським досвідом.
На початку 1667 р. між московією та Річчю Посполитою укладено Андрусівське перемир’я, за яким на 126 років Україну ділили по Дніпру – на Лівобережжя та Правобережжя. Українцям не подобалося, що московські воєводи втручалися в українські справи, судили місцевих жителів. На Чернігово-Сіверщині починаються антимосковські повстання. Дем’ян Ігнатович став одним з його лідерів. Козацька старшина пишуть клопотання до Петра Дорошенка щоб прийшов на Лівобережжя і взяв його під свій контроль. Він погоджується й у травні його обрали гетьманом Обох берегів Дніпра – Україна об’єдналася. Але через загрозу польського вторгнення на Правобережжя Петро Дорошенко з основними силами був вимушений невдовзі відступити, залишивши на Лівому березі незначний військовий контингент, на чолі якого поставив Дем’яна Ігнатовича. Так Дем’ян став наказним гетьманом. Московити починають посилювати наступ на Лівобережжя. Сили були надто нерівними, але навіть в такій скрутній ситуації Дем’ян опирався до останнього. Але під тиском козацької старшини, серед якої було багато прихильників Московії, він був змушений розпочати перемовини з московським урядом. Починається дипломатія, в якій Дем’ян Ігнатович продемонстрував неабияку послідовність та наполегливість у відстоюванні українських інтересів.
17 грудня 1668 р. козацька рада, яка зібралася у Новгороді-Сіверському, проголосила Дем’яна Ігнатовича гетьманом. Він прийшов у період Руїни, найбідніші часи в історії нашої держави, коли треба було керувати залізним розумом і рукою, треба було реформувати багато чого. Читати далі.