«І полетить за голосом душа …»: поет Григорій Лютий
У місті Гуляйполі Запорізької області 7 лютого 1949 року, в сім´ї вчителів-хліборобів народився хлопчик. Це містечко відоме далеко за межами України, в першу чергу як батьківщина Нестора Махна, революціонера-анархіста, командувача селянської повстанської армії. Але воно є також малою батьківщиною знаменитих письменників. Тут народився драматург Леонід Юхвід, який написав п’єсу «Весілля в Малинівці», жив і працював прозаїк Михайло Гайдабура, ім’ям якого назване обласне літературне об’єднання, звідси почали свій життєвий і творчий шлях Раїса Іванченко, Василь Діденко, багато інших... та поет – Григорій Лютий.
«Я у Бога про землю спитав –
І сказав посмутнілий Всевишній:
– Ця земля вже тому вам свята,
Що із лона її ви всі вийшли...».
Дід Григорія по батьківський лінії був репресований, і поет його ніколи не бачив. Але розповіді про його силу волі та рішучій характер впливали на формування свідомості митця. Рід по батькові мав свої традиції. Обов´язково одного з синів називали на честь діда. По маминій лінії дід Явтух і бабуся Мелашка, чиї предки – переселенці з Полтави, були віруючими господарями. Дід – майже все життя комірник, бабуся – тиха і богобоязна господиня. Батько майбутнього поета теж писав вірші, але вони потрапили лише до альбому його майбутньої дружини – Марії Явтухівни Пилипенко. І ті романтичні вірші, були найперше продуктом атмосфери Гуляйпільського педучилища. Навіть постійні клопоти, робота практично в другу зміну коло землі в своєму приватному господарстві (інакше б просто не вижили), не притлумили, не вивітрили ту неповторну атмосферу закоханості в життя. Вечорами іноді слухали привезеного дідом Явтухом патефона. Ставили «Дивлюсь я на небо», «І шумить, і гуде, дрібний дощик іде». Мама брала гітару і співала під неї українські пісні. Саме так формувалася реально українська, духовно багата сільська інтелігенції.
Дитинство Григорія проходило в оточенні мальовничої природи, яка буде постійно присутня в його творчості. За городами жебоніла річечка Гайчур, де майбутній поет ловив рибу, пік раків з хлопцями, пас на її луках гусей. І дитячі незабутні враження знайдуть відображення у зрілій творчості митця. Читати далі.