«Кавові» книги до Міжнародного дня кави
Багато людей не уявляють свого дня без філіжанки гарячої, запашної кави. Свято на честь цього напою, яке відзначається 1 жовтня, з’явилося у 2015 році за підтримки Міжнародної кавової організації.
Раніше День кави проводили кілька разів на рік. В Італії його відзначають 17 квітня, у США – 29 вересня, у Бразилії – 24 травня.
Дату 1 жовтня обрали не випадково. «Рік» в кавовій індустрії визначається за особливими правилами. Існує свого роду конституція світової кавової торгівлі – Міжнародна кавова угода (International Coffee Agreement). Згідно з цим документом, «кавовий рік» складається, як і календарний, з 12 місяців, але починається 1 жовтня.
У 1555 році відкрили першу кав’ярню у Константинополі. При султанському дворі з’явилася посада – кавовар. Перші константинопольські кав’ярні називалися «qahveh khaneh» (школа мудрості), адже там збиралися літератори і художники.
В Україні кава вперше з’явилася в Кам’янці-Подільському, де у 1672 році турки відкрили першу кав’ярню. У Львові першу кав’ярню, що мала назву «Під синьою фляжкою», заснував у 1683 році галичанин Юрій Кульчицький. Саме його кав’ярня сприяла поширенню кави у цілій Європі. Уживання кави в Україні постійно зростає й нині становить 23% загальної кількості напоїв. Україна є четвертою країною в Європі за кількістю філіжанок кави на день. Приблизно 60% кави українці випивають вдома, 25% – у кав’ярнях та ресторанах, 15% становить офісна та «вулична» кава.
Каві присвячено чимало поетичних творів, п’єс і картин. Поет Пікандр написав жартівливу новелу, в якій влада забороняє пити каву, внаслідок чого країна потерпає від епідемій та повстань, а коли заборону скасовують, усі катаклізми вщухають. Композитор Бах створив одноактну оперету, яку назвав кантатою №211 – про життєві перипетії батька, що намагався відучити свою доньку від пристрасті до кави.
Відділ наукової інформації та бібліографії підібрав для вас, наші читачі-кавомани та не тільки, добірку книг, де кавою просякнута кожна сторінка.