Хто ж такі ці колаборанти?
Після 24 лютого 2022 року в лексику всіх українців увійшли такі слова як «колаборант» та «колабораціонізм». Ми їх постійно чуємо в різних ЗМІ, на вулиці, в транспорті.
В Україні 439 день триває війна, і певна частина територій опинилася під тимчасовою окупацією разом з нашими громадянами. Дехто встиг покинути окуповану територію, однак велика кількість українців все ж залишилася в рідних домівках: хтось через відсутність можливостей для виїзду, хтось через інші, часто непереборні обставини. Виявилася й невелика купка тих, хто з перших днів окупації зрадив Україну та перейшлов на бік Росії, став на шлях колабораціонізму. Чому вони зробили такий вибір і чим керувалися — тема для довгих дискусій.
Перша хвиля відвертих зрадників з’явилася ще за часів режиму Януковича, наступна — у 2014 році після російської окупації Криму та частини території Донбасу, третя — у 2022 році в результаті повномасштабного нападу Росії на Україну.
Частина з них була прихильниками «русского мира» та зневажала Україну, інші — сподівались на високі посади і зарплати під владою Москви. Втім, багато з них вже поплатилися за це своїм життям, а згодом таких буде ще більше.
Відділ наукової інформації та бібліографії підготував матеріал про історію виникнення колабораціонізму.