Головна Новини Кухня арт-терапії відкрита! За рецептами звертайтесь до клубу «Веселка»!

Кухня арт-терапії відкрита! За рецептами звертайтесь до клубу «Веселка»!

04.04.2017 10:27

Мистецтво – невидимий місток, що поєднує два протилежні світи: світ фантазії та реальності. Часто таємні бажання, підсвідомі почуття та емоції легше викласти у творчості, ніж виразити у словесній формі. Тому останнім часом великої популярності набуває арт-терапія як метод зцілення за допомогою творчості.

У науково-педагогічному розумінні арт-терапія розглядається як метод розвитку та зміни особистості, групи чи колективу за допомогою різних видів і форм мистецтва та творчості. Хоча творчі цілі й мають велике значення, перше місце в арт-терапії все ж таки відводиться терапевтичним цілям.

Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара не могла не врахувати важливе значення арт-терапії у житті сучасної людини. І тому виникла ідея відкрити клуб-antistres з чудовою, кольоровою, життєствердною назвою «Веселка», в якому би використовувалися можливості арт-технологій. Перше його засідання відбулося у суботу, 1 квітня, у відділі наукової інформації та бібліографії.
Мета діяльності новоствореного клубу – допомагати херсонцям долати щоденний стрес та заряджатися позитивом. А основні арт-технології, які ми будемо використовувати і вже апробували їх під час першої зустрічі – це розфарбовування, музична та танцювальна терапія.

Чим корисні дані технології?
Практика малювання або розфарбовування має оздоровчий, заспокійливий ефект. Вона також стимулює ті області мозку, які відповідальні за моторні навички та почуття творчості. Насправді, розмальовки спочатку з'явилися в Північній Америці і Європі саме для дорослих. В розвинених країнах їх продають для дорослих до цих пір. Іспанська газета Espasa опублікувала збірку розфарбованих ілюстрацій карикатуриста Жоржа. Добірка мала шалений успіх.
Відомо, що розфарбовування картинок було популярною технікою релаксації у відомих психологів на початку XX століття. Наприклад, Карл Юнг розфарбовував круглі конструкції концентричними формами.

Психолог Глорія Мартінес Айяла відзначає, що коли ми розфарбовуємо щось, то завжди задіюємо обидві півкулі мозку. Логіка допомагає нам підібрати колірний ескіз, а творча частина навчає вмінню співставляти кольори. Як бонус, ви отримаєте кращі навички по частині моторики, зможете більше речей в будинку робити руками. Є й терапевтичний ефект: малювання знижує активність мигдалеподібного тіла – це основна частина нашого мозку, відповідальна за управління емоціями, викликаними стресом. Плюс до всього, процес малювання допомагає сконцентруватися і відволіктися від повсякденних турбот. Ефект виходить схожий з трансовим або медитативним.

Ми також можемо аналізувати власний стан: в залежності від того, які ми переживаємо емоції, кольори на аркушах паперу ми виберемо відповідні. Це допоможе нам краще пізнати самих себе.
У Великобританії та Франції розмальовки для дорослих неминуче стають бестселерами. Французьке видавництво Hachette має серію розмальовок АРТ-Therapie, яка містить 20 томів: тут тобі і метелики, і квіти, і кекси, і графіті, і психоделічні візерунки. Особливого успіху досягла книга-розмальовка «Secret Garden: Інки скарбів і книжка-розмальовка», присвячена темі завоювання Америки.

Все більшої популярності набувають розмальовки-антистрес і в Україні, і в Херсоні зокрема. У нашому клубі «Веселка» ми використовували розмальовки «Чарівний сад» видавництва «Старого Лева». І дорослі, і діти з захопленням творили свої маленькі «шедеври» та ділилися тим, що вони відчули ефект від даного виду діяльності.

Малювання супроводжувалося спокійною музикою, яка виконувала свою важливу роль. Науково доведено, що музика може зміцнювати імунну систему, призводить до зниження захворюваності, покращує обмін речовин і, як наслідок, активніше йдуть відновлювальні процеси. Західні вчені, провівши численні дослідження і експерименти, прийшли до переконання: деякі мелодії володіють сильним терапевтичним ефектом.
Під час розфарбовування ми слухали музику та насолоджувалися красивими картинами природи – морем, водопадами, лісом, птахами… У такій музиці кожен звук проживається як теперішнє, тому що він не включений до більш складних звукових структур. Сприймання такої музики переводить психіку людини у режим «тут і тепер» та насичує враженнями.

Важливим та одним з найдавніших способів вираження людиною своїх почуттів та емоцій є танець. Він поєднує в собі фізичну, психічну та естетичну діяльність. Танець здатний виражати цілу гаму людських емоцій і активно використовується в сучасній терапії. При цьому у вільному русі та імпровізації відбувається спонтанне вивільнення почуттів. Рухи танцю є своєрідним засобом комунікації.

В основі танцювально-рухової терапії лежить рухова імпровізація. В цій терапії немає місця хореографії, а є імпровізація, спонтанний танок, який допомагає людині звільнити почуття, що вона відчуває в цю хвилину. Танець сам по собі дає багато позитивних емоцій. Людина рухається і отримує необхідні ресурси та сили, які допомагають вирішувати життєві питання та психологічні проблеми.
У кожної людини є образ свого «я», який виражений в образі тіла. Стереотипи, породжені вихованням і перенесеними стресами, втілюються у нашому житті й у нашому тілі. У людей є обмеження, страхи і нереалізовані бажання, які виражає тіло. Тому танець – це також і взаємодія, історія людських взаємин.

Через танець ми можемо більш відкрито глянути на світ людських взаємин;  виразити ті почуття, які ми не вміємо чи боїмося виражати; реалізувати ті бажання, які нам поки страшно чи ніяково втілити.

Отже, музичне спілкування насичене різноманітними жестами, які відбивають багатство невербальної комунікації, а танцювальна терапія вчить учнів передавати свій настрій через рух, сприяє формуванню «музичності» дитячих рухів навіть за умов відсутності музичного супроводу. Тому учасники клубу «Веселка» мали змогу перевірити і вплив цього виду терапії на їх емоційний стан. А допомагала нам у цьому чудова майстриня, хореограф-практик Анна Дубина. Вона провела майстер-клас з танцювання самби, запевнивши усіх, що це досить легко – і дійсно, дорогою додому дехто вже пританцьовував, застосовуючи рухи з нового танцю. Після майстер-класу було оголошено дискотеку, і бажаючі мали можливість натанцюватися досхочу.

Ну й як же в бібліотеці без книг? До проведення засідання було підготовлено виставку-перегляд книг «Арт-терапія у боротьбі зі стресом», яка в багатьох присутніх викликала значний інтерес.
Учасники клубу на собі відчули, що творчість, реалізована у процесі арт-терапії, дає можливість висловити та відтворити внутрішні почуття, переживання, сумніви, конфлікти та сподівання.
Тож запрошуємо тих, хто ще не з нами, до участі в нашому клубі «Веселка», де разом будемо долати стрес та заряджатися позитивом!

Хочеться подякувати людям, без участі та допомоги яких даний захід не відбувся би на такому якісному рівні. Тож дякуємо психологу Альоні Рудометовій за проведення знайомства, чудових ігор та частини заняття, присвяченої розфарбовуванню малюнків. Завдяки її позитивному налаштуванню та професіоналізму велика команда людей, переважно незнайомих між собою, змогла швидко поріднитися і стати колективом. Дякуємо майстру танцю Анні Дубині за її щирість, любов і тепло, яке вона дарувала присутнім та терпляче вчила нас танцювати.

Спасибі нашому незмінному спонсору – «Спілці жінок Херсонщини» за подаровані олівці та фломастери, які зробили яскравими не лише малюнки, але й додали яскравих фарб у наше життя!
Спасибі всім, хто прийшов на наше свято!
І дякуємо затишній та гостинній Гончарівці, яка завжди радо приймає гостей!

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 910
111213 14 151617
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031