Мати – всьому початок. Мати – берегиня роду
День матері – найзворушливіше свято у світі, адже образ мами – єдиний і неповторний образ жінки, яка завжди розуміє, пробачає і самовіддано любить, попри все.
В Україні, як і в багатьох інших країнах світу ми відзначаємо його у другу неділю травня, згідно з Указом Президента України від 1999 року. У 2024 році День матері припадає на 12 травня.
У порівнянні з іншими святами воно має порівняно коротку історію, але є відомості, що схожі традиції існували ще в давнину. Колись на початку весни греки вшановували Рею, яка вважалася матір’ю всього живого. Подібні традиції існували в Римі, у майя, кельтів і інших цивілізацій, а в православ’ї існує культ Богородиці.
Сучасним варіантом вважається традиція, що з’явилася в 1600 році у Великобританії. Жителі Туманного Альбіону відзначали подію, що називалася Материнською неділею. Вона припадала на період після Великого посту і вважалася знаменною датою. Робочим надавався вихідний, щоб вони змогли провести його зі своїми матерями. А ще в сім’ях пекли особливе частування – пиріг, прикрашений цукатами і корицею.
Ідею святкування Дня матері приписують американській активістці Джулії Ворд Хоув, яка опублікувала у 1872 році прокламацію Дня матері, а також вчительці з Графтона в Західній Вірджинії Анні Джарвіс, яка у 1907 році організувала меморіальну церемонію на згадку про свою померлу матір. Церемонія відбулася 10 травня. Джарвіс також написала листа міністрам, бізнесменам і політикам із проханням встановити День матері. Узаконив свято в США американський президент Вудро Вілсон 8 травня 1914 року.
Свято є міжнародним і в різних країнах світу припадає на різні дати, але в більшості країн це теж друга неділя травня (у США, Австралії, Канаді, Мексиці, Індії, Канаді, Канаді, Індії тощо). Наприклад, у Норвегії цей день відзначають у другу неділю лютого.
У XXI столітті мами не лише дбають про дітей. Вони захищають Україну на фронті, волонтерять, будують карʼєру, розвивають науку, творять мистецтво та виконують десятки задач у надскладних умовах.
Сучасні мами дуже відрізняються від образів, оспіваних у літературі минулого. Однак і в класичних, і в сучасних творах можна знайти цікавих персонажок та надихнутися їхніми історіями.
Відділ наукової інформації та бібліографії підібрав для Вас, наші читачі, добірку яскравих, захоплюючих книжок про наших матусь, таких різних, але таких рідних та люблячих.