Головна Новини Незвичайні порівняння в поетичних творах: зустріч учасників проєкту «Мовно-поетичні лелітки»

Незвичайні порівняння в поетичних творах: зустріч учасників проєкту «Мовно-поетичні лелітки»

27.04.2024 08:09

Вже традиційно в останню п’ятницю місяця відбулася чергова зустріч проєкту «Мовно-поетичні лелітки». Цього разу в центрі нашої уваги був такий художній прийом, як порівняння.

На початку зустрічі кураторка проєкту, бібліотекарка Лілія Віжічаніна запропонувала присутнім цікаве практичне завдання: порівняти себе з одним із об’єктів: кішкою, сонечком або квітучим деревом. Хтось бачив себе сонечком, яке не любить, коли хмари закривають його, а хтось – розважливим, наче кішечка. А деякі порівняли себе з деревом, яке з весною розквітає на зустріч життю та новим звершенням і готове давати нові плоди.

Паня Лілія нагадала нам, що таке порівняння. Це зіставлення предметів на основі подібності, часто зі сполучниками наче, мов, ніби, мовбито. Потім присутні ознайомилися зі зразками порівнянь в класичній та сучасній українській поезії, а саме в поезії Г. Сковороди, І. Франка, М. Рильського, Д. Павличка. Як же все-таки цей засіб допомагає більш яскраво уявити той чи інший образ! Особливо приємно було почути як Є. Маланюк зобразив наші херсонські місця «херсонські прерії – мов Січ, а кобзарем – херсонський вітер».

Дуже незвичними були порівняння, яким понад 3040 років: «перехоплює подих, як від вигляду війська під прапорами», «З твоїх уст, моя наречена, крапле мед стільниковий. Під язиком у тебе молоко і мед, а запах твого одягу – мов запах ліванського лісу».  Це зразки з біблійної книги «Пісня над піснями».

Сучасні українські поети теж активно використовують порівняння у своїх творах. Під час зустрічі ми розглянули зразки з поетичних творів Сергія Пантюка: «Дорога, мов цукор, укотре розмокла», Любові Долик: «Бувають дні високі, наче храм, наповнений молитвою і світлом».
Особливо припав до душі присутнім вірш Людмили Галінської «У кожній людині є сховане світло». Слухаючи його, кожен присутній міг пороздумувати, на яке світло є схожим він.

Як і кожного разу, на «Мовно-поетичних лелітках» ми насолодилися красою українського поетичного слова та збагатилися безліччю цікавих порівнянь, які активно будемо використовувати в житті.

Календар подій

123 4 5 67
8 9 10 11 12 1314
151617 18 19 20 21
2223 24 25262728
293031