Головна Новини "Юморист жесточайшей эпохи..." - Василь Федоров

"Юморист жесточайшей эпохи..." - Василь Федоров

12.12.2012 13:32

Херсонська обласна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара випустила в світ біобібліографічний покажчик літератури «Юморист жесточайшей эпохи...».
Видання присвячене життю і творчості Василя Федорова (1995-1959).
Авторська доля Василя Федорова одна з самих незвичайних в історії російської літератури зарубіжжя. Були часи, коли дуже шановані та відомі літературознавці та критики говорили про нього, як про одного з найталановитіших письменників. Пішовши з життя, Федоров пішов і з пам'яті істориків літератури і до недавнього часу не було практично ніякої інформації про його життя і творчість.
На початку 80-х років директором Центральної наукової бібліотеки Спілки театральних діячів РРФСР (тоді Всеросійського театрального товариства) Нечаєвим В. П. була зроблена спроба розшукати архів Федорова. І це йому вдалося. Вдова письменника Марія Францівна Федорова (Штефлова) передала рукописи і документальні матеріали, що збереглися, в дар бібліотеці СТД. На основі цих матеріалів В.П. Нечаєвим було написано докладний нарис про життя і творчість Василя Федорова. Нарис як передмова увійшов до збірки творів Федорова «Канареечное счастье» (М., 1990).
Прочитавши твори Василя Федорова неможливо не закохатися в цього тонкого, витонченого письменника, в його м'який гумор, у героїв його повістей і оповідань.
Херсон може по праву пишатися тим, що він дав світу письменника такого рівня.
Є думка, що В.Г. Федоров - єдиний з письменників, якого по праву можна назвати «емігрантським», тому що кращі його твори не могли бути написані поза еміграції. Духовний зв'язок з Батьківщиною, з Херсоном відчувається у всій творчості прозаїка. Його описи Дніпра, степів, південної природи дуже світлі і ліричні. Чимось нагадують вони пейзажі херсонського художника Георгія Курнакова. Так чи можемо ми не зберігати вдячну пам'ять про письменника, який, будучи далеко від рідних берегів, з такою ніжністю і любов'ю описує їх.
«Эх, вечера над Днепром – синие, весенние, пропахшие вербами и осокорью! Еще не взошел месяц, не прободал золотым рогом зеленую небесную муть. Еще бегут по воде, извиваясь, проворные медные змеи… Прислушайся, это шумят волны. Это кукушка в часы заката звонко выстукивает над заводью давнюю твою весну. Это от верб мягкий пушок на глазах твоих и на щеках. Это от рыбацкого костра, от терпкого дыма текут по щекам слезы… Прислушайся! В прозрачном небе шорох утиных стай. Крупная рыба плеснула у берега. Кто-то затянул песню. Помнишь? .. » - так зі свого далека немов би запрошує читача до задушевної бесіди наш земляк - письменник та поет Василь Федоров, який залишив Херсон в роки громадянської війни і прожив все життя в еміграції в Чехії.
Біобібліографічний покажчик «Юморист жесточайшей эпохи...» відкриває нарис про життя і творчість Василя Федорова. Особливу увагу в ньому приділено маловідомому «херсонському періоду» в біографії письменника. Доповненням до нарису служить публікація ранніх віршів та есеїв Василя Федорова, опублікованих на сторінках газет «Херсонские новости» (1917) і «Херсонское утро» (1919), «Родной край» (1918). Більше ці вірші ніде не публікувалися. Ознайомитися зі змістом біобібліографічного покажчика можна тут.

Коментарі

Напишіть свій коментар

08.05.2025
 
Розмова про традиції, звичаї та ритуали
07.05.2025
 
Херсон-Харків об’єднані українською: ментальне здоров’я і щоденні ритуали – тема для роздумів і розмов
06.05.2025
 
Дезінформація в соцмережах та розвагах: онлайн-тренінг для херсонських педагогів
01.05.2025
 
Депортація кримських болгар крізь призму родинної історії
30.04.2025
 
Історія в датах і постатях: онлайн-презентація «Календаря знаменних та пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу»
29.04.2025
 
Як отримати повторні свідоцтва та витяги про державну реєстрацію актів цивільного стану в Україні
27.04.2025
 
Як зареєструвати шлюб в Україні під час війни. Шлюб з військовослужбовцем
24.04.2025
 
Граємо, читаємо, міркуємо: квітнева зустріч «єдиних»
24.04.2025
 
Презентація роману Ірини Ковальчук «Мої діти війни. Рік надії»
23.04.2025
 
Херсон-Харків об’єднані українською: навколосвітня подорож через світлини та спілкування зі «смаком» свіжої риби

Календар подій

    1 234
5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
262728293031