Головна Новини Книгознавець, бібліограф і бібліотекар Сергій Іванович Маслов

Книгознавець, бібліограф і бібліотекар Сергій Іванович Маслов

18.11.2020 13:50

У листопаді минає 140 років з дня народження Сергія Івановича Маслова – випускника Імператорського університету Св. Володимира (1907), дослідника давньорусь­кої та давньоукраїнської літератури, фольклориста, бібліографа, книгозна­вця, історика української літерату­ри, доктора філологічних наук, про­фесора, члена-кореспондента АН УРСР.  

Усе його життя було пов'язане з бібліотеками – спочатку він був звичайним читачем, з роками став провідним бібліотекарем і бібліотекознавцем України. І тому зрозуміло, що коло його наукових зацікавлень охоплювало і бібліотечну справу в Україні. Крім того, він був одним із перших в Україні викладачем історії книги і бібліотек.

Вченому належить ряд праць, присвячених історії бібліотек України. Ще у 1912 р. С. Маслов опублікував свою статтю про бібліотеку відомого літературного, громадського і церковного діяча петровського часу та книголюба Стефана Яворського.

Широко користуючись архівними матеріалами, Сергій Іванович висвітлив історію виникнення бібліотеки Яворського, її формування і подальшу долю.

Автор близько 100 публікацій. Маслов узагальнив бібліографічний досвід у галузі описування слов'янських стародруків, розробив класифікацію типів наукового опису, сформулював принципи комплексного вивчення книги. Основна риса його методики – попримірниковий опис стародруків, який відзначає найдрібніші деталі книг, що дає матеріал для реконструкції історії книги та її примірників. Значну цінність становлять неопубліковані рукописи бібліографічного характеру: наукові описи рукописних зібрань бібліотек Історичного товариства Нестора-літописця, університету Св. Володимира, Київської духовної академії, приватних осіб, бібліографічний супровід до публікацій творів  українських письменників – М. Смотрицького, Л. Карповича, К. Саковича, І. Галятовського та ін.

Ще одну благородну пристрасть С. Маслова хотілося б виділити: він був визначним бібліофілом. Усе своє життя, починаючи з гімназійних років, збирав власну унікальну бібліотеку, яка потім перетворилася на одне "з найзначніших приватних книжкових зібрань". За заповітом С. Маслова його рідні передали бібліотеку, до складу якої входило 13 165 видань, до Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського. Колекція була унікальною: близько 80 рукописів XVI-XVIII ст., до 100 стародруків, серед яких – твори українських письменників, цінні першодруки XVIII ст.

Заповідаючи свою прекрасну бібліотеку, С. Маслов вірив у те, що зібрані ним книги будуть живити своїм нектаром не одне покоління. Його колекція є доступною широким колам читачів, зокрема науковим працівникам, письменникам, художникам, аспірантам, студентам.

Усім, хто бажає більше дізнатися про цю непересічну особистість, дивитися тут.

Календар подій

  1 2 345
6 789101112
1314 15 16171819
20 21 2223242526
27282930