Головна Про відділ Проєкти відділу Правовий всеобуч Право та закон для кожного День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

«О, Криме рідний, незабутий в чужих кайданах
 нині скутий вдихни надію у вітрила, що буде вільна Україна».
Ігор Козак

 

День кримського спротиву російській окупації – пам’ятна дата на річницю проведення мітингу кримських татар та українців у Сімферополі на підтримку територіальної цілісності України.

25 лютого під будівлею кримської Верховної Ради відбувся проросійський мітинг, організований організацією «Кримський фронт» та «козацькими» організаціями.

Учасники акції вигукували проросійські гасла та вимагали відокремлення від України шляхом проведення референдуму. Перед мітингувальниками виступив голова Верховної Ради АРК Володимир Константинов, який оголосив про проведення 26 лютого позачергової сесії. У ЗМІ з’явилася інформація про те, що на сесію може бути винесено питання про вихід Криму зі складу України.

26 лютого під стінами Верховної Ради АРК паралельно відбулися 2 акції: проукраїнський мітинг, організований Меджлісом кримськотатарського народу, котрий зібрав до 10 тисяч учасників, та проросійський чисельністю близько 700 осіб, ініціатором якого стала партія «Руська єдність». Через незадовільні заходи безпеки, вжиті правоохоронцями, між проукраїнськими та проросійськими учасниками мітингів сталися сутички, у результаті чого загинуло двоє людей. Проросійський мітинг був відтіснений до внутрішнього двору кримської Верховної Ради, а призначена днем раніше сесія парламенту була скасована. На наступний день озброєні російські спеціальні війська захопили будівлю Верховної Ради АРК.

Після окупації півострова люди, які не погодилися із російською окупацією, були змушені покинути домівки та виїхати на материкову частину України. Таких, за офіційною статистикою, близько 35 тисяч. Та реальна цифра може бути більшою, адже не всі підтверджували статус внутрішньо переміщених осіб. Водночас Росія продовжує політику заселення півострова російськими громадянами, обіцяючи їм фінансову допомогу та пільги. За офіційною статистикою, чисельність населення Криму на 1 січня 2020 року складала 1,9 млн осіб, і ця цифра постійно зростає. За 2019 рік на півострів, за даними статистичного відомства Росії, переїхало 7,8 тисяч осіб.

Заступник постійного представника президента в АР Крим Таміла Ташева в інтерв’ю у листопаді 2019 року заявляла, що, за підрахунками правозахисних організацій, на територію півострова з 2014 року переселили близько 500 тис. росіян. Кремль робить усе, щоб знищити будь-які залишки українського в Криму.

Сьогодні на півострові заборонений Меджліс кримськотатарського народу, а будь-яка проукраїнська позиція жорстко карається. Ті, хто боровся з окупаційною владою, або у в’язниці, або зникли безвісти. Так, після двох масштабних обмінів полоненими на території Росії та анексованого Криму все ще залишається більше 100 українців та кримських татар, яких незаконно ув’язнили за їхню позицію.

Президент Володимир Зеленський заявив про підписання указу про встановлення 26 лютого в Україні Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя:

 «УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №58/2020

Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

З метою вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території — в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, у відстоюванні територіальної цілісності України, з нагоди відзначення річниці від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей постановляю:

1. Установити в Україні День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, який відзначати щороку 26 лютого.

2. Кабінету Міністрів України забезпечувати розроблення за участю представників державних органів, органів місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства і затвердження планів заходів до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
26 лютого 2020 року»

Володимир Зеленський наголосив, що повернення Криму до України – це не лише його мета як Глави держави, а й позиція як громадянина.

Приховане вторгнення Російської Федерації на територію України в 2014 році почалося 20 лютого, в день розстрілу Небесної сотні.

Цього дня в Києві відбувалися доленосні події української історії. Після розстрілу Небесної сотні та виводу силовиків зі столиці режим Януковича почав стрімко втрачати владу. Розуміючи, що сценарій загарбання України руками Януковича провалився, президент Путін віддає наказ розпочати гібридне вторгнення озброєних груп до Криму. Ця операція таємно готувалася ще з 2004 року, після Помаранчевої революції.

Інтервенція стала першою частиною збройного конфлікту між Росією та Україною й завершилася анексією Криму. Наступним етапом стала війна на сході України, в якій українські військовики активно чинять опір російським військам, терористичним угрупуванням «ЛНР» та «ДНР», російським диверсійним загонам.

Зокрема, удару по Україні завдали в спину, таємно, без оголошення війни, у час найбільш трагічних подій, коли в центрі української столиці масово гинули мирні люди. Головним виправданням вторгнення, яким прикривалися російські війська, було нібито незаконне усунення Януковича від влади. Але станом на 20 лютого Янукович перебував у Києві як легітимний президент. Тобто агресія розпочалася до того, як Янукович втік з України та був офіційно відсторонений від влади. Також тривалий час Путін взагалі не визнавав факт участі власних військ в анексії півострова.

Активна фаза військової операції із захоплення Криму розпочалася 23 лютого 2014 року в Севастополі. Тоді на головній площі міста відбувся багатотисячний мітинг проросійських сил, де висловили недовіру тодішньому голові міської державної адміністрації Севастополя Володимиру Яцубі. На цьому ж мітингу новим головою обрали бізнесмена Олексія Чалого, ухвалили рішення не платити податки в Київ й оголосили про створення самооборони Криму. Цього ж дня війська Чорноморського флоту Росії, що базувався в Криму, на під’їздах до міста виставили протитанкові їжаки. На півострів масово стягувалася військова техніка й терористичні підрозділи російської армії.

Дата початку анексії Криму також є символічною. Днем раніше, 19 лютого 1954 року, рівно 60 років до анексії, на підставі указу Президії Верховної Ради СРСР півострів Крим та місто Севастополь були передані Україні. Але юридично Крим перейшов до України пізніше й за іншим документом. Адже повноваження щодо територіальних змін мала Верховна Рада СРСР, а не її президія. А перехід області до іншої республіки міг відбутися лише на підставі закону, а не указу президії. Такий закон ухвалила сесія Верховної Ради СРСР 26 квітня 1954 року. І затвердила зміни в конституціях РРФСР і УРСР щодо складу їхніх територій. Лише тоді Крим насправді став частиною України.

Міжнародні організації визнали анексію півострова незаконною і засудили дії Росії. Зокрема, було ухвалено три резолюції ООН щодо Криму. Разом з тим, ряд західних країн запровадили проти РФ економічні санкції.

Ситуація на анексованому Росією українському півострові і досі залишається напруженою: окупанти обрали тактику залякування і терору місцевого населення. Нині в Криму заборонена діяльність Меджлісу кримськотатарського народу. Хвиля за хвилею проходять репресії, обшуки і незаконні затримання. Країна-агресор цинічно нехтує основоположними правами і свободами людини та міжнародним правом.

Українці мої!
Кримські браття
У першім колінці!
Чом принишкли собі,
Ніби вас: і нема в цім краю?!
Ми ж таки ще живі,
Ми ж бо з вами таки українці,
І не втратили гідність,
І совість, і мову свою!
                                                                  Данило Кононенко

Список рекомендованої літератури:

  1. Анексія Автономної Республіки Крим і Війна на Донбасі, 2014-2015 рр., Всеукр. наук. військ.-іст. конф. Анексія Автономної Республіки Крим і Війна на Донбасі, 2014-2015 рр.: Всеукр. наук. військ.-іст. конф., 23 верес. 2015 р., [м. Київ] / Міністерство оборони України; заг. ред. Я. Тинченко - Київ : [б. в.], 2015. – 301 с.
  2. Бахтєєв Б. Окупація Криму й помилки ЗМІ [Електронний ресурс] / Б. Бахтєєв // Режим доступу: https://detector.media/infospace/article/175397/2020-03-10-okupatsiya-krimu-i-pomilki-zmi (дата звернення: 13.05.2020).
  3. Березовець Т. Анексія: Острів Крим: хроніки «гібридної війни» / Березовець. – К. : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 391 с.
  4. Влащенко Н. Крадіжка, або Біле сонце Криму / Н. Влащенко; пер. В. Бойко. – Харків : Фоліо, 2017. – 394 с.
  5. Гакман С. Російсько-український конфлікт щодо територіальної приналежності Криму: міжнародно-правові та геополітичні аспекти/ С. Гакман // Зовнішні справи. – 2014. – № 9. – С. 27-31.
  6. Дорошенко М. До третіх роковин окупації. Десять фактів про Крим і російську агресію [Електронний ресурс] / М. Дорошенко // Режим доступу: https://glavcom.ua/publications/do-tretih-rokovin-okupaciji-desyat-faktiv-pro-krim-i-rosiysku-agresiyu-400299.html (дата звернення: 13.05.2020).
  7. Коломиец В. Или прощай, оружие, или..? / В. Коломиец // Персонал. – 2014. – № 4/5. – С. 18-40.
  8. Лосєв І. Київ – Крим: ситуація невизначеності / І. Лосєв // Український тиждень. – 2015. – № 10. – С. 16-19.
  9. Лукінова А. Кримський заколот: що лишилося за кадром / А. Лукінова // Український тиждень. – 2015. – № 10. – С. 20-22.
  10. Луньова А. Рік після анексії: чи лишаються Крим і кримчани невід'ємною частиною України? / А. Луньова // Український тиждень. – 2015. – № 10. – С. 24-26.
  11. Російська окупація і деокупація України: історія, сучасні загрози та виклики сьогодення: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 2016, м. Київ / наук. ред. П. Гай-Нижник. – К. : МП Леся, 2016. – 347 с.
  12. Тимочко Т. В. Крим. Окупація: загрози для довкілля / Т. В. Тимочко // Екологічний Вісник. – 2014. – № 2. – С. 2-4.
  13. Україна. Закони. Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: за станом на 12 трав. 2014 р. : офіц. вид./ Верховна Рада України - К. : Парлам. вид-во, 2014. – 22 с.
  14.  Україна. Президент (2019-) Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя : Указ від 26 лютого 2020 р. // Офіційний вісник України. – 2020. - № 20. – С. 7.
  15. Це – війна, це –окупація!/ підгот. Є. Букет // Слово Просвіти. – 2014. – № 9(6-12 берез.). – С. 3.
21.11.2024
 
Захопливі «Книгомандри» юних друзів Гончарівки: зустріч з письменницею Галиною Вдовиченко
21.11.2024
 
Сходження до величі: Русь та Литва в добу середньовіччя: публічна лекція Артема Петрика в рамках проєкту «Вечори історії з Гончарівкою»
20.11.2024
 
Перший історик української бібліографії
20.11.2024
 
Херсон-Харків об’єднані українською: тема зустрічі – як завоювати друзів
16.11.2024
 
«Ми є. І ми будемо». Вечір пам’яті Олександра Меньшова
14.11.2024
 
Оленка Ґердан-Заклинська. Танок на все життя
13.11.2024
 
Херсонцям про особливості реєстрації народження дітей від юристки Алли Берлім
08.11.2024
 
Книжки – найкращий подарунок
07.11.2024
 
«Єдине, що від нас іще залежить, – принаймні вік прожити як належить»: зустріч учасників розмовного клубу «Єдині»
06.11.2024
 
Презентація книги Олени Маляренко «Жизель і мир» на «Вечорі з Гончарівкою»

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 222324
252627282930