Герцоги Помор’я. Династія Грифітів у світовій історії
У черговий осінній «Вечір історії з Гончарівкою» її учасники здійснили своєрідну віртуальну мандрівку до Середньовічної Європи.
Цього разу лекцію було присвячено історії династії Грифітів, які панували на узбережжі Балтійського моря, так званої Померанії, за часів Середньовіччя і до XVII століття.
Присутні поринули в давні часи Північної Європи, де на арені історичних подій виступають різні народи, в тому числі українці та… кашуби.
Гостя зустрічі – Владислава Дяченко, мистецтвознавиця, співробітниця Музею Середнього Помор’я в Слупську, розповіла учасникам зустрічі, що династія Грифітів панувала в Померанському князівстві з XII по XVII століття та має слов’янські корені. Померанія або Помор'я – це історичний край Польщі та Німеччини.
Назва ж роду походить від родового герба з грифоном й використовувалася з XV століття.
Першими достовірно засвідченими в джерелах представниками Померанської династії були брати Вартислав I та Ратибор I. Вартислав I був засновником лінії герцогів Померанії, які правили до 1637 р.; Ратибор I був предком гілки Померанських князів, яка керувала Славно та Слупськом. Дуже цікаво було дізнатися, що дружиною Ратибора була княжна Прибислава, донька володимир-волинського і дорогобузького князя Ярослава Святополчича.
Пані Владислава розповіла про найбільш відомих представників династії: Еріка (Богуслава), який реалізовував політику розширення межі своїх володінь; Едмунду, яка, переїхавши до Слупського замку зіткнулася з тим, що мешканці міста не хотіли платити податки. Та вона не розгубилася, спочатку викопала ставок, запустила рибу і почала її продавати, потім створила аптеку й відкрила броварню, розбудувала замковий костел в Слупську. Дізналися ми й про Анну фон Крой, яка після смерті чоловіка сприяла Реформації на Помор’ї та брала активну участь в супротиві проти Швеції під час Швецького потопу.
Також пані Владислава розповіла про три замки герцогів Грифітів: у Слупську, Щецині та замок Рюгенвальде в Дарлово.
Дякуємо гості за пізнавальну й неймовірно цікаву розповідь! Бажаємо натхнення на історичні розвідки.