«Книжка – то заповіт наших предків і наш – нащадкам»: до 130-річчя Петра Андрійовича Зленка
6 червня 2021 року виповнюється 130 років українському публіцисту, редактору, бібліографу, книгознавцю, педагогу, громадському діячу Зленку Петру Андрійовичу.
Протягом 1921-1923 рр. він провадив бібліотеку місцевої філії товариства «Просвіта».
З метою продовження освіти восени 1923 р. П. Зленко переїхав до Праги, де в 1928 р. закінчив Український високий педагогічний університет ім. М. Драгоманова та Чеську державну школу бібліотекарів за фахом «бібліотекар наукових бібліотек».
Петро Андрійович працював на посаді бібліотекаря Українського високого педагогічного університету ім. М. Драгоманова (з 1928 р.), згодом – у Слов’янській бібліотеці в Празі, де активно співпрацював з різними книгознавчими виданнями, Українським товариством прихильників книги у Празі; виконував обов’язки секретаря книгознавчо-бібліографічної комісії, брав участь у роботі бібліографічної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, видав низку книгознавчих і бібліографічних праць з українознавства.
З грудня 1932 р. П. Зленко видавав і редагував часопис «Український тиждень». Під час Другої світової війни надрукував в «Українському видавництві» (Львів-Краків, 1943) дослідження «Книга в українській народній словесності». Був заарештований органами НКВС у 1945 р. у Празі, звинувачений у редагуванні націоналістичної газети. Його сліди загубилися в концентраційних таборах колишнього СРСР.
Петро Андрійович Зленко мав глибокі знання в галузі наукової бібліографії, книго- та бібліотекознавства, активно популяризував предмет своїх зацікавлень. Брав активну участь у роботі Українського товариства прихильників книги, друкував наукові і популярні статті та рецензії у низці українських часописів: «Спудей», «Книголюб», «Літературно-науковий вісник», «Тризуб», чеських: «Slovеnska Knihoveda», «Časopis československyh knihovniků», «Ukrajina» та ін.
Друком вийшло близько 20 статей П. Зленка, зокрема «Бібліотеки в Америці», «З бібліографічної практики українських видавництв» та ін. Петро Андрійович працював над українознавчими статтями бібліографічного характеру, в яких фіксувалося практично все з даної тематики. До його основних бібліографічних праць належать: «Бібліографічний покажчик наукових праць української еміграції, 1920-1931», «Періодичні видання Наддніпрянщини в 1918 р.», «Українські січові стрільці: Матеріали до бібліогр. покажч. ...», «Приватні бібліотеки на Україні: Іст. нарис», «Симон Петлюра: Матеріали для бібліогр. покажч.», «Українське бібліотечне шкільництво» та ін.
Як редактор П. Зленко працював над виданням «Українського тижня», що всебічно і об’єктивно подавав інформацію про життя української еміграції в Чехословаччині.
Щодо бібліотекознавчого спадку П. Зленка, то слід наголосити, що він уперше в українському бібліотекознавстві та історії бібліотечної справи України систематизував особисті бібліотеки української інтелектуальної еліти, зробив спробу подати історію створення та долю зібрань.
Помітним також є внесок дослідника у розвиток бібліотекознавства як навчальної дисципліни, психологічного аспекту бібліотечної професії та вивчення історії бібліотечної освіти і підготовки кадрів бібліотекарів.
Дослідження П. Зленка мають непересічне значення для вивчення історії українського еміграційного книжкового руху та українських друків за межами України. Його узагальнюючі статті в галузі історії української книгознавчої думки широко популяризували знання про напрями досягнень у галузі книгознавства, а вся наукова та практична діяльність у галузі бібліології загалом спрямовувалася «для добра прийдешніх поколінь українського народу».
Більше про П. Зленка можна дізнатися, звернувшись до документів із фондів ХОУНБГ:
- Зленко П. Українські Січові Стрільці (Матеріяли для бібліографічного покажчика). Режим доступу:https://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/21329/file.pdf (дата звернення: 05.06.2021).
- Ківшар Т. І. Внесок празької української еміграції у розвиток бібліотекознавства, книгознавства й бібліографії: діяльність Петра Зленка / Українська біографістика: зб. наук. пр. Ін-ту біогр. дослідж. / редкол.: Т. І. Ківшар. – К. : НБУ ім. В. І. Вернадського, 2013. – Вип. 10. – С. 241–281.
- Смогоржевська І. Творча праця для «Добра прийдешніх українських поколінь» : [про П. А. Зленка] / І. Смогоржевська // Вісник Книжкової палати. – 2002. – № 7. – С. 40–43.